Szolnokon a II. világháború két ádáz ellensége: a német Messerschmitt és a brit Spitfire

A II. világháború halálos ellenfelei, a német Messerschmitt és a brit Spitfire repülőgépek néznek most farkasszemet a szolnoki Repülőmúzeumban, a RepTárban. A Lengyel Repülési Múzeumból hozzánk érkezett Spitfire LF Mk.XVIE változatát 1944-ben gyártották, és a Kanadai Királyi Légierő kötelékében szolgált a II. világháborúban. Túlélte a csapásokat, majd először a londoni Royal Air Force Múzeum, majd a krakkói múzeum tulajdona lett.

A legendás Spitfire Szolnokon - Kép: Bognár Mária

A Spitfire nem csak az angolok legkedvesebb géptípusa volt, de oroszlánrésze volt abban, hogy 1940-ben a nevezetes angliai légi csatát végül is a britek nyerték meg.

Repülőgépeik gyorsabbak, fordulékonyabbak, igen jól kormányozhatók és meglepően kis súlyúak voltak a rivális Messerschmitt Bf 109-ekkel szemben. Ebből az ember az gondolhatná, hogy e fürge gépek viszonylag kis méretűek voltak, de most, a német gép mellé állítva meglepve konstatálhatjuk, hogy méretük lényegesen nagyobb volt, mint német ellenfeleiké.

Az angliai légicsapásokban rendre jóval több Messerschmittet lőttek le, mint ahány Spitfire-t, mígnem a német légi fölény a repülőgépek számát illetően is szertefoszlott. Mindez pedig odavezetett, hogy a náci hadigépezet már nem mert a szigetország megszállásával próbálkozni.

A „Méregzsák”-nak is nevezett harci gépeknek persze komoly segítőtársa is volt: az angoloknál már ekkor használt radartechnika.

Ez egyből megadta az ellenséges gépek helyzetét, nem kellett azokat- repülési üresjáratokkal- keresgélni, felkutatni.

A lengyel kapcsolatoknak pedig azért is van különös jelentősége, mivel a gép legkiválóbb pilótái nem kis részben lengyelek voltak: az angliai csata legeredményesebb százada a 303. számú, lengyel század volt.

Kép

A rivális Messerschmitt - Kép: Bognár Mária

A géptípus aztán végigharcolta a II. világháborút, 47 féle változata készült, 23 ezer példányban. Kevéssé ismert tény, hogy ez géptípus magyarországi, Sopron környéki felderítésekben is részt vett, azok bombázását előkészítve. Bevetése 1944 december 11-én volt.

A két kiállított repülőgéptípus utoljára 1948-ban ütközött meg egymással, az arab-izraeli háború során.

Az izraeli légierő is rendszeresítette a Spitfire típust. Ez a repülőgép szerepelt 1967-ben az „Angliai csata” (Battle of Britain) című filmben.

A Spitfire szeptember 13-ig vendégeskedik Szolnokon, utána visszakerül állandó helyére, a krakkói múzeumba.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti