Szívünk rejtett zugai – Öt szép film a szerelem erejéről

A szerelem magas hőfokú érzelmi izzás, amely hatalmas erőt ad, de hatalmas energiát fel is emészt.  Míg filmek ezrei szólnak a fellobbanó vágyról, a szívek vörös izzásáról (még a thrillerek és a politikai krimik is elképzelhetetlenek valamiféle vonzalmi szál nélkül), nagyon kevés film mutatja be a parázs megőrzésének sikeres technikáit. Bálint, azaz Valentin-napra, a szerelmesek ünnepére mi is a szerelmi vágy fellobbanásának legszebb filmes alkotásait ajánljuk. A válogatás persze szubjektív, és tetszőlegesen folytatható. 

Római vakáció
Audrey Hepburn és Gregory Peck a Római vakáció c. filmben - Kép: mafab.hu

Római vakáció

Két csodálatos színész fergeteges bolondozásokon és érzelmi hullámvasúton ragad magával minket, nézőket a szerelem városában, Rómában. A 24 éves, törékeny szépségű Audrey Hepburn alakítja a protokolláris elfoglaltságokba belefáradt Anna hercegnőt, akit nyomasztó életteréből néhány napra kiszöktet egy újságíró, vagyis minden idők egyik legkarizmatikusabb színésze, Gregory Peck. A kezdeti érdek-viszony fokozatosan alakul át közöttük csodálattá, féltéssé, majd szerelemmé. Az érzés nem dönti romba azokat a társadalmi kereteket, amelyekben élnek, ám egy életre helyet nyernek egymás szívében – ahogyan az a valóságban is történt a két színésszel, akik még idős korukban is mély szeretettel őrizték egymás emlékét.

A szív hídjai

Előfordul, hogy józan és kötelességtudó családapák és családanyák titokban ott hordanak a szívükben valakit, egy szerelem emlékét, amely nem csökkenti szeretetüket a családjuk iránt. Titkukat csak haláluk után sejtik meg a gyerekeik apró emlékfoszlányok – egy régi levél, egy naplórészlet – összerakásával. Így történik ez Francesca gyermekeivel is, akik csak édesanyjuk halála után tudják meg, hogy egy különös férfi látogatott el egyszer az otthonukba az ő távollétük idején. Az idegen a szabadság és a gyengédség régen ízlelt érzését ébresztette fel Francescában négy napra, hogy aztán erőt adó emlékként megmaradjon hosszú-hosszú évekre. Jutalomjáték volt Francesca szerepe a 46 éves Meryl Streepnek, a 65 éves Clint Eastwood számára pedig különösen, hiszen ő ritkán alakított romantikus szerepet. Ez a film a legszebb illusztrációja annak a közhelyszerű, de mélyen igaz mondásnak is, hogy a szerelem kortalan, bármilyen életkorban megérkezhet.

Észak és Dél
Észak és Dél

Észak és Dél

A 19. századi angol regényekből készült filmadaptációk iránt rajongóknak ajánlom az Elizabeth Gaskell regényéből filmre vitt Észak és Délt, a 2004-ben forgatott négyrészes angol sorozatot. Ez az az eset, amikor a film jobb és sokkal inkább a mai emberhez szól, mint a kissé már poros regény, s ez nemcsak a kiváló rendezésnek, hanem a nagyszerű színészeknek is köszönhető. Richard Armitage karrierje ettől a nemzetközi sikert aratott alkotástól kezdve ívelt fel igazán. Észak- és Dél-Anglia, a füstös gyárváros és a falusi idill ellentétes kulisszái előtt bontakozik ki az a vonzalom, amely nagy lelki ívet ír le a meg nem értéstől, az ellenszenvtől egymás értékeinek fokozatos felismerésén át a megvallott érzelemig. Lassan, sok megpróbáltatáson keresztül kibontakozó szerelemnek lehetünk tanúi, amely először látszólag rombol, később épít, és egy jobb, teljesebb élet lehetőségét hozza el. A kor hangulatát megidéző képek csodálatosak, a szereplők egytől egyig nagyszerűek, Armitage férfias kisugárzása felejthetetlen.

Kép
A szibériai borbély - filmek Valentin-napra
A szibériai borbély - Julia Ormond és Oleg Menysikov

A szibériai borbély

Igazi filmtörténeti remekmű, a zseniális Nyikita Mihalkov rendezői életművének talán legkitűnőbb darabja ez az 1998-as film, amely sajnos nem kapja meg az őt megillető figyelmet. Egy nagy szerelem története hatalmas kortablóval a cári Oroszországról, a 19. század végéről és a 20. század első éveiből, rengeteg humorral, megrendítő epizódokkal, kiváló forgatókönyvvel és operatőri munkával. Jane, az amerikai kalandornő üzleti megbízás miatt Oroszországba érkezik, ahol az a dolga, hogy női vonzerejét bevetve pénzt szerezzen egy feltalálónak, hogy megvalósíthassa hatalmas favágó gépezetét, a "szibériai borbélyt".  Találkozik a fiatal kadéttal, Andrej Tolsztojjal, aki azonnal beleszeret a titokzatos nőbe. A kiábrándult, sokat tapasztalt Jane azonban nem egykönnyen hiszi el, hogy létezhet még számára valódi, őszinte szerelem... Ez a film a hatalmas és tiszta szenvedélyről szól, amely megtisztító hatású lehet, ha még nem érkezik későn, és nem tűri a megalkuvást, inkább szétrobbantja a korlátokat. A felemelő és önpusztító szerelem gyönyörű filmje – és emellett még rengeteg filmes csodáé, amelyek szerintem remekművé avatják A szibériai borbélyt. A Jane-t alakító Julia Ormond számára utolsó nemzetközileg is nagy sikerű filmje volt, az Andrej Tolsztojt alakító, Oroszországban már nagyon elismert Oleg Menysikovnak viszont nagyot lendített nemzetközi karrierjén.

Újratervezés

Ha ez a hétvége is munkával telik, és nincs idejük hosszabb filmre, ezt a negyedórás kis miniatűr remekművet ajánlom a mozizás "pótlékaként". Erre legalább szorítsanak időt! Az Újratervezés csodálatos magyar rövidfilm Pogány Judit és Kovács Zsolt szereplésével, Tóth Barnabás rendezésében. Egy karcolat a hosszú házasság megtartó erejéről és a rejtett, nehezen kifejezhető szeretetről-szerelemről. Ami soha nem múlik el.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti