Vakító napsütés, öregedő bőr, anyajegyek – A bőrgyógyászok senkit nem biztatnak napozásra!

Tombol a nyár, és persze sokan gondolnak a bőrük védelmére: az anyajegyeket például vastagon bekenik 50 faktoros napozókrémmel. De elég védelmet jelent-e a bőrünk bekenése, a naptej használata itthon és a tengerparton? Dr. Szandányi Réka bőr- és nemigyógyász válasza nem lesz népszerű, ám sok jó tanáccsal szolgál.

Rendkívül népszerűtlen, amit a klasszikus bőrgyógyászok, így én is képviselek. 

Ha elmegy az ember egy hétre a tengerpartra vagy a Balatonra, sajnos szeretne lebarnulni – pedig ugyanolyan szép fehéren kellene hazajönni, mint ahogy odamentünk. 

Pláne tél közepén lesülni egy meleg tengerparti helyen, rettenetesen káros! A melanomák előfordulása világszinten nagyon-nagyon megemelkedett, a nem melanomatípusú bőrrákoké pedig ugrásszerűen növekszik, ami az életmódváltozásnak köszönhető. Száz évvel ezelőtt, ha az emberek elmentek nyaralni, nem igazán vetkőztek le, ami mérhetően kevesebb bőrdaganatot eredményezett az akkori statisztikák szerint a mostanihoz képest. 

Az a szokásunk, hogy nyaralni megyünk tópartra, tengerpartra, szuper. A szabadidős sportok, a biciklizés, a hegymászás mind csodálatos, ám bőrgyógyászszempontból azt kell mondanunk, hogy 100 év alatt ehhez a fehér bőrű ember bőre nem tudott adaptálódni. Az 50 faktoros fényvédőkrém persze jó, de már nem elég csak a tengerparton használni. Ma Magyarországon is olyan erős az UV-sugárzás, hogy az 50 faktoros fényvédő krém akkor is kell, ha az ember csak elsétál a közértbe. Férfiaknál, ha megritkul a haj, fedetlen lesz a hajas fejbőr, és iszonyatos mennyiségű UV-fényt kap. A fejbőrt mindig süti a nap, télen-nyáron, akkor is, ha az ember a buszmegállóban áll, tehát ez az UV-terhelés nem csak a tengerpartra korlátozódik. Ugyanígy a nők arca, dekoltázsa, a karjuk, ami kilátszik a ruhából, nagyon erősen kitett az UV-sugárzásnak. 

A világos bőrű embereknek az 50-es fényvédő faktorú krém már a mindennapokra való, életkortól függetlenül!

Kép
Kép: pexels.com / Anna Nekrashevich
Kép: pexels.com / Anna Nekrashevich

A gyerekeknek hogyan tudunk erősebb bőrvédelmet biztosítani? 

Ruházattal. A gyerekeket egyértelműen védeni kell a napfénytől. Az ő bőrüknek egyáltalán nincs szüksége a direkt napsütésre, semmilyen tekintetben. A D-vitamint szokás emlegetni, de a D-vitamin megfelelő mennyiségű termeléséhez egy gyereknél elegendő, ha a bőrfelületüket, ami egy pólóból vagy rövidnadrágból kilátszik, szűrt fényben, tehát árnyékban éri a napfény mondjuk félórán át. Ezen felül minden más UV-terhelés felesleges számukra. 

A gyerekeknek való fényvédő krémek arra az időre elegendők, amíg bemennek a medencébe, vagy olyan napos helyen vannak, ahol nem tudunk másképp védekezni. De az sem jó, ha állandóan óriási mennyiségű fényvédőt kenünk a gyerek bőrére. A megoldás a hosszú ujjú ruházat, vászoning, vékony vászonnadrág, kalap. Gyerekkel sehova ne menjünk sapka, kalap nélkül!

Nagyon sokan próbálják óvni az anyajegyüket azzal, hogy kevesebbet napoznak, vagy több naptejet kennek. Voltaképp meg lehet védeni igazán a bőrt, ha például nagyon sok anyajegy található rajta?

A legbiztosabb és legjobb védekezés, ha egyáltalán nem megyünk napra. Mindenki a melanomától fél, hogy az részben festékes anyajegyből alakul ki. A melanomának mint daganatnak nem olyan szoros az összefüggése a napozással, mint mondjuk a laphámráknak, amely szintén rosszindulatú bőrdaganat. 

A melanománál inkább például a gyermekkorban elszenvedett súlyos, hólyagos napégéssel találunk egyértelmű összefüggést. Maga az anyajegy önmagában itt nem akkora jelentőségű.

Ha valakinek több mint száz anyajegye van, az már soknak számít, és ha emellett még világos, szőke vagy vörös a haja is, világos színű a szeme, akkor sajnos azt kell mondanom, hogy neki egyáltalán nem szabad napra menni. Ha valakinek kevés anyajegye van, alapvetően könnyen lebarnul, kreol bőrű, barna szemű és barna hajú, akkor számára annyi napozás, amennyi alatt nyári színt kap, tulajdonképp nem káros, és az anyajegyeinek sem az. Akinek eleve sok anyajegye van, annak a bőrét nem érdemes az UV-fénnyel pluszban provokálni. Aki tehát félti a bőrét az anyajegyei miatt, az ne menjen napozni, vagy védekezzen megfelelő ruházattal, de külön csak az anyajegyet vastagabban bekenni – a daganatok szempontjából – nincs értelme. 

Nem csak azért nem szabad napozni, mert félő, hogy mindenkinek bőrrákja lesz. 

A napfény öregíti is a bőrt, pigmentfoltokat és ráncokat okoz. 

Ez húszévesen még nem tűnik problémának, de ötvenévesen hatvannak fog kinézni az illető. Külön iparág épül arra, hogy a tönkretett, megereszkedett bőrt botoxszal, hialuronsavval kezeljék… 

A bőrgyógyászok tehát senkit nem biztatnak a napozásra, a bőrrák miatt sem, de azért sem, mert összességében a napozás árt a bőrnek.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti