Tíz dolog, amit megtudtam a női szexualitásról az „Úgy, ahogy vagy” című könyvből
A női szexualitással kapcsolatos tévhitek és mítoszok sora végtelen. Sok nő szorong, szégyenkezik, haragot érez önmagával és a saját nemiségével kapcsolatban, de még ennél is többen igyekeznek alkalmazkodni olyan társadalmi elvárásokhoz, illetve ideálokhoz, amelyek nemcsak idejétmúltak, de károsak is. Emily Nagoski szexuálterapeuta Úgy, ahogy vagy című könyvében rámutat arra, hogy amit és ahogyan érzünk a nemiségünkkel kapcsolatban, az teljesen normális. Ahhoz, hogy elhidd, veled (és a pároddal) sincs semmi baj, összegyűjtöttem a könyv legfontosabb megállapításait.
1. Azonosak vagyunk, és mégis különbözünk. Anatómiailag a férfiak és a nők ugyanazokból a részekből vannak összerakva, de különböző módon épülnek fel, szervezetük működése eltérő lehet. Ez ugyanúgy igaz a szexualitásra is. Bár biológiai értelemben hasonlók vagyunk, mindannyian másként éljük meg a nemiségünket, egyedi a szexualitásunk. Minden nő másmilyen.
2. Nincs azzal semmi gond, ha ritkán vagy egyáltalán nem kívánjuk a szexet. A szexuális vágy ugyanis lehet spontán vagy reszponzív. Míg egyesek spontán módon, szinte a semmitől kerülnek izgalmi állapotba, addig másoknál a vágy csak reakcióként, bizonyos erotikus töltésű események hatására jelenik meg. Olyan is van, akinél a kétféle vágymechanizmus együttesen jelentkezik; azt, hogy mikor melyik működik éppen, a környezet határozza meg.
3. Nem vagyunk sérültek vagy aszexuálisak attól, hogy nem élvezzük az intim együttlétet. Csupán a kontextus az, ami nem megfelelő számunkra. Ez, vagyis a környezetünk és a mentális állapotunk határozza meg azt, hogy agyunk miképpen érzékel bizonyos ingereket: stresszes helyzetben fenyegetésként érzékelheti őket, a nemi izgalom állapotában viszont erotikusnak. Tehát nem a nemi szerveink, hanem a körülmények jelentik mindennek az alfáját és az ómegáját.
4. Nincs olyan, hogy megfelelő mennyiségű szex. Mindenkinek más a megfelelő mennyiség. Ha a partnerek a vágy intenzitása és mechanizmusa szempontjából különböznek, a temperamentumosabb fél kevesellheti, a hűvösebb természetű pedig sokallhatja az együttlétet, de szó sincs arról, hogy lenne egy meghatározott norma, amelyhez illene tartania magát egy párnak.
5. A serkentő és gátló ingerek ismeretében fokozhatjuk a nemi vágyat. Szexuális tevékenységünkre serkentő és gátló tényezők együttesen hatnak. A környezetünkből érkező impulzusok lehetnek erotikusak, vagy fékezésre késztető, potenciális fenyegetésekre válaszoló ingerek. Fontos megtapasztalnunk, melyekre vagyunk érzékenyebbek, mi a számunkra szexpozitív kontextus, mert ezek ismeretében fokozható a spontán vágy.
6. A stressz egyeseknél növelheti a szexuális érdeklődést. A legtöbb esetben a fékek behúzásával reagálunk a stresszre, de akadnak olyanok is, akikre ez serkentőleg hat. Bármelyik esetről legyen is szó, fontos, hogy lezárjuk a stresszciklust, és eljussunk a feloldódásig. Ezt elérhetjük testmozgással, alvással, meditációval, az érzelmek megosztásával, de akár sírással és a művészet segítségével is.
7. Lehetünk úgy beindulva, hogy a testünk nem mutatja nemi izgalom jelét. És fordítva: a nemi szerv reagálhat egy erotikus ingerre anélkül, hogy az tetszene nekünk. Ilyenkor összhanghiányról beszélünk, amely gyakori jelenség a nőknél. A nedvesedés például nem feltétlenül áll kapcsolatban a vággyal vagy az élvezettel, csupán annyit jelent, hogy a testünk válaszolt egy erotikus ingerre. De az összhanghiány nem valami rendellenesség tünete, és nem is jelenti azt, hogy bármi baj volna.
8. Nem attól lesz jó a szex, hogy mindkét partner egyszerre él át orgazmust. Pedig sokan még mindig így gondolják. A szimultán orgazmus mint gyönyörfokozó tényező a 19. század közepétől került be a köztudatba, és még mindig velünk van, ahogy sok más mítosz is. Emellett a média is számtalan olyan üzenetet közvetít felénk, amelyeknek következtében azt gondolhatjuk, hogy ha nem egyszerre jutunk az élvezet csúcsára, nem működünk megfelelő módon, valami probléma van velünk.
9. A hüvelyi orgazmus viszonylag ritka. A nők többsége a csiklói ingerlés útján él át orgazmust, de sok más mód lehet éppolyan egészséges és normális. A kielégülés élménye sokféle lehet, minősége nem magából az orgazmusból következik; ezt inkább az határozza meg, hogy teljes személyiségünkkel mennyire élvezzük az együttlétet.
10. A gyönyör nem önzés. Sok nő számára a gyönyör elfogadása nehéz, mert önzésnek tűnik. Ahelyett, hogy arra koncentrálunk, hogyan „kellene” éreznünk, próbáljuk meg nem minősíteni a belső állapotunkat. A szexuális élettel való elégedettségünk kulcsa az, ha önostorozás nélkül viszonyulunk saját magunkhoz és az érzéseinkhez.
+1. Zokniban könnyebb elérni az orgazmust. Ennek oka pedig nagyon egyszerű: szex közben igen zavaró lehet, ha fázik a lábunk. Ebből is látszik, hogy sokszor apróságokon múlik a komfortérzetünk megteremtése és a szexpozitív körülmények kialakítása.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>