Oldódás kötés közben
A kötés ismét nem csak a nagymamák kiváltsága, mostanában újra egyre több fiatal lány körében hódít. A tengerentúlon már az „új jóga” elnevezést is kiérdemelte.
A kötést újra felfedezték a hollywoodi sztárok is – Julia Roberts például a forgatási szünetek üresjárataiban próbálja hasznossá tenni az időt.
A kötés mint terápia
A kötés a jógához hasonlóan többezer éves múltra tekinthet vissza. Segít kilépni a mindennapokból, a monoton mozgás közben kisimulnak az idegek. Több kutatást végeztek a kötés testre és lélekre gyakorolt hatásáról.
Az amerikai Minnesota államban működő Mayo Klinika arról kérdezte a vizsgálatában részt vevőket, mennyire töltötték aktívan az 50 és 65. évük közötti időszakot. Az eredmény: azoknak, akik olvastak, rendszeresen játszottak (pl .kártyáztak, sakkoztak) vagy valamilyen kézműves jellegű hobbijuk volt, mondjuk kötöttek vagy foltvarrással foglalkoztak, 40 százalékkal kevesebb az esélyük a memóriazavarokra.
Van, ahol már “terápiás kötés” formájában is alkalmazzák az ősi technika jótékony hatásait. Hosszú listák léteznek arról, miért jó a kötés a fájdalom, a depresszió, a stressz vagy a szenvedélybetegségek és az időskori elbutulás ellen. A japán neurológus, Dr. Kawashima felkérést kapott egy videojátékokat gyártó cégtől egy olyan eszköz kifejlesztésére, amely javítja a memóriát . A tudós szerint nap, mint nap edzenünk kell az agyunkat – épp úgy, ahogy a testünket is. Nem muszáj megvásárolnunk a logikai feladatokat tartalmazó játékot: a kötés is nagyszerű eszköz agyunk tréningezésére. „Mivel e tevékenység során mindkét kezünket használjuk, aktiváljuk a prefrontális kérget, az agy ilyen megdolgoztatása pedig segíthet megelőzni például az Alzheimer-kór kialakulását.” – mondja Dr Kawashima.
Nem magányos műfaj!
A kötés a lelkünknek is jó. Miközben ellessük a fogásokat, közelebb kerülhetünk idősebb nőrokonainkhoz, de később sem kell feltétlenül magányosan művelnünk ezt a tevékenységet. Egyre többen vállalják fel a korábban a többség által ódivatúnak tartott hobbijukat. Lelkes „kötősök” saját internetes blogjaikon osztják meg ötleteiket az érdeklődő közönséggel és már Magyarországon is alakultak „gerillakötő csoportok”, melyeknek tagjai köztéren gyűlnek össze, hogy vidám díszítéssel lássanak el egy-egy oszlopot, padot vagy akár egy egész fát (!).
Kézzelfogható eredmény
A kötés „kétkezi munka”, és kézzel fogható az eredménye is. Különösen a szellemi foglalkozást végzők számára igazi kincs az, hogy a befektetett idő és energia egyenesen arányos a végtermék minőségével.
De hozzájárulhat a gyerekek önbizalmának növeléséhez is. Iskoláskor előtt még túlságosan nehéz a kötőtű használatának elsajátítása, a körmöcske nevű népi kézműves eszköz segítségével viszont már óvodások is képesek egész sálat alkotni. És amikor a nagycsoportos kislányunk saját készítésű sáljával a nyakában vonul be az oviba, akkor egészen biztosak leszünk benne, hogy ez a hobbi megéri a ráfordított időt!
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>