Mutasd az évszakod, megmondom, ki vagy!

2025. 07. 08.

A szezonális preferencia pszichológiájával – azzal, hogy kinek melyik évszak áll legközelebb a lelki világához, és miért – kevés kutatás foglalkozik. Az viszont tény, hogy a hőmérséklet és a fényviszonyok változása érzéseinket, hangulatunkat és viselkedésünket is jelentősen befolyásolhatja. Miért van az, hogy egyesek jóval energikusabbnak érzik magukat nyáron, míg mások alig várják a téli bekuckózást? Cikkünkben körüljárjuk, hogy az évszakváltások milyen hatással lehetnek a különböző személyiségtípusokra.

személyiségtípusok jellemzői
Illusztráció: Képmás kollázs

Az évszakok ciklikus váltakozását nemcsak az időjárás átalakulása kíséri, a külső körülmények együttes hatására környezetünk és életünk ritmusa is átalakul. Ez az átrendeződés közel sem zökkenőmentes mindenki számára. Az átállást, az alkalmazkodást tovább nehezíti a mindennapjainkba egyre erőteljesebben „beleszóló” globális felmelegedés, aminek hatására az átmeneti évszakok elmosódni látszanak. 

Az mindenesetre tény, hogy az évszakok hatással vannak az emberi viselkedésre, az időjárás pedig erősen befolyásolhatja a kedvünket, aktuális hangulatunkat. A megújulás évszakának tekintett tavasz beköszöntével például, amikor a napsütéses órák száma nő, az idő pedig melegszik, bizonyítottan jobb kedvűek, magabiztosabbak leszünk – persze attól is függően, hogy mennyi időt töltünk a szabadban.

Míg egyes személyiségtípusok az egyre melegedő hónapokban találnak magukra, mások a rövidülő nappalokat, a fogyatkozó fényeket és az egyre hidegebbre forduló évszakokat várják, „élik” igazán. 

Az extrovertáltak lubickolnak a nyárban 

A külvilágra nyitott, kifelé forduló személyiségtípus számára a nyár lehet az energia, az izgalmak és a végtelen lehetőségek évszaka. A hosszú, meleg napok tökéletes alkalmakat teremtenek a bulikhoz, fesztiválokhoz és spontán összejövetelekhez. Az extrovertáltak a társas kapcsolataik pezsgéséből és a szabadtéri kalandok izgalmából táplálkoznak, számukra a nyár a ragyogás ideje. 

Az évszak melegsége és vibrálása tökéletes harmóniában van a természetükből fakadóan kifelé forduló, lelkes személyiségükkel. Ez persze nem jelenti azt, hogy a legnyitottabb embertípus se tarthatna egy kis szünetet, amikor visszavonulót fúj a zsúfolt nyári programjai közepette. A kiégés elkerülése érdekében nem is árt, ha a túlságosan mozgalmas időszakban egy kis pihenést is beiktat – épp azért, hogy az egész szezonban energikus és vidám tudjon maradni.

Kép
extrovertált személyiségtípus
Illusztráció forrása: Freepik

Akiknek a téli bekuckózás a boldogság 

Az introvertáltak gyakran a hidegebb téli hónapokban találják meg a belső békéjüket. Az évszak természetéből fakadó visszavonulás, a hideg elől az otthonok meleg kényelmébe burkolódzás sokkal közelebb áll a csendesebb, befelé forduló személyiségek lelki világához. 

A tél tökéletes időszak nekik a feltöltődésre akár egy jó könyv vagy a szeretteik társaságában, azaz meghitt közegben. 

Az évszak természetes meghittsége, elcsendesedése felüdülést jelent a korábbi időszakok ingergazdagságához képest.

Félúton: az ambivertált személyiség jól alkalmazkodik

Vannak olyan emberek, akiket egyik végletbe sem lehet besorolni, ők az úgynevezett ambivertáltak. A kifejezés az introvertált és extrovertált jegyek keveredését jelenti, az ilyen típusú személy az említett skála középen helyezkedik el. Az ambivertáltak minden évszakhoz képesek alkalmazkodni: ugyanolyan jól érzik magukat például egy nyári kerti partin, mint egy csendes téli estén, a kályha mellett. Képesek arra, hogy megtalálják az évszakok közötti egyensúlyt: míg a melegebb hónapokban energiát merítenek a társasági eseményekből, a téli lelassulás közepette is komfortosan érzik magukat.  

