Vendégségben Borsos Miklósnál

A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány felújítva adta vissza a közönségnek Borsos Miklós (1906–1990) szobrászművész egykori otthonát a Budai Várban, ahol korábban a Borsos Miklós-emlékszoba működött. E falak között élt utolsó évtizedeiben a művész és felesége, Kéry Ilona a téli hónapokban, mert a nyarat – márciustól októberig – tihanyi villájukban töltötték.

Kép: Kovács Gábor Alapítvány / Borsos Ház
Kép: Kovács Gábor Alapítvány / Borsos Ház

Kép: Kovács Gábor Alapítvány / Borsos Ház

Az 1906-ban Nagyszebenben született Borsos Miklós édesapja órásműhelyében sajátította el a precizitást. Kisgyerekként annyira lenyűgözte az ott folyó ötvös- és órásmunka, hogy előfordult: még iskolába is elfelejtett menni. Az első világháborút lezáró trianoni szerződés áthozta a családot Győrbe, ennek emlékét egy múzeum őrzi.

A várbéli, Úri utca 6. szám alatti, egyemeletes lakóház letisztult eleganciája önmagában is üdítő, lakásmúzeumnak berendezve pedig egyenesen olyan hatást kelt, mintha csak az alkotóművész vendégei volnánk. Alkotóművész, hiszen Borsos Miklós, mielőtt a szobrászat mellett kötelezte el magát, a festészettel is kacérkodott.

Mivel nem érezte magát eredetinek, letette az ecsetet, és 1934-től csak a szobrászatnak élt, önálló világot teremtve.

Egykori otthonában, annak eredeti beosztását megőrizve most két teremnyi kiállítóteret alakítottak ki. Ezek egyike a művész szobája volt – ami könyvtárként is funkcionált –, itt most egy piros kanapé és egy falnyi könyvespolc teremti meg jelzésértékűen a nappali-hangulatot. Itt kaptak helyet a legmélyebb, gondolatgazdag alkotások, köztük bibliai jeleneteket ábrázoló rajzok és szobrok. „Borsos Miklóst mindig az ember erkölcsi-etikai sorsfordító pillanatai érdekelték: Ádám és Éva döntése, Jónás választása vagy éppen Orfeuszé” – mondta a megnyitón Fertőszögi Péter, az alapítvány kuratóriumi tagja. A kiállítás másik terme feleségének szobája volt, ennek berendezése a győri Borsos Miklós Múzeumban látható, de itt, az Úri utcai emléklakásban régi bútorok mellett a házaspár néhány használati tárgya, Firenzében vásárolt reneszánsz székei és hangszerei is megtekinthetők.

Itt egy pianínó emlékeztet arra, hogy a zene éppúgy része volt a házaspár életének, mint a képzőművészet. Borsos Miklós maga is hegedült, otthonukban gyakoriak voltak a kamarakoncertek is.

Ezt a hagyományt a KOGART szeretné feléleszteni, lehetőséget teremtve irodalmi és kamaraestekre, őrizve azt a szellemiséget, amit egykor itt megteremtettek.

A KOGART birtokába 2009-ben került négyszáz darabból álló Borsos-gyűjtemény adta az alapot ahhoz, hogy 2013 nyarán Tihanyban, a KOGART-házban egy önálló Borsos-terem nyílhasson. 2016-ban pedig, a művész születésének száztíz éves centenáriuma kapcsán a Várkert Bazárban rendeztek nagyszabású, az életmű fontos csomópontjait bemutató, retrospektív kiállítást.

Borsos Miklós Lakásmúzeum 1014 Budapest, Úri u. 6., 2. emelet.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti