Ösztrogénre szükség van, de ha túl sok termelődik belőle, jönnek a bajok – Mit tehetünk ellenük?

Jó néhány ismert betegségről eddig nem is sejtettük, hogy valószínűleg egy okra vezethetők vissza, egy rugóra járnak. A termékenységi problémák, a policisztás ovárium szindróma, az endometriózis, a mióma, az emlőrák, a stroke, az elhízás – mind köthetők az ösztrogén-progeszteron egyensúly felborulásához, az ösztrogén dominanciájához a női szervezetben. Amikor dr. Katona Renátával, a Felelősen Magadért Egyesület szülész-nőgyógyászával beszélgetek erről, már ismerem őt annyira, hogy tudjam, mennyire szívén viseli a nők hiteles tájékoztatását és ösztönzését arra, hogy kezükbe vegyék a sorsuk fölötti rendelkezési jogot. Minél többet tudunk a testi tüneteknek az életmóddal és a lelki tényezőkkel való összefüggéseiről, minél több kezelési alternatíva és választási lehetőség elérhető, annál tájékozottabb és egyénibb döntéseket hozhatunk. Csongor Andrea interjúja.

ösztrogén szint
A kép illusztráció – Forrás: Freepik

Mintha robbanásszerűen megnőtt volna a szóban forgó problémák száma, melyek szorosan hatnak is egymásra, így az egész ördögi körként működik. Vajon milyen frappáns hasonlatot tudnánk hozni arra, hogy a női hormonoknak, az ösztrogénnek és a progeszteronnak a csodálatos összjátékát megmutassuk a női szervezetben? Talán úgy írhatnánk le, mintha a ciklus során két irányító kezünk lenne, és két hétig inkább balkezesnek kéne lennünk, két hétig pedig többnyire jobbkezesnek. 

Az agyféltekék működése is hasonló. A kognitív képességek, a nyelv, a logika, a memória, a szavak megértése a bal agyféltekéé, míg a jobb agyfélteke felel a kreativitásért, az intuícióért, a szavak mögötti tartalom, a nonverbális jelek érzékeléséért, valamint az érzelmek feldolgozását, a művészetek általi megérintődést biztosítja, például amikor zenét hallgatunk vagy színdarabot nézünk. Ezeket össze kell kötnünk. A színvonalas munka, az alkotás, a döntéshozatal ennek a kettőnek a finom összehangolásán alapul.

Vagyis az emberi szervezettől nem idegen az a működés, hogy kétféle irányítást fogadjon, és ezeket dinamikus egyensúlyban tartsa?

Miközben az sem mindegy, mikor és melyik működés az irányító. A női ciklus első szakaszában, ami a menstruáció kezdetétől az ovulációig tart, természetes az ösztrogén hormon magas szintje. A ciklus második szakaszában, a tüszőéréstől a menstruációig pedig a kiegyensúlyozott progeszteronhatás érvényesül, így nem borul fel a működés, megvalósul az összhang. 

Az ösztrogén tehát nem a mumus szerepét tölti be, hanem nagyon is kell nekünk a termékenységhez, a jó hangulathoz, a vitalitáshoz, a csontszerkezet felépítéséhez, a szív- és érrendszer egészséges működéséhez. 

Ha a két hormon egyensúlya felborul, akkor alakul ki az ösztrogéndominancia, és az már különböző megbetegedésekhez vezet. 

Milyen szakterületeken jelennek meg ezek a betegek? 

Meddőségi szakemberként úgy érzékelem, hogy egyre több lett a meddőséggel küzdő páciens, amiről nemcsak a nőgyógyászok, hanem az endokrinológusok is beszámolnak. Egy diabetológus szakorvos szintén azt mondaná, hogy megnőtt az inzulinrezisztencia és a 2. típusú cukorbetegségek előfordulási gyakorisága. A pszichiáterek is kifejezik, hogy rengeteg a hangulatingadozás, a szorongás, akár még a súlyos depresszió is, valamint a libidózavar. Az, hogy ezek hátterében az ösztrogén abszolút túlsúlya áll-e bizonyíthatóan, azt lehet laborban mérni, de majdhogynem felesleges. Annyira egyértelmű a klinikai tünetek alapján a kép.

Milyen tünetekből áll össze a kórkép?

Elsősorban menstruációs rendellenesség (bő, fájdalmas vérzés) jelentkezik, de minden szervünkre, ahol ösztrogénreceptorok vannak, hatása van az ösztrogéndominanciának. Az emlő például fájdalmasan feszül. Az idegrendszerünk tele van hormonreceptorokkal, ezen a talajon a fejfájások gyakoriak, a stroke rizikója is megemelkedik. Az ösztrogén és az LH hormon fluktuációja a perimenopauzában hőhullámokat okozhat, emeli az elhízás és a cukorbetegség kockázatát. Hatással van nemcsak a menstruációs, de az egyéb ciklusokra is, mint az alvás-ébrenlét ciklus. 

