Szentmise online, Jézus-mémek, rózsafüzér app – Polgárpukkasztás vagy új utak az evangelizációban?

Egyre több közösség, vallási csoport vet be rendhagyó módszereket annak érdekében, hogy minél többekhez eljusson Krisztus üzenete: kocsmákban és fesztiválokon hirdetik az Igét, kommunikálnak Facebookon, a Biblia szavait öntik képes formába Instagram-oldalakon, egyes lelkipásztorok pedig a Twitteren és TikTokon is tartják a kapcsolatot a hívőkkel. Polgárpukkasztás, hatásvadászat lenne mindez? Vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy e rendhagyó „módszerek” megadják a (hit)közösséghez tartozás élményét, ha épp a világjárvány miatt személyesen nem tudunk jelen lenni például egy szentmisén? A kérdést Kiss Zitával és Berecz Péterrel, a nagysikerű Szólj be a papnak! kezdeményezés szervezőivel jártuk körbe.

Jacek atya
Jacek atya

– Az egyház keresse az új utakat, vagy őrizze a szokásokat?

Berecz Péter: A kezdeményezésünk 2017 februárjában indult útjára három debreceni keresztény gyülekezet összefogásával. Ez egy új út, egy kiaknázatlan missziós lehetőség az egyházak részéről, hiszen kocsmákban, fesztiválokon, edzőteremben, villamoson, moziban, vagy akár a debreceni óriáskeréken keressük a papokkal, lelkészekkel beszélgetni vágyókat.

Folyamatosan kutatjuk az új lehetőségeket, azt, hogy hol tudunk modern technika és platformok segítségével az egyházhoz, Krisztushoz kapcsolódni vágyókkal találkozni.

Ezzel egyidejűleg hisszük, hogy a szokásainkat a klasszikus módon is őriznünk, ápolnunk kell.

Kiss Zita: Januárban régi álmunk vált valóra, amikor az ökumenikus imahéten öt felekezet lelkipásztora a debreceni Megtestesülés-templomban ült ki a hívek elé és „A keresztények egysége álom, vagy valóság?” című eseményünkön állta a beszólásokat. Egy hónappal később egy másik debreceni templomban virrasztást tartottunk az éhezőkért, ahol a zenészek mellett humoristák is felléptek. Sokaknál kiverte a biztosítékot maga a tény, hogy egy szent térben tapsolni fognak az emberek, pedig hisszük, tudjuk, hogy így olyanok is átlépték a templom küszöbét, akik ezt nem teszik meg vasárnaponként.

Berecz Péter: A digitális technológia új távlatokat nyit az evangelizációban, azaz a „menjetek el az egész világra” Jézustól kapott parancs (Mk 16, 15) ma már kétségtelenül a virtuális világra is vonatkozik. A pandémia teljesen átformálta az egyháziak véleményét: nemcsak szentmise-közvetítéseket, de hittanórákat, lelki beszélgetéseket is online tartanak már az atyák – mindezek segíthetnek közelebb kerülni a liturgiák valódi lényegéhez. Fontos azonban, hogy ne tévesszük szem elől az arany középutat!

Mi úgy gondoljuk, hogy amint lehetséges visszatérni a normális kerékvágásba, az online alkalmakat azonnal hanyagoljuk, hiszen azok a valódi közösségeket nem helyettesíthetik – az embereknek szükségük van a személyes jelenlétre, figyelemre és megértésre.

– Nemrégiben tettek közzé Facebook-oldalukon egy Jézus-fotót, amelyen a Megváltó headsettel, PlayStation-felszereléssel látható. Hogyan reagáltak erre a követők?

Berecz Péter: Az ábrázolás nem volt öncélú vagy gyalázkodó, hiszen jól illusztrálta azt az eseményt, nevezetesen a „Gamerek – Álomvilág vagy igazi közösség?” címűt, amit szerettünk volna a fotóval beharangozni.
A fiatalok közül is van olyan, akinek néha már sok az, ahogy mi hirdetjük az evangéliumot. Sokszor beszólnak provokatív képeink, plakátjaink miatt. Ezeknek mi azért szoktunk örülni, mert azt jelenti, hogy végre felkeltettük az illető érdeklődését; a mindennapi, rohanó világban végre felkapta a fejét valamire. Úgy látjuk, a mémeket nagyon sokan szeretik, így vagyunk ezzel mi is, Instagram-oldalunkon is igyekszünk minél izgalmasabbakat megosztani a követőinkkel.

Kép

– Mi volt eddig a legprovokatívabb vagy a legnagyobb érdeklődésre számot tartó modern projektjük?

Kiss Zita: A legprovokatívabb megmozdulásunk Tibi atya – a fiktív pap – fesztiválján, Tiszafüreden, a Humbákfölde fesztiválon való megjelenésünk volt.

