„Lehet, hogy te is azt szereted, amit én?” – A Velem Lehet Beszélgetni program összehozza az embereket

Talán közhelynek hangzik, hogy az online világban töltött idő megnövekedésével elfelejtkezünk a személyes beszélgetések fontosságáról. A Végeken Egészséglélektani Alapítvány egy olyan kezdeményezést karolt fel, amelynek célja, hogy csökkentse az online világban töltött időt, és gyógyítsa az elmagányosodás érzését, megkönnyítse a beszélgetéseket, ösztönözve a személyes kommunikációt. A Velem Lehet Beszélgetni egyik megálmodójával és koordinátorával, Székely Andrással beszélgettem.

a Velem Lehet Beszélgetni program két résztvevője

A Velem Lehet Beszélgetni program ötletgazdája, Székely András (balra) egy diákkal – Fotó: Ruzsa Diána

Miért indították el a programot?

Korunk egyik nagy problémája, hogy sokan nehezen lépünk személyes kapcsolatba más emberekkel, különösen olyanokkal, akiket nem vagy kevésbé ismerünk. Ami online könnyen, kényelmesen megy, az szemtől szemben már sokkal kevésbé. Félhetünk a sikertelenségtől, a visszautasítástól, a botladozó beszélgetésektől, vagy hogy ügyetlennek tartanak minket. Ez az aggodalom nemcsak a fiatalokra, hanem a felnőttekre is gyakran igaz. De a beszélgetés képessége mindenkiben megvan, csak elfelejtkezünk róla. Sokan panaszkodnak, hogy nincs megfelelő alkalom, hely az ismerkedésre, pedig másokkal beszélgetést kezdeni szinte mindenhol lehet, és ha könnyen kapcsolódunk, akkor akár tartós kapcsolatok is kialakulhatnak. De gyakran azt tapasztalom, hogy mostanság már nem beszélünk olyanokkal, akiktől nem akarunk semmit, másrészt feltételezzük, ha hozzánk szól egy idegen, akkor azzal ő többet szeretne, mint pár szót szólni, hallani – azaz kicsit kapcsolódni. 

Pedig ki tudja tágítani a világunkat, ha képesek vagyunk akár csak röviden szóba állni bárkivel, boltban, buszon vagy egy kávézóban, amikor egyedül ülünk, és nem sietünk sehova. 

Egy jó beszélgetés jó érzésekkel tölt el, lendületet és jókedvet adhat – szeretnénk, hogy ezt minél többen megtapasztalhassák. Ez egyébként a másikat is megmozgatja - erről szól, hogy kapcsolódunk. Fontos az is, hogy ezeken a kapcsolódásokon keresztük tanulunk, fejlődünk. Például megtanulunk kilépni egy kellemetlen, a határainkat átlépő beszélgetésből. Ez mind pedig segíti azt, hogy minél inkább újra jelen legyünk az offline világban is.

Milyen korosztálynak, kiknek szól ez a kezdeményezés?

Szól mindenkinek, aki többet szeretne: több emberrel beszélgetni tudni, beilleszkedni egy új környezetbe; félénk, introvertált, de azért szívesen beszélgetne személyesen. Változatos játékokkal, megvalósítási lehetőségekkel sok oktatási intézménybe jutott már el a kezdeményezésünk. Elsősorban általános iskolákban és középiskolákban vagyunk jelen, eszköztárat, szakmai hátteret és technikai segítséget nyújtva az intézmény szakembereinek. Ugyanakkor a programunk egyes elemei működnek felsőoktatási intézményekben is. A kezdeményezésünk részét képezi a VLB Étterem projekt, amelyet kísérletképpen már elindítottuk néhány helyszínen. Ez arra ösztönzi a vendégeket, hogy várakozás, étkezés közben ne a telefonjukat nyomkodják, hanem társaságban, beszélgetve fogyasszák el ennivalójukat. Ez nem tűnik nagy dolognak, ha azonban egy étterembe lépünk, rögtön feltűnő lehet, hány asztalon vagy kézben van ott valamilyen okoseszköz, ahelyett, hogy egy családi vagy baráti társaság tagjai egymással beszélgetnének. Ennek mikéntjéhez adunk játékos ötleteket. Folyamatban van a VLB Munkahely programunk is, amely a felnőtt, dolgozó korosztálynak szól – ösztönözve a kommunikációt támogató légkört a munkahelyeken.