Emellett agyi ködöt, feledékenységet eredményezhet, alvászavart, kognitív funkciózavart, szorongást, alacsony libidót is okozhat – nagyon szerteágazó tünetei vannak.

Ha most elképzelem a női olvasóinkat, tartok tőle, hogy tízből nyolc el fogja kezdeni a sebes gondolkodást...

A célunk, hogy felismeréseket, gondolatokat ébresszünk, cselekvésre ösztönözzünk. Érdemes időben életmódot váltani, hiszen legjobb megelőzni a bajt. A holisztikus gyógyászat, az életmódorvoslás, a fitoterápia oldaláról is rengeteg segítséget kaphatunk ehhez.

Az akadémikus gyógyszerkészítményekkel az ösztrogéndominancia tüneteit lehet mérsékelni, de a kiváltó okra hatni csak proaktívan tudunk. Ha valaki ezeket a tüneteket észleli magán, akkor már az első fontos lépést megtette a gyógyulása érdekében. Vannak természetes életszakaszok, amikor az ösztrogéntúlsúly jellemző, ilyen a pubertás időszaka. Ezért van a lányoknak sokszor nagyon elhúzódó, akár két hétig is tartó menstruációs vérzése. A menopauza bevezető időszakában szintén az ösztrogén hormon lő ki, míg a sárgatesthormon (progeszteron) szintje lecsökken.

Az elhúzódó, fájdalmas, bőséges vérzéssel járó menstruáció az életminőséget jelentősen rontja, de hordoz onkológiai kockázatot is. Az emlőrák előfordulási gyakoriságát, a méhnyálkahártya megvastagodását, a polipot, a petefészekrák rizikóját, az elhízást ez a felborult egyensúly növeli. 

Kép
dr. Katona Renáta szülész-nőgyógyász
dr. Katona Renáta szülész-nőgyógyász – Fotó: Jenei Levente

Az ösztrogéndominancia hatására a szövetek hajlamosabbak gyarapodni, szövetet halmozni?

Az ösztrogén élettani feladata a méhnyálkahártya felépítése. Minden ciklus során zajlik egy méhnyálkahártya-ciklus, ami az ösztrogénfázisban megvastagszik, és zajlik egy petefészekciklus, amikor egy kiválasztódó tüszőben a petesejt az ösztrogén hatására megérik, és termékennyé válik a nő. Az ösztrogénnek ezek a jótékony élettani hatásai, emellett jótékonyan hat a csontszerkezetre, a szív- és érrendszerre, a bőrre is. 

Csak ha túl sok van belőle, akkor jelentkezik a patológiás oldal. Akkor túlságosan megvastagszik a nyálkahártya, ami előbb csak hiperpláziát vagy polipot, miómát okoz, de rosszabb esetben a tumorképződésben is szerepet játszhat. 

Ugyanígy az emlőben is hormonreceptorok vannak, és ha kevés a kiegyensúlyozó sárgatesthormon, akkor a menzesz előtti egy hétben fájnak, érzékenyek a mellek. 

Folyik ez a szép kiegyenlítő művelet a két hormon között, amit az agyunk felügyel, és a szerveink visszacsatolnak. Mi boríthatja fel a működést?

Az életmód fontos tényező, hiszen az ösztrogéntermelésünk megemelkedik a helytelen táplálkozás vagy a mozgásszegény életmód következtében. Az alkohol, a krónikus stressz úgy hat ránk, hogy a mellékvesekéregben termelődő stresszhormonok szintje csökkenti a progeszteron termelődését. Az ösztrogéndominancia lehet számban is mérhető a vérből, de ez nem feltétlenül meghatározó adat. Lehet az ösztrogén szintje az élettani értéken, de a kiegyensúlyozó progeszteron hormon mennyisége alacsony. A progeszteronhiány megjelenhet számos nőgyógyászati betegség részjelenségeként, sőt életmód tekintetében beszélnünk kell a xenoösztrogénről is. Az életmód-változtatásnál az a lényeg, hogy mindezeket kerülni kell.

Nehéz megvalósítani az olyan könnyen kimondott életmódváltást, hiszen rohanunk, dolgozunk, termeljük a jövedelmet, gyereket nevelünk, és megpróbálunk megfelelni az elvárásoknak. Gyorsan bekapunk valamit, és rohanunk is tovább...