A fiatalokkal teli nyári eseményen csak úgy záporoztak a beszólások a papoknak, lelkészeknek. Úgy éreztük, mintha farkasok közé csöppentünk volna.

Az egyik lelkésznő így nyilatkozott az esemény után: „Hogy milyen volt ott lenni? Hihetetlen! Mert ahelyett, hogy a fesztiválozók valami népbutító babonaságnak gondolták volna a hitet, ami felett az idő már rég lejárt, szinte megállás nélkül jöttek a kérdéseikkel, a dilemmáikkal.”

Berecz Péter: A legnagyobb érdeklődést kiváltó eseményünk talán a tavaly januári megmozdulásunk volt, amikor is egy szép havas napon 35 pap illetve lelkész (köztük püspökök is) érkezett Debrecen főterére, akiknek szabadon tehették fel hittel és vallással kapcsolatos kérdéseiket a résztvevők óriáskerekezés vagy forraltborozás közben. Sokakat vonzottak a Trianon 100. évfordulóján megrendezett eseményeink is, amelyben például határon túli lelkészeket kapcsolhattunk össze az érdeklődőkkel, s izgalmas beszélgetés alakult többek között Böjte Csaba atya jelenlétében „A hit őrzi meg a magyarságot?” online beszélgetés keretében is.

– Több embert lehet elérni online? Olyanok is „betérnek” önökhöz, illetve szentmisékre, akik korábban elmentek a templomok mellett?

Kiss Zita: Sokakat el lehet érni, de nem szabad elfelejtenünk, hogy alapvetően azért hoztuk létre ezt a mozgalmat, hogy a személyes találkozásokat segítsük elő, vagyis fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a személyes jelenlétet semmi sem pótolhatja.

Az online térben elért magas számok becsapnak, hiszen azokat is beleveszik, akik egy pár másodpercig követték az adást.

– Futballal kapcsolatos bejegyzéseik és saját gyártású mémeik is rendszeresen kerülnek ki közösségi oldalukra. Mi a közös futballban és egyházban?

Berecz Péter: Az egyház is azt mondja, hogy hiába álltunk jól az életünk egy pontján, ha a végére összedől minden. A futball egyik nagy igazsága is az, hogy a kilencvenedik percben is kedvezően kell alakulnia az eredménynek. Egyébként meg a labda kergetése azt szimbolizálhatja, hogy a kerek egészet, a teljességet próbáljuk elérni egész életünk során. A mémgyártás apropóját a Fradi BL-szereplése és a válogatott kiemelkedően jó menetelése adta; innen már csak egy lépés volt, hogy összehozzuk a futballban jártas egyházi személyeket és Telek András labdarúgót egy vitaest erejéig.

Kép

– Milyen vitasorozatokkal, online eseményekkel, témákkal készülnek a közeljövőben?

Berecz Péter: A tavaly Debrecenben megrendezett „Hit vs. Tudomány” vitasorozatunk meglepően sokak érdeklődését felkeltette az egyetemistáktól egészen az idősebb korosztályig, ezt szeretnénk jövőre folytatni új, izgalmas témákkal: génmanipuláció, modern technológia, a multikulturális társadalmak előnye-hátránya, illetve terveink között szerepel, hogy a vitasorozatot más városokba is elvigyük.

Rendhagyó egyházi kezdeményezések itthon és külföldön
Huszti Zoltán atya a TikTokon közvetíti saját miséit. Szintén e platformon csak röviden, egyetlen percben válaszol a hívők/érdeklődők kérdéseire Kiss Zsolt atya (püspökladányi plébánia).
Az okostelefonok kora olyan applikációkat hívott életre, amelyek tájékoztatnak az egyes templomok miserendjéről, s egy ideje létezik gyónási applikáció is, amely időről időre, virtuális lelkiismeretként emlékezteti a hívőket, itt az ideje színt vallani a bűneinkről.
Hazánkban idén nyáron a Mária utcai Jézus Szíve jezsuita templom gondoskodott először virtuális perselyről (érintős bankkártyával használható persely-terminálról van szó), így járulva hozzá a fertőzések elkerüléséhez.
A fiatal korosztályt célozza a Vatikán által idén indított okos rózsafüzér app, amely iOS- és Android-kompatibilis. Előnye, hogy rezgéssel figyelmeztet, hogy itt az ideje imádkozni.
Az okos rózsafüzér másik változata az eRosary, amelynek pántja a rózsafüzér formáját idézi, a számlap helyett pedig egy modern formatervezésű keresztet találunk, amelyben olyan érzékelők vannak, mint egy hagyományos fitnesspántban – a szerkezet figyeli a pulzust, a naponta megtett lépések számát, és még arról is nyújt információt, hogy hány lépésre van otthonról a templom.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti