Tajtékos dalok – Boris Vian sanzonjai csendülnek fel a Budapesti Operettszínházban
Március 10-én lesz Boris Vian francia regényíró, dalszerző születésének 100. évfordulója. A Budapesti Operettszínház ezen a napon mutatja be a dalaiból készült sanzonestet, a Tajtékos dalokat.
Kiss Csaba, az előadás rendezője még húszévesen olvasta a Tajtékos napok című regényt, és lenyűgözte őt az az életszeretet, ami sugárzott a műből. „Vian jómódú családba született, a villájuk külön tengerparttal rendelkezett. Kilencéves volt, amikor a szülei mindezt elveszítették, és 12, amikor kiderült, hogy egy szívbetegség miatt valószínűleg nem fogja megérni a 40 éves kort. 1944-ben az apját megölték, soha nem tudta meg, hogy kik és miért. A regényei is megbuktak, a Tajtékos napokat 1000 példányban nyomtatták, de ennyit sem tudtak eladni belőle. Amikor később Szívtépő című regénye sem lett sikeres, úgy döntött, inkább dalokat ír.
Ez a férfi a rengeteg tragédia ellenére derűs életet élt” – mondta Kiss Csaba rendező, és az előadással ezt a példát szeretnék felmutatni.
Annyi biztos, hogy a derűs légkört sikerült megteremteni a sanzonest kapcsán rendezett sajtóeseményen. Frédéric Rauser, a Francia Intézet igazgatója lelkesen beszélt erről a szórakozott különcről, aki féktelen rohanással élte 39 évig tartó életét. Kiss-B. Attila, az Operettszínház főigazgatója üdvözölte az ötletet, hogy megmutassanak valamit ebből az életérzésből. Müller Péter Sziámi, a dalok egy részének fordítója pedig arról beszélt, hogy már egyetemistaként, francia szakosként megismerkedett Vian munkásságával, illetve jelezte, hogy szerinte szinte lehetetlen lefordítani a dalokat, de azért megpróbálta – volt, amikor egy-egy szón, mondaton hosszasan vitatkoztak Kiss Csabával.
A Vian által szerzett mintegy 500 dal egyike sem hangzott még el soha magyarul, most az előadáshoz tizenegyet fordíttatott le a színház.
A legnagyobb életszeretet pedig abból áradt, ahogyan ez a négy férfi és négy nő énekelt egy zongorista kíséretében. Földes Tamás, Pálfalvy Attila, Kocsis Dénes, Cseh Dávid Péter, Györgyi Anna, Kékkovács Mara, Gubik Petra és Széles Flóra daloltak vidáman a sajtóesemény elején, a végén pedig egy olyan dalt is elénekeltek, amely békeszerető mondanivalója miatt máris a kedvencem lett.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>