Kúszás, mászás, csüngés – A szabadban játszani nem fontos, hanem elengedhetetlen
A játszótér valóságos mennyország a gyerekek számára. Amellett, hogy terük nyílik a mozgásra, új barátságokat, szövetségeket köthetnek más kicsikkel, ráadásul a szakemberek által tervezett modern játékok segítségével szórakozva tanulhatnak, fejlődhetnek a friss levegőn – még a sajátos nevelési igényű gyerekek is.
A mozgás az egyik legalapvetőbb, legfontosabb inger, amit születésünk után rögtön megtapasztalunk a világban. A kúszás, mászás, futkározás és ugrándozás ráadásul az idegrendszer fejlődése szempontjából is nélkülözhetetlen. Nem véletlen, hogy egy átlagos gyerek, amint képes magától ülni, rendszeres látogatója a játszótereknek: a legkisebbeket a babahintába téve lökjük, vagy segítünk nekik csillagot, teknőst, halacskát formázni a homokozóban, miközben azt is megtanítjuk nekik, hogyan kell együtt játszani a többiekkel.
A koronavírus-járvány sajnos ebbe a folyamatba is beleszólt. A Covid-generáció életét a karantén jobban beszűkítette, mint a felnőttekét. Gondoljunk bele! Ami nekünk „csak” másfél év volt, egy hároméves gyerek számára azt jelenti, hogy élete felét többé-kevésbé bezárva, korlátok között kellett töltenie.
A szobában sajnos nem volt annyi lehetőség mozogni, mint a szabad levegőn, ezért számukra a „játszóterezés” fontosabb, mint akármelyik másik generációnak.
Mély levegőt venni a kütyük világában
„Azok a természetes fejlesztési lehetőségek, amelyek régen maguktól értetődően jelen voltak, ma alig kapnak szerepet. Például gyalog hazamenni az óvodából, és minden fűszálnál, csigánál, katicabogárnál megállni. Az idegrendszer megnyugszik ettől a tempótól, és attól is, ha a szülő tartalmas válaszokat ad, nem „ühüm”-mel és telefonnyomkodással intézi el, mert ettől nem nő a gyermek szókincse, és érzelmileg sem lesz gazdagabb. Fára mászás, útszéli padkán egyensúlyozás helyett sokan szívesebben viszik a gyereküket fejlesztésre. Pedig a fára mászás rengeteg területet fejleszt az agyban: távolság, térérzékelés, döntésképesség, viselkedésszervezés, végrehajtó funkciók…” – nyilatkozta Mohácsi Nelli fejlesztőpedagógus korábban a Képmásnak.
A játszótér a legalkalmasabb terep arra, hogy a gyermek biztonságos keretek között feszegesse a határait, és megtanuljon kockázatot vállalni a legpozitívabb értelemben. Mind emlékszünk olyan szabadtéri játékra, amelynek a megmászásához össze kellett szednünk a bátorságunkat, és a sikeres csimpaszkodás utáni adrenalinsokkra, amely mosolyt csalt az arcunkra. Úgy éreztük, hogy legyőztük a félelmünket, miközben valójában egyáltalán nem volt mitől tartanunk.
Ezek az élmények felnőttkorban hozzásegíthetnek ahhoz, hogy merjünk döntéseket hozni, például új munkát vállalni, hobbiba kezdeni, kilépni a komfortzónánkból.
Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen játszótérre visszük gyermekünket: ma is vannak olyan helyek, ahol a játékok első pillantásra vonzónak tűnnek, de valójában veszélyesek, pedig az egészségnél és a biztonságnál nincs fontosabb szempont.
Tarzanok és Jane-ek kalandjai a játékszigeteken
A legjobb szakértők által tervezett, jól karbantartott játszóterekre vinni gyermekeinket. Ilyen helyszín például a közel két hektáron elterülő, 14 játékszigettel rendelkező, négyféle ajándékutalványt is kínáló újpesti Tarzan™ Park, ahol a gyerekek a szabad levegőn, szórakozás közben sajátíthatják el azokat a készségeket, amelyek a felnőtt életükben is fontosak lesznek számukra. A kötélhágcsókon, rugós eszközökön, csúszdákon, hintákon, billegőkön végzett mozgások, csúszások, pörgések, forgások, mászások úgy fejlesztik a gyerekek gondolkodását, mozgáskoordinációját, finommotoros képességeit, térlátását, izomerő-kifejtését, valamint a másokkal való együttműködést, hogy közben izgalmas kalandként élik meg a készségek elsajátítását. A parkban a gyerekek megtapasztalhatják a játékos mozgás örömét, ami felüdülést jelenthet a digitális ingerek világában.
A Tarzan™ Park eszközeinek használata kifejezetten ajánlott hiperaktív, autista, beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel (BTMN) küszködő, illetve sajátos nevelési igényű (SNI) tanulók számára is.
A kimerítő kalandok közepette pihenésre is van lehetőség: a Tarzan ™ Teraszon finom büféfalatokkal (hamburger, hotdog, rántott sajt) várják a kis kalandorokat. A parkban felszerelt baba-mama szobák is vannak, így a pelenkázás és szoptatás sem jelenthet gondot! Az ajándékutalványok átadására is számos kreatív megoldást lehet találni, például a Tarzan™ Park esetében segítségül hívhatjuk azt a vidám zenés videót, amely bemutatja, milyen kalandokat rejt az ajándékutalvány.
Legyen szó születésnapról, karácsonyról, gyereknapról vagy bármilyen más ünnepi alkalomról, a gyerekek ajándékainak kiválasztásánál mindenképpen érdemes figyelembe venni azt, hogy a közös élmény, az együtt töltött játékidő mindig többet ad, mint a tárgyak önmagukban. A gyerekek akkor lesznek motiváltak arra, hogy elengedjék a fantáziájukat, és a kütyük mellől a szabadba vágyjanak, ha a játékok kreatívak, szórakoztatóak, márpedig a Tarzan Parkban a lehetőségek tárháza kifogyhatatlan!
A TARZAN™ védjegy, Edgar Rice Burroughs, Inc. tulajdonában és engedéllyel használva.
Felhasznált forrás:
Tóth Anett: Mozgásfejlesztő tájékoztató
Támogatott tartalom.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>