Új választási stílus: akinek igaza van, az nem kiabál

„Akinek igaza van, az nem kiabál, nem?” – hallottam Dézsi Csaba András győri kardiológus orvostól sok-sok évvel ezelőtt. Kamasz voltam, megfogott ez a gondolat, annál is inkább, mert addig féltem a kiabáló emberektől, ez az egy mondat viszont végtelen nyugalommal töltött el és új megvilágításba helyezte a hisztis felnőtteket.

Akinek igaza van, az nem kiabál – mintha ez lett volna a mottója Dézsi Csaba András – immár Győr polgármestere – kampányának is, amit méltányoltak a győriek. Győr egy konzervatív vidéki nagyváros az ezeréves Pannonhalma árnyékában, belvárosában otthont adva kármelitáknak, bencéseknek, orsolyitáknak. A színházi premiereken nagyjából kiszámítható, hogy kikkel futsz össze a büfében, ugyanígy az uszoda szaunájában is szombat esténként. Vasárnap dél körül már üresek az utcák, és hétköznapokon sem túl gyors az élet.

Kenyeret és cirkuszt?

A bulvár léte a civilizációval egyidős, gondoljunk csak a „kenyeret és cirkuszt!” római birodalmi tézisére. Már-már kezdtem belenyugodni abba, hogy megkerülhetetlen, mert létező igényeket elégít ki, de aztán jött ez a felszabadító választási tapasztalat Győrből.

Az emberek nyitottak az érdemi kommunikációra, az építő gondolatokra, és nem csak az alantas érzelmekre hatással lehet őket elérni. Pedig ha valahol, Győrben aztán forrtak az indulatok az előző polgármester ügyei miatt.

A győztes polgármester kampánya végig érdemi dolgokról szólt – elmaradt a már szinte elmaradhatatlannak hitt karaktergyilkosság. Amikor előkerült az életvitele – a papagájai, az autói – akkor sem lépett rá erre a mezsgyére, nem magyarázkodott, nem vágott vissza, csak megjegyezte, hogy akik ezzel próbálják hergelni az embereket, azok az irigységre építenek. Engem például határozottan megnyugtat, ha olyasvalaki indul politikai pozícióért, akinek becsületes és magabiztos egzisztenciája van, mivel – az imidzsén kívül – valamit már felépített az életben, ami jól működik. Szeretem azt is, ha egy politikus nem beszél túl sokat ideológiákról, viszont tettei alapján világos az értékrendje.

Lehet más a politika?

Győrben kiderült, hogy nagyot tud nyerni egy olyan jelölt is, aki szóba áll az ellenfél sajtójával is – ha az nem kizárólag provokálni akarja –, és nyitott mindenkire, aki őszinte szándékkal szeretné építeni a várost.

Teljesítményük okán elismert lokálpatrióták sorakoztak fel e program és ember mögé: népszerű belvárosi kozmetikusmester, a színház rajongva ünnepelt Kossuth-díjas színművésze, a megyei oktatókórházat csúcsra járató kórházigazgató, világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó, egykori ellenzéki képviselők, de még maga Lovasi András is – meg is kapta érte a beosztását. Az ő barátai ezek szerint még nem érzik az új stílus ízét.

Túl egy korábbi, mocskos önkormányzati kampányon a győriek bebizonyították, hogy van igény erre az új stílusra, és ez az érzés remélhetőleg ragadós. Nem vigasztal, hogy odaát mi dívik, én továbbra is a sajátjaimban szeretnék bízni.

Mert győzni sokféleképpen lehet egy választáson, de azért nyerni mégiscsak így tudunk igazán.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti