Tanárok titkos élete 4. – Az vagy, amit teszel
Ülök az erkélyemen neglizsében, vasárnap reggel, kávézgatva. Egy hete sincs, hogy részt vettem a Hősök Tere Kezdeményezés tanároknak szóló tréningjén. Azzal foglalkoztunk a gyakorlatban, amiről Mahatma Gandhi is beszél: „Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban!”. Tantermi és tantermen kívüli gyakorlatokat próbáltunk ki, amelyekkel a diákok figyelmét ráirányíthatjuk saját tetteik pozitív következményeire. De arra nem voltam felkészülve, hogy én magam is megváltozom.
Az erkélyemről látni az egész teret, az embereket, a fákat, a kocsikat. Ahogy így ülök, egyszer csak látok két pasast, egy autó mellett megállnak, néznek jobbra, néznek balra, és mivel nincs más a színen – vasárnap reggel van –, előveszik a hosszú feszítőrudat (majdnem egy méteres), és hipp-hopp, már be is csúsztatták a jobb első ajtó résén. Azt még nem mondtam, hogy hol van az erkélyem: a VIII. kerületben, a „gettó” közepén. Gyorsak. Atyaég, miért kell ezt nekem látnom? Most komolyan, senki nincs itt, basszus, mért kell ezt pont nekem látnom?! Villámgyorsan döntök, megfogom a bátorság pillanatát, és lekiáltok: „Srácok, biztos ez?!” Felnéznek, látom az arcukon a basszuskulcs tekintetet, visszakiáltanak, hogy övék az autó. Mondom: „Persze!” Ők meg: „Jóvanhívjad!” – én meg már megyek is befelé az erkélyről, mert ráébresztenek, mit is kell csinálni: hívni kell a rendőrséget. De mi a számuk, száztizenkettő? Jaj, nem, az egy óra, ezek meg mindjárt meglépnek. Közben figyelem őket az ablakon át, megyek a gépemhez, a józsefvárosi rendőrség kell – mi a rendszám? Az is kéne, de nem látom.
A pasasok meg csak állnak az autó mellett, se futás, se idegesség, valamit kivettek elöl, meg kinyitották a csomagtartót is, onnan is. Mennyire ügyesek! Már kész vannak, és mégsem mentek el.
Kimerészkedem az erkélyre, a rendőrség száma a telefonomban, megnézem a rendszámot, de valami sugallattól odakiáltok „Megadod a számod?”. Megadja persze, már mondja is. Ütöm be a telefonba, hogy majd felhívom, hogy mi a célom ezzel, fogalmam sincs, és közben már rég az jár a fejemben, hogy ezek tudják, hol lakom, mi a francnak kiabáltam le, hívtam volna azonnal a rendőrséget, elbújva az ablakban, és persze közben elütöm a számát, kérdezem még egyszer. Azt kérdezi, hívtam-e már a rendőrt, mondom nem, előbb csekkollak. „Jóvan, ellátsz idáig, cicám?” – és lengeti a forgalmit. „Nem. De tudod mit? Lemegyek, megvárjál ám, vagy hívom őket, tudom a rendszámot.” Sóhajt egy nagyot. Begurulok. „Ne sóhajtozzál, te mit tennél az én helyemben, ha ilyet látsz, de most komolyan?!” Oké, vár ő is, a másik is. Rohanok be, nyitom a ruhásszekrényt, csipkés kombinéban és köntösben csak nem megyek le forgalmit ellenőrizni, megyek le a lépcsőn trikóban és nadrágban, de bezárok magam után mindent, mert basszus, én nem vagyok normális, a nyolckerben nőttem föl, hányszor megmondták nekem, hogy ne beszéljek a helyiekkel, most meg konfliktust is vállalok, papucsban megyek le hozzájuk, mi van, ha leütnek, ha elrabolnak, mindegy, már benne vagyok nyakig, nyitom az ajtót, telefonom a farzsebemben.
Mutatja a forgalmit. Stimmel. „Jó, de akkor már mutasd a személyit is! Honnan tudjam, hogy a tied?” A barátja mondja neki, jól van, mutassad azt is, ott van az is. Már nevetek. „Úgy érzem magam, mint egy rendőr… Na, hát ezt tényleg hasonlít.” Nevetnek ők is. Megnyugszunk. „A frászt hoztátok rám, tudjátok?!” „Miért?” Már a másikkal beszélgetek. „Viccelsz? Pont nekem kell autólopást látnom?!” „Muszáj volt, bennhagyta a kulcsot ez a hülye.” „Jól van, szevasztok.” „Szia. Várj csak, tudod, nekem törték már fel az autómat a környéken, és persze senki nem látott semmit. Köszi. Jó ember vagy.”
A kávém kihűlt, de remegő kezekkel gyorsan felhajtom. Órák múlva nyugszom csak meg teljesen, és a Hősök Tere tréningre gondolok. „Az vagy, amit teszel!” – mondják. Azt hiszem, a diákjaimnak először egy kicsit kevésbé stresszes gyakorlatot fogok vinni.
A cikk a Képmás magazin 2018. júniusi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>