Kép
ambivertált személyiség
Illusztráció forrása: Freepik

A szuperérzékenyek nehezen viselik 

Az úgynevezett szuperérzékeny (angolul Highly Sensitive Person – HSP) emberek gyakorta másoknál élesebben tapasztalják az évszakváltások hatásait. Különösen érzékenyen reagálhatnak a fény, a hőmérséklet és a társas energiák átalakulásaira az év különböző időszakaiban. 

Az átmenetek érzelmi és fizikai megterhelést is jelenthetnek számukra: a nyár hosszú, fényes napjai nyomasztónak tűnhetnek, míg a tél rövidebb, sötétebb napjai szomorúsághoz vagy szorongáshoz vezethetnek. Az érzékszervi túlterheltség elkerülésében egyes mindfulness technikák és az öngondoskodás gyakorlása lehet hathatós segítségükre.

Akiket különösen megvisel – a szezonális depresszió

A szezonális affektív zavar (angolul Seasonal Affective Disorder – SAD) elszenvedői az évnek ugyanabban az időszakában – jellemzően a hideg, sötét őszi, téli hónapokban – jelentős hangulatváltozást élnek át. Vannak, akik ilyenkor többet esznek, alszanak, miközben motivációjuk, hatékonyságuk visszaesik. Egyeseknek nehezére eshet a tanulás és az emlékezés is.

Ezt az állapotot egyes kutatók az állatok téli álmához hasonlították.

Más tanulmányok szerint a téli rossz hangulat – egy bizonyos pontig – általánosnak mondható, és az SAD-ben szenvedő emberek a skála szélső végét képviselik. 

Bár az SAD bárkit érinthet, az érintettek személyiségtípusa nagy szerepet játszik abban, ki hogyan képes megbirkózni vele. Az introvertáltak például, akik eleve nagyra értékelik a magányt, könnyebben kezelik a téli hónapokkal járó elszigeteltséget. Ettől még ugyanúgy küzdhetnek a szomorúság vagy a fáradtság érzésével. 

Kép
introvertált személyiség
Illusztráció forrása: Freepik

Az extrovertáltak számára nagy kihívást jelenthetnek a megrövidült nappalok, a sötétség, az évszak természetes jellegéből adódó befelé fordulás. A napfényes órák számának drasztikus visszaesése korlátozhatja őket kedvenc szabadtéri tevékenységeik gyakorlásában, társadalmi életük megélésében. Emiatt fáradtabbnak, frusztráltabbnak érezhetik magukat ezekben a hónapokban. 

Törekedjünk az arany középútra

Az évszakok változásához – személyiségtípustól függetlenül – úgy tudunk a leginkább alkalmazkodni, ha egyensúlyi állapotra törekszünk. Az extrovertáltak számára célszerű néha szüneteket beiktatni a pezsgő, nyári társasági életbe, hogy elkerüljék a kiégést. 

Alkalmazkodó természeténél fogva az ambivertált személyiségtípus bármelyik évszakban jól érzi magát, a társaság és az egyedüllét között egyensúlyozva – mikor épp melyikre van igénye. 

A szuperérzékenyek állandóságot biztosító, szezonális rutinok kialakításával vészelhetik át könnyebben az évszakváltásokat. A szezonális affektív zavarra hajlamos egyéneknek a hideg, télies idő beköszöntével érdemes kipróbálni a fényterápiát, és a rendszeres testmozgást, illetve a szeretteikkel való rendszeres kapcsolattatást is beiktatni a mindennapjaikba. Mindezek segíthetnek a hangulati ingadozások kezelésében.

Ebben a hónapban külön figyelmet fordítunk arra, hogy minél több olyan cikket olvashassatok a Képmás.hu-n, amelyek passzolnak a „vakáció-flowhoz". Most jöjjön egy kis vízpart, napsütés, hideg málnaszörp, bográcsozás, gyerekkacaj a strandon, beszélgetések a tűz körül. Az Emberek zenekar ikonikus slágeréből kölcsönözve a gondolatot:
Júliusban a hónap témája: Süt a nap, nehogy szomorú légy!
Kapcsolódó cikkeinket itt éritek el.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek