Online hűtlenség – Egy lájk vagy szívecske már megcsalás?

Vajon ha betekintést nyernénk a párunk digitális privát szférájába, vagy beléphetnénk közösségi oldalára, akkor egy „sötétebb” oldaláról is megismerhetnénk? Minden párkapcsolatban máshol húzódik a határ abban a tekintetben, hogy mit érzünk megcsalásnak, de a modern kommunikációs eszközöknek és a közösségi médiának „köszönhetően” új fogalommal gazdagodtunk: az online hűtlenséggel. Ez, ha nem is jelent konkrét fizikai megcsalást, mégis párkapcsolati problémát jelezhet, vagy lehet a tényleges félrelépés előszobája. 

online hűtlenség
Kép: Freepik

Mindenkinek megvan a maga személyes szférája, a magánügyei, akkor is, ha egyedül él, és akkor is, ha párkapcsolatban. És persze mindenkinek van titka és olyan sztorija, amelyet nem szívesen oszt meg a párjával, még akkor sem, ha évek óta élnek együtt. Azonban a legtöbb titkokra előbb-utóbb fény derül, különösen amióta az ördög okostelefon formájában is kísért, hiszen a tenyérnyi intelligens kütyük igenis képesek arra, hogy romba döntsenek egy jól működő, harmonikus kapcsolatot, és félreértéseket generáljanak. Az online hűtlenség, avagy mikromegcsalás fogalmát dr. Melanie Schilling pszichológus vezette be a köztudatba.

A fogalom olyan cselekedeteket, viselkedést takar, amelyek során testileg nem történik félrelépés, de a férfi vagy nő érzelmileg vagy fizikailag egy olyan illetőre fókuszál, aki a kapcsolatán vagy házasságán kívül áll.

Például gyakran nézegeti egy személy profiloldalát, képeit, történeteit, folyamatos üzenetváltásba bonyolódik az illetővel. Nem a házastársával, hanem ezzel a bizonyos harmadik féllel osztja meg a gondolatait, élete jó vagy rossz történéseit, intim dolgait. Ilyenkor – úgy, mint okostelefon-használat közben – az agyban ugyanazok az örömközpontok aktiválódnak, mint például alkoholfogyasztás, játék vagy cigarettázás során: kissé megemelkedik a dopaminszint, és izgalomba jövünk.

Én talán már nem vagyok elég jó a páromnak?!

Tamás (29): „Szívesen lájkolok, mert szerintem amikor nyomsz egy szívet valakinek, akkor azzal azt jelzed, hogy pár másodperc erejéig odafigyelsz rá, megerősíted abban, amit tesz, és ez jó dolog. Van ebben valami izgalmas cinkosság. Egyébként meg tessék megnyugodni, nem mindenki csajozásra használja a lájk és a szívecske gombot! Szerintem egy kis flörtízű kommenttel, egy lájkkal, egy pár mondatos csettel alapvetően nincsen semmi gond, hiszen ki ne örülne időnként a pozitív visszajelzéseknek? A gond szerintem ott van, ha rendszeressé válik egy személlyel az interakció, és ha az ember akkor is gondol a másikra, amikor épp nem vele kommunikál, és valahogy várja a következő kis apró izgalmat, egyszóval, ha egy ártatlan kis kacérkodás komolyabbá válik. Ha például személyes találkozás kerekedik belőle, akkor az lehet egyenes út egy házasságon kívüli viszonyhoz. Összességében szerintem szuper dolog az internet és a közösségi média, de csak addig, míg betartjuk a határokat.”

Kép
Kép: Freepik
Kép: Freepik

Adrienn (31): „A párom gyakran nézegeti más nők képeit, ami felett én szemet hunyok – de miért kell szívecskékkel, lájkokkal és egyéb emotikonokkal (tapssal, kinyújtott nyelvű szmájlival, tűzzel) a tudtukra adnia, hogy bejönnek neki?! Az ilyen partner nem tiszteli a saját kapcsolatát. Esténként fekszem az ágyban, és arra gondolok, vajon ma épp hányszor nézett hülyének a párom, kinek az oldalát kezdte el követni. Nem akarok odáig süllyedni, hogy a telefonjában kutakodjam. Inkább az őszinte beszélgetés híve vagyok: egyszer megkérdeztem tőle, miért lájkolta egy ismerőse fotóit, de ő mosolyogva azt felelte, hogy attól, hogy valaki diétázik, még az étlapot megtekintheti. Hát, nem tudom, ki hogy van vele, de ha én hosszasan és gyakran nézek egy süteményt képen, reklámban vagy egy üvegezett pult előtt, bizony előbb-utóbb megkívánom, megveszem és befalom. Természetesen nem képzelem, hogy egy lájk a kapcsolatunk végét jelenti, de azért vannak félelmeim. Lehetséges, hogy én már nem vagyok elég vonzó a páromnak? Egyáltalán miért kifelé szórja a bókjait, a kedvességét?! Fel nem foghatom, hogy miért keres valaki olyan élményt kint, ami karnyújtásnyira hever tőle odabenn. Lehetséges, hogy köztünk már megkövesedett a szerelem? Vagy csak arról van szó, hogy kell az izgalom, egy másfajta „tükör”?”

Évi (41): Egy kollégám – aki egyébként hosszú ideje boldog párkapcsolatban él, és gyereke is van – gyakran kommenteli a Facebook-történeteimet, küld rájuk egy lájkot, havonta pedig végiglájkolja még a négy éve feltöltött fotóimat is. Utóbbi kissé ijesztő.  Van, hogy csak úgy rám ír privátban, érdeklődik a hogylétem felől, és elmeséli, épp mit csinál, s ezt fotókkal is illusztrálja. Én udvariasan, de távolságtartóan válaszolok neki, nehogy a kollegiális kapcsolatunk csorbát szenvedjen. Nem ismerem, milyen a viselkedése másokkal, nem tudom, hogy velük ugyanilyen kedves és közvetlen-e, mindenesetre nem lennék a felesége helyében. A virtuális térben érintkezni nyilván nem túl komplikált, utólag még a bizonyítékok egy része is törölhető (például az üzenetek), nem kell a nő szemébe nézni, nem kell virágot venni, elég csak megbökni, és titokban levelezni, amíg a feleség alszik vagy a gyerekkel foglalkozik. Szerintem ez gyávaság és a könnyebb út.

Talán ijesztőnek tűnhet a tény, hogy még azt az embert sem ismerhetjük teljes mértékben, akit nap mint nap átölelünk, és akivel az életünket összekötöttük, de a szakemberek egyöntetűen azt javasolják, hogy ne kezdjünk el rögtön összeesküvés-elméleteket gyártani, és ne vonjunk le messzemenő következtetéseket, ha párunk szívet tesz egy nőismerőse posztja alá, inkább nyíltan kérdezzük meg, amire kíváncsiak vagyunk. Fontos, hogy a felek megbeszéljék egymással az aggályaikat, tisztázzák már a kapcsolat korai szakaszában, mi az, ami az egyik félnek még belefér, és hol húzódik a határ.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti