Randi a szemétkupacok között, kincskeresés az árokparton – Elindult a Tavaszi nagytakarítás!
Amikor néhány éve részt vettem közösségi szemétszedő akcióban, percekig csak álltam és figyeltem a körülöttem dolgozó embereket, hogy milyen nagy örömüket lelik ebben a rendhagyó hétvégi programban. A kisfiút, aki ifjú Indiana Jonesként pásztázta a környéket, és úgy rángatta oda az anyját a bozótba hajított ócska botmixerhez, mintha kincset talált volna. A srácot, aki egy kidobott pelenkával ijesztgette a barátait, akik ahelyett, hogy rossz néven vették volna, röhögve elhúzódtak, egy hangos „mekkora hülye vagy!” felkiáltással. Már akkor megfogalmazódott bennem, hogy a hulladékgyűjtés túlmutat önmagán, és nemcsak a természetnek, de a lelkünknek és a kapcsolatainknak is jót tesz. Az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ most tavaszi nagytakarításra hívja a kirándulókat, kampányukban Badár Sándor és fia, Tamás is aktívan részt vesz.
„Ott egy csokipapír a lábadnál” – szólt oda zavartan mosolyogva a fiú a közösségi hulladékgyűjtésre szervezett első randinkon. Azért dobtam be az ötletet, mert izgalmasabbnak tűnt az erdőt sokadmagammal lélegzethez juttatni a hulladékgyűjtéssel, mint az étteremben ücsörögni, ahol ráadásul az asztal is közénk áll. Így történt, hogy mindketten sárfoltos nadrágban, kesztyűben, a földet kémlelve „vadásztunk” a palackokra, zacskókra, alufólia-galacsinokra, gumiabroncsokra, elárvult játékokra. Amikor megcsúsztam az avaron, és majdnem legurultam a lejtőn, lovagiasan felsegített, pár perccel később pedig már ókori görög filozófusokat megszégyenítő módon tárgyaltuk ki, hogy a nejlonzacskó olyan, mint a szavazat: mindegyik számít. A nem mindennapi találka már több mint tíz éve volt, de az emléke jó bizonyíték arra, hogy a hulladékgyűjtés randiprogramnak sem piskóta!
„A kisfiam sírt, amikor haza kellett jönnünk a szemétszedésről”
A szemétgyűjtés a családok számára is nagyszerű alkalmat nyújt arra, hogy a gyerekek ne teherként, hanem élményként tekintsenek a környezetvédelemre, és azt is lássák, milyen nagy károkat tud okozni az eldobált hulladék. Szarvas Zsuzsanna férjével régóta jár a székesfehérvári swingklubba, ahol nem csak táncolni tanultak meg, hanem barátokra is leltek, akikkel rendszeresen járnak programokra. A csapat egyik tagja felvetette, hogy a TeSzedd keretein belül gyűjthetnének hulladékot Lovasberény környékén, ahol a kiszáradt patakmedret összeszemetelték. Az önkormányzat vállalta a konténer kihelyezését, így nekiláthattak a környezet megtisztításának.
„Egész napra kivonultunk a baráti társaságunkkal, vittük a gyerekeinket és a kutyánkat is. Találtunk palackokat, cipőt, autógumit, háztartási eszközöket, mindent, amit el lehet képzelni. A gyerekeknek izgalmas volt a keresgélés, de egyben le is döbbentünk azon, amit ott láttunk. Kicsi koruk óta igyekszünk a háztartásunkat úgy vezetni, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat, például mosható pelenkákat használtam, próbálunk minél kevesebb vegyszerrel takarítani, limitálni a fogyasztásunkat, és helyi termelőktől beszerezni, amit csak lehet. Mivel ők ebben a szellemben nevelkednek, először szembesültek azzal, hogy mi mindent eldobálnak az emberek.
Szoktam is nekik mondani, hogy nincs olyan, hogy valamit kidobunk, mert nem létezik olyan, hogy »ki«. Tehát ami a szemétben landol, az is itt marad a Földön, csak máshová kerül.
Ezért fontos, hogy ne vásároljunk felesleges dolgokat” – mesélte Zsuzsi.
Mesterné Seletye Gréta Sajóvelezden gyűjtött a családjával, valamint a faluközösséggel szemetet, és szintén maradandó élményekkel tértek haza.
„Jól éreztük magunkat, mindenki közösen dolgozott, nagy volt az összhang! Ha egy nagy gumit vagy hűtőt kellett kihozni, szó nélkül mindenki odament, és együtt megoldottuk. A kisfiam, Boti annyira élvezte a programot, hogy sírt, amikor haza kellett jönnünk” – emlékezett vissza Gréta.
A gyerekek körében egyre nagyobb az igény arra, hogy kivegyék a részüket a környezetük tisztán tartásából, a Solymáron élő Földeáki Éva arról számolt be, hogy a fiát annyira zavarja, ha szemetet lát, hogy nem ritka, hogy fognak egy zsákot, és maguktól összeszedik, amit találnak.
Szervezett túrákkal a tiszta környezetért!
Most mindenkinek van lehetősége szervezett keretek között kesztyűt és zsákot ragadni, és megérezni a szemétszedés flowját!
Az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ meghirdette a „Tavaszi nagytakarítás – Takarítsuk ki a természetet együtt!” elnevezésű akciót. A program március 21-én az Erdők Nemzetközi Napján kezdődött, és egészen április 22-ig, a Föld napjáig tart.
A kezdeményezéshez idén csatlakozott 17 állami erdészet, 6 nemzeti parki igazgatóság, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, számos önkormányzat és civil szervezet.
A szervezett túrák mellett a kampány minden szabadba vágyót arra buzdít, hogy a következő egy hónapban a kirándulásra egy zacskóval induljon, amelyet teleszed. A Tavaszi nagytakarításra olyan mozgalomként tekintenek a szervezők, amelynek célja, hogy pár év múlva okafogyottá váljon, a természetet ne kelljen megtisztítani. A szemétszedés valójában tüneti kezelés, a legfontosabb cél a megelőzés, hogy ne kerüljön hulladék az erdőkbe. Ezért a szemétgyűjtő akciók mellett ugyanennyire fontos cél a szemléletformálás is, és az önkéntesek bevonása. A kampányhoz két videó is készült Badár Sándor és Badár Tamás főszereplésével.
Badár Sándor a Képmásnak elmondta, hogy ő is szeret kirándulni a természetben, és városokat nézni, ezért testhezállónak érezte a kampányban való részvételt.
„Amikor húsz évvel ezelőtt kimentem az erdőbe, sűrűn találkoztam sittel, komplett fürdőszobát is kihajítottak már, mindenfélét láttam. Úgy gondolom, hogy ma már az emberek valamivel tudatosabbak, és talán egymást is gyakrabban figyelmeztetik, így egyre kevesebbszer lehet ilyenekbe botlani. Persze most is több helyen problémát jelent a szemét, ezért úgy gondolom, hogy jó és fontos ügy mellé álltunk, mert ebben a környezetben élünk, és sokszor beszélünk arról, hogy ezt vagy azt látni fogják-e még az unokáink. Ne csak beszéljünk róla, hanem tegyünk is arról, hogy lássák!” – hívta fel a figyelmet a humorista.
A szemétszedő túrákat a tavaszinagytakaritas.hu oldalon folyamatosan teszik majd közzé.
A Tavaszi nagytakarítás kampány három fő célt tűz ki:
A természet kitakarítása: erdők, mezők, kerékpárutak, kirándulóhelyek megtisztítása a csatlakozó szervezetekkel és önkéntesekkel közösen.
Szemléletformálás: a kampány elsősorban az önkéntességre épít, így a szétdobált szemét összegyűjtésére a kirándulókat hívják. Számukra biztosítanak eszközöket a szemét összegyűjtéséhez.
Edukáció és prevenció: a legjobb szemétgyűjtés az, ha a szemét nem kerül ki a természetbe. Számos esetben a hulladék hanyagságból, információhiányból landol ott. Például erdőkben gyakran helyezik le a szemetet már tele kukák mellé, viszont ilyen helyeken az állatok és a szél is nagyon gyorsan széthordja az otthagyott hulladékot. A kampány részeként erőteljes edukációs kampányt folytatnak majd, amelyben alapvető ismereteket adnak át a hulladék kezeléséről, ezzel együtt a kirándulási etikettről.
Támogatott tartalom.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>