Nem csak bőrbetegség a pikkelysömör! – „A betegség legkomolyabb típusánál az egész test vörös és gyulladt”
Hámló, viszkető bőr többnyire a könyökön és a térden, de a test bármely részén, akár a hajas fejbőrön is – ez a pikkelysömör vagy hivatalos nevén a pszoriázis legfeltűnőbb jele. A pikkelysömör a nyári hónapokban jellemzően enyhül, de maga a betegség ilyenkor sem szűnik meg, csak a tünetei csökkennek vagy szünetelnek. Mi okozhatja a betegséget, és hogyan lehet enyhíteni a panaszokat?
A pikkelysömör által okozott panaszok nem feltétlenül állandók, megesik, hogy hol gyengébben, hol erősebben jelentkeznek. A betegséget sokan fertőzőnek gondolják, pedig nem lehet elkapni. „A pszoriázisra való hajlam genetikailag kódolt. Azoknál alakul ki nagyobb eséllyel, akiknek a családjában van érintett, de jelentkezhet spontán mutáció miatt is. A hajlam mellett arra is szükség van, hogy a betegséget valami előhívja, provokálja.
Okozhatja valamilyen infekció, például felső légúti betegség, égés vagy gyógyszer, mint például a malária elleni orvosságok vagy egyes vérnyomáscsökkentők.
Ritkábban a stressz is aktiválhatja. Rizikótényező a dohányzás és a komoly alkoholfogyasztás is” – mondja dr. Papp Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus.
A közvetlen problémát az okozza, hogy megváltozik a bőrsejtek életciklusa. Normál esetben a legmélyebb rétegben kialakuló hámsejtek három-négy hét alatt érik el a bőr legkülső rétégét, ahol elhalnak és lehámlanak, de pszoriázisnál ez három-hét nap alatt megtörténik. Emiatt gyűlnek fel plakkokban a még nem teljesen érett sejtek. A folyamat felgyorsulását vélhetően az immunrendszer kóros működése okozza, annak sejtjei támadják meg a bőrt, erre a hámsejtek fokozott, gyorsabb ütemű osztódásával reagál.
A betegségnek többféle megjelenési formája van
A klasszikus, plakkos pszoriázis mellett a betegségnek egyéb típusai is lehetnek. Az úgynevezett guttált pszoriázis például apró pöttyök formájában jelentkezik. „Ennél a típusnál testszerte, de a leggyakrabban a törzsön és a végtagokon alakulnak ki kicsi, piros, pikkelyes felszínű foltok. Ez a tünet nem annyira egyértelmű, jelentkezésekor a laikusok nem feltétlenül gondolnak pszoriázisra. Létrejöhet pöttyözöttség és elszínezettség a körmön is. Létezik inverz pszoriázis is, amely a hajlatokban, a lágyékban, a fenéken vagy a mell alatt fordul elő. Ezt akár gombás fertőzésnek is gondolhatják az érintettek. A pikkelysömör súlyosabb formája az úgynevezett pusztulózus pszoriázis, amelynek következtében gombostűfejnyi gennyes hólyagok is megjelennek a bőrön. A betegség legkomolyabb típusánál az egész test vörös és gyulladt” – emeli ki bőrgyógyász szakértőnk.
A pikkelysömört az orvosok jellemzően már a tünetek alapján felismerik. Ritkán, de előfordul, hogy biopsziát is végeznek. Ilyenkor pici körkéssel vesznek szövetmintát, és azt szövettani vizsgálatra küldik.
Figyelni kell az egész szervezetre
Bár a pszoriázist bőrbetegségként tartjuk számon, érinthet egyéb szerveket, szervrendszereket is.
Ezek a leggyakrabban az ízületek, amelyek fennállásakor merevvé, duzzadttá és fájdalmassá válhatnak.
Az ilyen kísérőtünetekkel járó pikkelysömörnek külön neve is van (arthritis psoriatica), hátterében szintén az immunrendszer kóros működése áll. „Társulhatnak a pikkelysömörhöz szempanaszok is, ez leggyakrabban kötőhártya-gyulladást jelent. Nagyobb a rizikója az elhízásnak, a cukorbetegségnek és a magas vérnyomásnak, általában a szív- és érrendszeri betegségeknek. Nő az egyéb autoimmun betegségek – például a Crohn-betegség – rizikója is. Megfigyelték, hogy a pikkelysömörrel élők gyakran szenvednek depresszióban és egyéb mentális betegségekben. Ugyanakkor az nem egyértelmű, hogy ezekben az esetekben együttállásról van-e szó, vagy pedig arról, hogy a pszoriázissal járó folyamatok növelik ezen betegségek kockázatát. Az biztos, hogy a pikkelysömörnél a szokásosnál jobban kell figyelni az egyéb problémák szűrésére” – mondja dr. Papp Ildikó.
Időben kell megkezdeni a kezelést
A pszoriázis nem gyógyítható, de tünetei csökkenthetők, megszüntethetők. A kezelést fontos már az első panaszok jelentkezésekor megkezdeni, ezzel elkerülve a helyzet súlyosbodását. „A betegségnél alkalmazott terápiák egyrészt lelassítják, normális szintre csökkentik a bőrsejtek osztódását, fölfelé haladását, másrészt segítik a már megvastagodott és hámló réteg leválását a felszínről. Enyhébb esetekben általában elég a helyi kezelés, amely jellemzően kortikoszteroidot tartalmazó kenőcsökkel, krémekkel, gélekkel, habokkal, szprékkel, folyadékokkal és samponokkal történik. Ezeket jellemzően naponta kell alkalmazni a tünetek fennállásakor. Használhatók helyileg D-vitamin-analógok is, amelyek szintén a sejtek növekedését fogják vissza” – mondja dr. Papp Ildikó. Vannak olyan A-vitamin-származékok, úgynevezett retinoidok is, amelyek krémként vagy gélként alkalmazva segítenek csökkenteni a bőr vastagságát.
Segíthet a fényterápia
A súlyosabb esetek kezelhetők fényterápiával is, amelynek többféle módja létezik. Az egyik a helioterápia, amelyhez magát a napfényt használják.
Ilyen célból a Holt-tengerhez régen csoportokat is vittek, mert a napfényen kívül az ottani levegő, illetve a tenger magas sótartalma együtt szépen rendbe hozta a pszoriázisos bőrt.
Egy ilyen kúra akár féléves panaszmentességet is eredményezhetett.
„A tünetek csökkentésére vagy megszüntetésére mesterségesen is alkalmaznak UV-B-sugárzást. Ilyen jellegű fényterápiára jellemzően két-három hónapig van szükség, de a panaszok általában már két-négy hét után enyhülni kezdenek. A tünetek csökkenthetők PUVA-kezeléssel is, amely szintén lassítja a sejtek megújulását. Ilyenkor olyan anyagot kennek a bőrre, vagy adnak szájon át, amely a bőrt érzékenyíti az UV-A-sugárzásra. Mivel az UV-fény – legyen az természetes vagy mesterséges eredetű – emeli a bőrrákok rizikóját, e kezelések mellett a szűrésekre a megszokottnál gyakrabban kell járni” – emeli ki szakértőnk.
Ha nem elégséges a fénykezelés, vagy a beteg bármilyen okból nem kaphat ilyen terápiát, akkor belsőleg alkalmazandó gyógyszerek jöhetnek szóba. Ezekből többféle hatóanyagú is van. Létezik biológiai terápia is, amely középsúlyos és súlyos pszoriázisnál adható. Ez a betegség ciklusát szakítja meg, hatására heteken belül javulnak a bőrbetegség tünetei. A biológiai terápia az ízületeket érintő pszoriázisra is hatással van, így azt nem kell külön kezelni. Azt viszont tudni kell, hogy ez a kezelési mód hatással van az immunrendszerre, így alkalmazásakor jobban kell figyelni a fertőzések megelőzésére.
Ez az írás eredetileg a Képmás magazinban jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>