Kép
Velem Lehet Beszélgetni
A Velem Lehet Beszélgetni sátra egy rendezvényen – Fotó: Nagy-Kuthi Sára

 Helyezkedjünk kicsit bele a helyzetgyakorlatokba! Milyen feladatokat kapnak a résztvevők?

A játékok nagyon változatosak, mivel a program egyik fő szempontja, hogy igyekszünk helyzethez, célcsoporthoz alakítani az egyes elemeket. De nézzünk egy példát! Az egyik, középiskolásoknak meghirdetett pályaorientációs rendezvényen az érdeklődők kaptak úgynevezett VLB útlevelet „komfortzóna-határok átlépéséhez". Ennek játékos feladatai között szerepelt egy olyan, amelynek elvégzéséhez három társat kellett keresniük a rendezvényen, akikkel egyezik például egy hobbijuk, adott tulajdonságuk és a céljaik. Ez egyszerre könnyű és nehéz, mert csak beszélgetni kell, de gondoljunk bele, hány emberhez kell odalépni, mire megtaláljuk ezt a három személyt! 

Mindeközben észrevétlenül olyan területeken is ügyesebbé válhatunk, mint hogyan szólítsunk meg valakit, aki számunkra ismeretlen, hogyan foglaljunk össze nem mindennapi feladatot érthetően, hogyan kérdezzünk, figyeljünk a másikra. 

Ennek megoldása után a résztvevőket kérdések segítik abban, hogy a tapasztalataikat összegezzék, és az érzéseikről visszajelzést adhassanak. Ilyen és ehhez hasonló gyakorlatokkal találkozhatnak a fiatalok különböző kihívások részeként, ahol cél, hogy adott idő alatt minél többet teljesítsenek. Hangsúlyozni szoktuk, hogy nem adunk olyan gyakorlatot, aminek az elvégzéséhez bármit külön „tanulni” kellene.

Szeretnénk széles körben használható gyakorlatokat megosztani a részt vevő intézményekkel, hogy az érdeklődők visszajelzést kapjanak önmagukról is, és olyan helyzetekben is kipróbálhassák magukat, amiknek a megoldása több ember együttműködését igényli.

Milyen visszajelzések érkeznek az iskolákból?

Visszajelzés a legtöbb esetben az iskolapszichológustól vagy a feladat koordinátorától érkezik, hiszen ők azok, akik a gyerekekkel, fiatalokkal közvetlenül kapcsolatban vannak. Ezek alapján azt látjuk, igénye van a gyerekeknek a személyes kommunikációra, és szívesen részt vesznek ilyen fejlesztő játékokban. Reméljük, hogy irányt adunk a fiataloknak, és sikerül elérnünk, hogy a telefonjaikat egy kicsit félretéve bátrabbak legyenek személyesen is kommunikálni egymással, és hogy elhiggyék, ők is tudnak kapcsolódni, ismerkedni, beszélgetni.

Említette, hogy a kezdeményezés része az éttermi és a munkahelyi VLB projekt. Ezekről mit lehet tudni?

Első lépésként egy balatoni és egy szegedi étteremmel működtünk együtt. Információs anyagokat helyeztünk el, beszélgetésre ösztönző kommunikációs játékokat tettünk az asztalokra. Figyeljük a sikerességét, és ha jól működik, szeretnénk bevezetni más éttermekben is. A munkahelyi VLB feladatait szépítjük és formázzuk. Ezek alkalmazásával a munkahelyeket szeretnénk kommunikációbaráttá tenni. 

Ha a beszélgetésekkel javul a közösség, a dolgozók is hatékonyabbak lesznek, tehát ez kifizetődő mind emberileg, mind a szervezet szempontjából. 

Ha valaki szeretne további részleteket megtudni, vagy valahol elindítani a programot, hol tájékozódhat?

A velemlehetbeszelgetni.hu honlapon keresztül könnyen el lehet érni minket. Itt megtalálhatóak ismertető anyagaink, és egyszerű, a mindennapokban is használható javaslatok, tanácsok a kapcsolódáshoz. Közösségi oldalaink is működnek, ezeken a felületeken is lehet követni a tevékenységünket.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti