Pure Program: Nőnek és férfinak lenni Istentől kapott hivatás

Ki vagyok? Szerethető vagyok? Milyen értékek fontosak számomra? Mihez kezdjek az életben? Kikkel barátkozzam? Hogyan döntsek? Kis Brigittával, a Pure Program vezetőjével és Hegyesi Zita kommunikációs felelőssel beszélgettünk arról, hogyan boncolgatják a kamaszkori személyiségfejlődés leggyakoribb kérdéseit a programban részt vevő lányokkal.

Kép: Pure Program
Kép: Pure Program

Kép: Pure Program

– Ha egy-két mondatban kellene meghatároznotok a Pure Program lényegét, mi lenne az?

Kis Brigitta: A Pure Program a kamaszoknak nyújt segítséget a tudatos életvezetés kialakításában, a nőiesség mindennapi megélésében. A kamaszkor jellegzetes kérdései: Ki vagyok? Szerethető vagyok? Milyen értékek fontosak számomra? Mihez kezdjek az életben? Kikkel barátkozzam? Hogyan döntsek? Az erre adott válaszok meghatározzák későbbi életútjukat. Ebben a válaszkeresésben segítjük a lányokat.

Hegyesi Zita: A kétéves, havi egy szombatot jelentő program 14–16 éves kamaszoknak szól, de a külsős előadásaink során a 20–30 éves korosztályokkal is találkozunk. A témák, amelyekkel foglalkozunk: a külső-belső szépség, nőiesség, szabadság, döntések, felelősségvállalás, érzelmi intelligencia, egyedi stílus, kommunikáció, női alakok a Bibliában, önbecsülés-önbizalom, szerelem-párkapcsolat, konfliktuskezelés, hitelesség-önazonosság – ezek közül néhányba bevonjuk az idősebb korosztályt is, előadások keretében.

– A program négy pillérre épül: élmény, közösség, lelki élet és személyiségfejlesztés. Miért pont ezeket tartjátok a legfontosabbnak?

Hegyesi Zita: Ez a négy pillér a szemléletmódunkat is meghatározza. Azt látjuk, hogy ezek segítik legteljesebben a lányok fejlődését egyéni és közösségi szinten.

Kis Brigitta: A Pure Programba bevonjuk a szülőket is. Fontosnak tartjuk, hogy meghatározó élmények által segítsük a fiatalok családi kapcsolatainak erősödését. Ezért is szervezünk anya-lánya teaházat és apa-lánya napokat.

– Mennyire elméleti, illetve gyakorlati ez a tudás?

Kis Brigitta: A lányok ebben a korban nagyon szeretnek eszményekről beszélgetni, ezekről lelkesen vitatkozni, mi viszont abban is próbáljuk segíteni őket, hogyan jelenhetnek meg adott értékek a mindennapok szintjén. Például egy hétfő reggel, amikor iskolába mennek, hogyan kommunikál napközben az iskolatársaival, a tanáraival, az este folyamán a szüleivel? Hogyan tölti a délutánját? Milyen értéket közvetít napközben például az öltözködésével?

Kép: Antal-Ferencz Ildikó

 

– Egyik fő üzenetetek: nőnek és férfinak lenni Istentől kapott hivatás. Mit jelent ez számotokra?

Kis Brigitta: A Pure az ember Istentől kapott méltóságára hívja fel a fiatalok figyelmét. Ennek mentén foglalkozunk az önismeret és a nőiesség kérdéskörével. Ebből kiindulva azt gondoljuk, nem véletlen, hogy valaki nőnek vagy férfinak született, mert Istennek ezzel terve volt. A hivatás szó is erre utal: abból fakadóan például, hogy én nőnek születtem, bizonyos dolgok az életemben – akár biológiailag, akár lelkileg vagy szellemileg – kijelölnek számomra egy utat.

– Mennyire erős a hitélet a programban? Jelentkezhetnek nem hívők is?

Kis Brigitta: Ha szeretetkapcsolatban vagyok Istennel, az a legapróbb cselekedeteimre is hatást gyakorol: hogyan terítek meg egy asztalt, hogyan fogadom reggel a lányokat, hogyan fordulok oda egy másik ember felé, hogyan tartok előadást egy önismereti, egy egészséges életmód vagy egy nőiességről, férfi-női különbségekről szóló témakörnél. Előadóink és önkéntes csapatvezetőink mind hitüket gyakorló emberek, ezért úgy gondolom, hogy a keresztény hit a program minden területét áthatja. De a jelentkezésnek nem feltétele, hogy valaki hívő legyen. A lányok többsége keresztény családból érkezik, ugyanakkor vannak olyan fiatalok, akik azért jelentkeztek, mert tetszett nekik a program, a témáink. Ők azt fogják tapasztalni, hogy minden alkalmunkon van egy közös imádság, és egyes szakmai részekhez tartozik egy keresztény antropológiai előadás, ahol közösen gondolkodunk, beszélgetünk az emberi életet érintő kérdésekről, és ahol bátran feltehetik a kérdéseiket, megfogalmazhatják véleményüket.

– Nem származik abból hátrányuk, ha kiderül: Istennel nem teljesen „rendezett” a kapcsolatuk?

Hegyesi Zita: Figyelünk arra, hogy egy olyan közösséget teremtsünk a lányoknak, ami biztonságos, befogadó légkört biztosít számukra, ahol levehetik álarcaikat, feltehetik kérdéseiket és lehetőségük van megismerni egymást és ezen keresztül önmagukat is. A közösség így megmutatja az Istentől távolabb állók számára azt is, hogy a hit megélése egyáltalán nem furcsa, hanem teljesen természetes dolog. A keresztény háttérből jövők között is vannak olyanok, akik éppen küzdenek ezzel a témakörrel, és ők is feltehetik a kérdéseiket. Szóval egyáltalán nem biztos, hogy egy nem hívő családból származó résztvevő fogja feltenni a „legkényesebb” kérdéseket.

Kis Brigitta: A kamaszkor arról szól, hogy a fiatalok újraértékelik azt az értékhalmazt, amit otthonról kaptak. Az újraértékelés után pedig kialakítják azt az értékhalmazt, amivel azonosulni tudnak, és jó esetben elköteleződnek benne. Ezt a keresést nehezíti, amikor sok minden relatívvá válik, nincsenek tiszta utak, egyértelmű kapaszkodók. Mi egyfajta védőhálót próbálunk nyújtani a kamaszok számára, hogy miközben újragondolják az otthonról kapott értékeiket – és ezt már nem a szüleikkel teszik –, legyen egy hely, közösség számukra, ahol ezt tiszta értékek és keretek mentén, biztonságban megtehetik.

Kép: Antal-Ferencz Ildikó

 

– Kik azok, akik az egyes témákat kidolgozzák, és kik az előadók?

Kis Brigitta: A képzési anyag kidolgozásában több szakember személyesen is segítségünkre volt, egyes témáknál pedig olyan szervezetekkel működünk együtt, akiknek az adott téma a szakterülete. Így például az életvédelemről szóló alkalmunkkor a Keresztes Ilona rádiós műsorvezető által koordinált Fiatalok az Élet Szolgálatában (FÉSZ) mozgalom fiataljai beszélgetnek a lányokkal, de állandó előadónk Hortobágyi Ágnes is a családi életre nevelés témában. A talentumokról szóló alkalom délutánján Stumpf Kata, a Konnekt Mentorprogram egyik alapítója vezet műhelyt a résztvevőknek.

Hegyesi Zita: Mivel több helyszínen vannak csapataink – Budapesten, Székesfehérváron és Győrben –, mindig törekszünk arra, hogy helyi szinten vonjunk be szakembereket. Az önismereti alkalomnál egy mentálhigiénés tanácsadót vagy pszichológust hívunk, a stílusegyediségről szóló alkalomnál egy stylistot, a külső-belső szépség témakörnél pedig egy kozmetikust vagy sminkest.

– A tizenéves lányok elfoglaltak, számos alternatív programlehetőségük van. Miért mennének hozzátok?

Kis Brigitta: Olyan témákkal szólítjuk meg a lányokat, amelyek tényleg érdeklik őket, és amelyekről szívesen beszélgetnek. Élményekkel tűzdelt közösségi alkalmakon vehetnek részt. Mivel ebben a korban a barátságok a legmeghatározóbbak – nagyon vágynak rá, és általuk ismerik meg önmagukat is –, sokat jelent számukra, hogy van egy jó lányos közösség, ahol nincs kirekesztés, ahol jól érezhetik magukat. Láthatják, hogy nem csak bennük fogalmazódnak meg bizonyos gondolatok, kérdések. Megtanulják azt is, hogy egy közösség tagjaként felelősséggel tartoznak egymásért is.

Hegyesi Zita: Az őszinte beszélgetést, megnyílást segíti, hogy lányos közösségben vannak. A nyári táborunk nyitott.

– Mi történik a két év után?

Kis Brigitta: Szoros barátságok születnek a lányok között, sokan a program befejeztével is találkozgatnak egymással. Majd 4-5 év után eljön az idő, amikor újra egy női közösséghez szeretnének tartozni, értékeket átadni, segíteni másoknak – ekkor szoktak jelentkezni nálunk önkéntes csapatvezetőknek. Vannak közöttük közgazdászok, pedagógusok, hitoktatók, mérnökök – számunkra egy a fontos: tudjanak azonosulni a programban képviselt értékekkel, és azt hitelesen át is tudják adni a kamaszlányoknak.

– Hányan vagytok most, és hogyan jelentkezhetnek az újak?

Hegyesi Zita: A Misszió a teljes értékű felnőttségért Alapítvány által szervezett Pure Programnak most körülbelül százhúsz résztvevője és negyven önkéntese van. 14–16 éves lányokat várunk résztvevőnek, az önkéntes képzésünkbe pedig a 20 évet betöltött nőket. Jelentkezni mindkettőre a honlapon keresztül lehet.

Borítókép: yourecalled.hu

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti