Mickey Hargitay: izomkolosszus, aki egy szexbombát vett feleségül – Magyarok Hollywoodban 8.
Akrobatanövendékből emigráns, majd a testépítés széles körben elismert legendája. A kőbányai szegény családból származó Mickey Hargitay példás sportember volt, aki egészen a Mr. Universe címig, majd Hollywoodig küzdötte fel magát. A világ mégis főleg az ötvenes évek szőke szexszimbólumával, Jayne Mansfielddel kötött rövid, ám viharos házassága miatt emlékszik rá.
A sport a vérében volt
Hargitay Miklós 1926. január 6-án, Kőbányán látta meg a napvilágot egy nehéz körülmények között élő család gyermekeként. A testmozgás iránti vonzódását atléta édesapjától örökölte, aki a sport terén is igen komolyan vette négy utódja nevelését. A Hargitay fivérek a Fényes cirkusz társulatban közös akrobataszámot adtak elő, amelynek sikerét mutatja, hogy az egész országban utaztatták a produkciót.
Miklós később a testvére unszolására a gyorskorcsolyázásban is kipróbálta magát, amivel három közép-európai bajnoki címet is bezsebelt. „Emlékeimben (…) ma is elevenen él, hogy a Szabadság tér környékén volt egy korcsolyapálya, ahová én gyakran kijártam. Nemcsak azért, mert imádtam ezt a sportot, és kitartóan készültem a ’48-as olimpiára, hanem azért is, mert csak itt tudtam zuhanyozni, otthon ugyanis hideg víz folyt a csapból” – emlékezett vissza erre az időszakra. Emellett a Fradi profi csatárjaként rúgta a bőrt, illetve valószínűleg a budapesti Műegyetem építészkarán is tanult.
Széles mosollyal az amerikai utcákon
Emigrációja körülményei máig tisztázatlanok. Egyes források szerint már 1945-ben elhagyta az országot, hogy tudását és rátermettségét a tengerentúlon is próbára tegye, míg mások szerint csak 1947-ben távozott. Saját visszaemlékezései azt a verziót erősítik, hogy 1947-ben érkezett az Egyesült Államokba.
Hajója Brooklyn partjainál kötött ki, az ifjú Hargitay mindössze 10 dollárral a zsebében, végtelen optimizmussal vágott bele a nagybetűs „Amerikai álomba”. Egy gyümölcspiacon kezdett dolgozni napi 2 dollárért, majd nyugatra indult.
Egy ideig még alkalmi munkákból tartotta el magát – vízvezetékszerelőként, asztalosként dolgozott –, majd elvett egy amerikai artistanőt, Mary Birge-t. Ekkor igencsak jól jöttek Mickey Magyarországon szerzett tapasztalatai, feleségével ugyanis közös számot dolgoztak ki, amit esténként elő is adtak Indianapolis szórakozóhelyein. A házasságból egy gyermeke, Tina született, de Maryvel néhány év után elváltak az útjaik.
Izmokból hírnév
Mickey Hargitay élete fordulópontját egy magazin címlapja hozta el. Ez korának egyik legjobban fizetett férfi színészét, Steve Reeves-t ábrázolta, aki a maga kidolgozott testével olyan maszkulin karaktereket formált meg a vásznon, mint Herkules, Sandokan vagy az izomkolosszus Góliát. Ekkoriban a kifejezetten esztétikai célból történő izomépítés még messze nem volt széles körben elfogadott sporttevékenység, Hargitay mégis a korát megelőzve feküdt rá a testépítésre.
Olyannyira, hogy 1955-ben már őt tüntették ki a megtisztelő Mr. Universe díjjal Londonban.
A később szintén testépítőből lett színész, Arnold Schwarzenegger igazi példaképként tekintett rá, sőt később ő alakította Hargitayt a The Jayne Mansfield Story (1980) című életrajzi drámában.
A győzelem egészen új pályára állította az ifjú magyar sporttehetség életét. Szerződést kapott a világhírű Mae West színésznő New Yorki-i revüjében, ami a korban még kissé bizarr módon, kifejezetten kidolgozott testű férfiakra épült. A korosodó szexszimbólum kissé bele is habarodott Mickey Hargitayba, ami jócskán felkavarta a társulaton belüli kedélyeket. Az már a sors fintora, hogy a magyar testépítő végül ugyan nem Mae Westtel, de ezen a helyen találta meg a mindent elsöprő, szenvedélyes szerelmet.
Akit a szerelem repített Hollywoodba
A történet szerint egyik este az ötvenes évek szexszimbóluma, a Marilyn Monroe-hoz hasonlóan dús keblű szőkeség, Jayne Mansfield tért be a New York-i szórakozóhelyre.
Helyet foglalt, és rendelés közben csak ennyit kért: „Egy steaket szeretnék, és azt a magas férfit a színpad bal oldalán!”.
A vágy elementáris erővel vonzotta egymáshoz a két gyönyörű embert, akik 1958. január elsején házasságot is kötöttek. Állandóan egymás száján csüngő álompár voltak, akikről előszeretettel írtak a kor bulvárlapjai, Mickey pedig teljeskörűen felújíttatta a Beverly Hills-i luxusotthonukat, a 10 fürdőkáddal és szív alakú medencével is bíró Rózsaszín Palotát.
A „második Marilyn Monroe-ként” is emlegetett szépség nem átallott imádott férjét Hollywoodba is beprotezsálni. A Mansfielddel szerződésben álló 20th Century Fox stúdió persze nem repesett az örömtől, a szexbombáikról ugyanis szerették azt a hivatalos álláspontot közvetíteni a sóvárgó férfiközönség felé, hogy egyedülállók, tehát elérhetők. A színésznő viszont addig taposott, míg Mickey Hargitay végül feltűnhetett az oldalán, méghozzá egy 1957-es komédiában, az Elrontja Rock Huntert a siker?-ben. Később a Herkules szerelmei című történelmi románcban alkottak egy párt, aminek a forgatásán Mansfield már várandós volt az első közös gyermekükkel. Ezt követte 1963-ban a Promises… Promises!, aminek köszönhetően Jayne Mansfield lett az első amerikai sztár, akit a vásznon teljesen meztelenül láthatott a közönség. Ezért a produkciót több városban is betiltották.
Mickey Hargitaynak – saját bevallása szerint – annyi köze volt a színművészethez, mint egy taxisofőrnek.
Ám ez és a lesújtó kritikák sem vették el a kedvét a további szerepektől: feltűnt még a Sade márki írásai által ihletett Bloody Pit of Horror-ban (1965), majd a rémesen gyenge Lady Frankenstein-ben (1971) is. Emellett Olaszországban öt filmre szóló szerződést írt alá, sőt televíziós tornaműsorban is szerepelt.
A magyar virtus zúzta szét az álompárt?
A házasélet alatt egyre erősebben kiütköztek a két személy közötti különbségek. Bár a kamerák előtt Mansfield előszeretettel adta elő a „buta szőkét”, a valóságban kiemelkedő intelligenciával bíró, széleskörűen művelt, öt nyelven beszélő nő volt. Intellektuális igényei így nem feltétlenül találkoztak gyönyörű testű férje karakterével, akinek a humorát sem találta épp sziporkázónak.
De a valódi törést a gyermekek – Miklós, Zoltán és Mariska – érkezése, illetve a nevelésükben kiütköző személyiségbeli különbségek jelentették. „Mások vagyunk. Én alkalmazkodó és vitakerülő vagyok, ki nem állhatom a viszályt. Mickey pedig tényleg csodálatos, odaadó, remek férj, de magyar! Lobbanékony, dühöngésre hajlamos, és nagyon szigorú a gyerekekhez, míg én megengedő vagyok velük. Igen, ez az egész a gyerekekkel kezdődött” – vallott a viszony megromlásáról Mansfield.
Mickey Hargitay több ízben is hazalátogatott Magyarországra, először 1961-ben, Jayne Mansfielddel az oldalán.
A testépítő itthon akkora sztárnak számított, hogy a reptérről a városba vezető utat lezárták, a belügyminiszter pedig a saját szolgálati Volgáját ajánlotta fel, hogy őket fuvarozza.
Gyermekkora helyszíneit nem szívesen kereste fel, de gyökereire mindig büszke volt – nem véletlen, hogy mindhárom gyermeke magyar nevet kapott, és meg is tanultak magyarul. Hazaszeretetéről az Amerikai-Magyar Alapítvány 2005-ös gáláján vallott, amikor a szüleire emlékezett. Ők ugyanis arra tanították, hogy „esti imádba ne feledd el belefoglalni édes hazád nevét!”.
Végül az álompár 1963-ban, Mexikóban elvált, de ezt később érvénytelenítették. A színészi karriert befutó Mariska születése után még pár hónapig együtt voltak, majd Mansfield sürgetésére véglegesen is kimondták a válást. A színésznő néhány évvel később tragikus autóbalesetben vesztette életét, amelyben a felismerhetetlenségig roncsolódott gyönyörű teste. A kocsiban a szeretője és mindhárom gyermeke vele utazott, de ők könnyebb sérülésekkel megúszták a tragédiát, majd az apjuk mellett nevelkedtek. Jayne Mansfield temetésén a három férje közül egyedül Mickey Hargitay vett részt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>