Olvasnék én, csak hát…
Soha sem jön össze. Nincs mit szépíteni ezen, tényleg alig olvasok. Ha nem halmozódnak fel a kijavítandó biológiadolgozatok, beadandók, videófeleletek vagy visszajelzésre váró online kvízek, sajnos akkor is egyszerűbbnek tűnik az agyamat képernyőbámulással kikapcsolni (film, videó, közösségi média), mint megmerítkezni egy könyv világában. Nem vagyok büszke rá – de megértem minden diákomat.
Azt hiszem, még az egyetemi vizsgákra készülés indított el a nem olvasás lejtőjén, akkoriban ugyanis sok kín kapcsolódott össze az addig oly frissítőnek érzett könyvillattal, ami miatt valahogy az államvizsga után már a könnyed kikapcsolódást jelentő Rejtő Jenőt se bírtam kezembe venni.
Felnőttként pedig azt kellene képviselnem a diákjaim felé, hogy olvasni öröm, töltődés, és az a jó, ha a napi egy-két fejezet olyan természetes, mint az esti fogmosás.
De a hiteltelen prédikáló tanárokat már gimisként is messziről kiszúrtam, semmiképp sem szeretnék azzá válni. Idén elhatároztam hát, hogy teszek magamért, és visszaszokom az olvasásra. Képzett biosztanárként tudom, hogy hiába az inspiráció, a konkrét viselkedésmintázaton is változtatnom kell.
Módszerem első lépése a sportpszichológusokéval megegyező: hetekig csak vizualizáltam, hogy milyen lesz majd, amikor olvasok: hogy hol olvasok, melyik napszakban olvasok, forró teát vagy kakaót iszom-e majd mellé, és melyik pokrócomba csavarom be magam. Adott esetben még tereprendezésbe is fogtam a lakásban, kialakítva a tökéletes olvasókuckót. Amikor már elégszer elképzeltem ahhoz, hogy azt érezzem, akár meg is valósíthatnám, akkor jött az önmotiválás második lépése: a terepszemle. Javaslatokat és ötleteket kértem ismerőseimtől – és kaptam is, vagy száz különféle könyvcím gyűlt össze. Természetesen nem tudom megvenni mindegyiket, egy részüket kölcsönkérhetem, de azért a saját könyv tapintása valamiért sokkal jobb. Így harmadik lépésként az online elérhető leírások, kritikák és saját emlékeim alapján készítettem egy prioritási listát, amelyet igyekeztem színesen összeállítani:
• Alessandro Barrico bármelyik könyve, mert lenyűgöz ahogy ír: ritmusa, nyelvezete, stílusa, írástechnikája.
• Yuval Noah Harari: Homo Deus, mert mindenki erről beszél, és szeretnék bekapcsolódni ezekbe a roppant magasröptű társalgásokba.
• Barabási Albert-László: A képlet, mert ő a kedvenc magyar kutatóm, elképesztően okos és szuper jófej, és a sikerkönyv nem hiába sikerkönyv.
• Al Gaui Hesna: Félj bátran!, mert döbbenetesen fontos dologról ír, lenyűgözően kedves és emberi nyelven.
• Rejtő Jenő: Csontbrigád, mert ezt kihagyni az életműből anyukám szerint emberiség ellen elkövetett vétek.
• Brandon Bays: Belső utazás, mert ezt a könyvet legalább ötévente újra kell olvasom, olyan inspiráló és gyógyító.
• Margaret Atwood: A szolgálólány meséje, mert a borzongató futurisztikus történetek után mindig jobban becsülöm az életem.
• Ittzés Szilvia: Anyu, figyelsz?, mert a családos-gyerekes történeteknél cukibb és pihentetőbb kevés dolog van.
• Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak, mert pont ezt hagytam abba anno, amikor államvizsgára készültem.
• Beau Lotto: Láss csodát – A valóság más szemmel, mert ha az idegtudományok egyik világhírű professzora, akinek a TED-előadásait többször megnéztem, arról ír, hogy hogyan űz velünk tréfát a saját agyunk, azt biosztanárként el kell olvasnom.
Negyedik lépés maga a beruházás. A „ha már megvettem, muszáj lesz olvasnom” reflexben bízva az eddig tankönyvekkel és szakmódszertani kiadványokkal terhelt polcom tíz új lakót kapott. Ezen a ponton a legjobb szórakozás a könyvek szín szerinti rendezése – van, aki szerző szerint csoportosít, van, aki méret szerint rakja egymás mellé a műveket, az én könyvespolcom pedig a szivárvány színsorrendje szerint pompázik. Indulhat a megvalósítás!
A karácsonyi szünet után majd kiderül, megírom‑e „Hogyan szokjunk vissza az olvasásra?” című sikerkönyvem.
Ez a cikk a Képmás magazin 2018. decemberi számában jelent meg. Fizessen elő a lapra!
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>