Úgy érzékelem, hogy mostanra polárissá vált a világ. Van, aki kicsit sem törődik az egészséges életmóddal, míg mások kis házi gazdaságot hoznak létre, otthoni farmon termelik maguknak a csírákat, zöldséget. Fókuszba került a természethez való visszacsatlakozás. Ha nem is visszük ilyen szintre a tudatosságot, annyit nem nehéz megtenni, hogy ne műanyag palackos ásványvizet igyunk, hanem legyen egy üvegpalack a táskánkban, a kocsinkban. 

Ne vegyünk fagyasztott, félkész ételeket, ne műanyagba csomagolt sajtot, felvágottat vásároljunk. A lágyított műanyagokban rengeteg xenoösztrogén van.

Ez a titokzatos xenoösztrogén úgy hangzik, mint valami új „Alien-szörny”.

Kicsit úgy is viselkedik… Van a szervezetünk által termelt saját ösztrogén, és vannak a veszélyes, idegen xenoösztrogének, amelyek teljesen bekötődnek az érzékelő receptorainkhoz. Kozmetikumokban, tisztítószerekben, élelmiszeradalékokban bukkannak fel, és becsapják a szervezetünket. Egyre több szervünkben kimutathatók a mikroműanyagok is, amelyek a vérárammal mindenhová eljutnak. 

Mennyire fér bele egy nőgyógyászati rutin laborvizsgálatba az ösztrogéndominancia kimutatása? 

Egy általános nőgyógyászati vizsgálatnak nem ez a fókusza, nem is tartozik bele a protokollba. A legtudatosabbak dietetikushoz is elmennek személyre szabott tanácsért. Egyre több nőgyógyász kolléga fogadja el a holisztikus szemléletet, hajlandó közösen gondolkodni erről, megoldást keresni. Azzal, hogy adunk egy progeszteron-túlsúlyos fogamzásgátló tablettát egy endometriózisos vagy vérzési zavarral küzdő nőnek, nyilván csak tünetileg kezeljük. Ez csak addig működik, amíg szedi a szert, és nem adtuk a kezébe a saját teste feletti tudatos döntéshozatal lehetőségét.

Elég a tüneteket észlelni, vagy laborvizsgálattal igazolni kell?

Egy jó anamnézis gyakorlatilag megfelel egy jó diagnózisnak. Ultrahanggal gyakran látjuk a méhnyálkahártya megvastagodását, a miómát, a polipot, az endometriózist is kimutatják a képalkotó eljárások. 

A laboratóriumi igazoláshoz két vérminta szükséges, a ciklus adott szakaszához alkalmazkodva. 

Férfiaknál is előfordulhat ösztrogéntúlsúly?

Náluk nem a progeszteron, hanem a tesztoszteron szintje csökken le. Ez esetben hangulati zavar, merevedési zavar, a nemi vágy zavara, elhízás jelentkezhet. Az ösztrogéndominancia valóban nem csak a nőket érinti. Hozzáteszem, a zsírsejtek férfiaknál és a nőknél is ösztrogént termelnek, amolyan perifériás ösztrogénraktárak. Így egy menopauzán átesett nő is lehet veszélyeztetett, ha nagyon túlsúlyos, és az elhízott férfi is. Náluk az ösztrogén-tesztoszteron egyensúly borulhat fel. 

Hogyan tudjuk megelőzni, kezelni a felborult egyensúlyt?

A fogyás mindenképp meghatározandó célként, mert akkor a perifériás ösztrogénraktárak kiürülnek. A mediterrán étrend is szerencsés választás: a halakban az Omega-3 zsírsavak jótékony hatásúak, a friss, nyers zöldségek napi fogyasztása pedig csökkenti a glikémiás indexet. A mozgásnak több támadáspontja is van. Egyrészt mérsékli az inzulintúlsúlyt, másrészt csökkenti az ösztrogéndominanciát és a stresszhormonok szintjét.

A hormonpótlás is szóba jöhet dedikált esetekben, tabletta, krém, kúp formájában, de vannak progeszteronszerű hatással bíró gyógynövények is, mint például a barátcserje, a jamgyökér, a maca. Ha nem műanyag palackos ásványvizet (főleg nem cukrozott, mesterséges színezékkel teli üdítőket), vákuumcsomagolt húsokat, sajtokat veszünk, hanem a pultnál papírba csomagoltatjuk az árut, már tettünk magunkért valamit. 

Kozmetikumainkat, tisztítószereinket is jól válogassuk meg. Kerüljük a ftalátok, parabének, peszticidek bevitelét!

A döntéshozóknak szánom azt a felvetést, hogy érdemes lenne néhány országhoz hasonlóan nálunk is jelezni az élelmiszereken, ha a hormonegyensúlyra ható termékeket tartalmaznak, akár egy leolvasható QR kóddal. Fontos, hogy legyenek választásaink, és a választásokhoz megfelelő tudásunk.

 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti