Muníció az élethez – Dr. Varga Katalin a korai kötődés jelentőségéről a Spiritusz podcastban

Megosztás Megosztás
2021. 09. 23.

A korai kötődés kialakulása leginkább a csecsemő első életévét érinti, ezt az időszakot tartják a legmeghatározóbbnak. Szerencsés esetben az anya-gyermek közti szoros, különleges kötelék már a várandósság alatt elkezd kibontakozni. Mennyiben kölcsönös a korai kötődés? Ha egy szülés traumatikus vagy nem megfelelő körülmények közt történik, hogyan befolyásolhatja ez a későbbiekben az anya-gyermek közti kötődés kialakulását? Miről ismerszik meg egy biztonságosan kötődő gyermek? A Spiritusz különkiadás-sorozatának záró epizódjában – a várandósság és a szülés lélektani folyamatai után – a korai kötődés pszichés vonatkozásairól beszélget Németh Szilvia Dr. Varga Katalin pszichológussal, az ELTE tanszékvezető tanárával, a perinatális szaktanácsadó képzés alapítójával, aki a természetes szülés egyik hazai élharcosa.

Spiritusz podcast 13.
kepmas.hu

A kisbaba életének első pár hónapja során 0-24 órás figyelmet igényel, ami komoly felelősséget és terhet is ró a szülőkre – a szakemberek szerint mégis megéri kellő időt, figyelmet és gondoskodó szeretetet adni a gyermeknek, hiszen a befektetett energia később többszörösen megtérül. 

Ha a kötődés magzati korban erős, akkor ez hogyan segíti a kötődés későbbi kialakulását?

„A természet elsősorban a pozitív érzelmekre és motivációs körökre épít. Ennek része a szeretet, a közelség, az összetartozás megélése. Normális esetben ez kialakul, de sajnos nem kézenfekvő, hogy egy anya megfelelőképp gondoskodik a gyermekéről” – vallja Varga Katalin pszichológus, a perinatális képzés alapítója. 

De mit is tartunk megfelelőnek, „normálisnak”? A kötődés kialakulásának folyamatát mi befolyásolhatja negatív irányba?

Ideális helyzetben azok a nők vannak, akik maguk is vágyott/tervezett gyermekek voltak, és a saját édesanyjuktól megkapták azt a törődést, értő figyelmet, amit aztán különösebb nehézség nélkül tovább is tudnak majd adni a saját gyermeküknek.

Sokan azonban nem rendelkeznek ilyen pozitív transzgenerációs mintákkal és csak felnőttként szembesülnek az életük kezdetén elszenvedett „deficittel”. A gyermekvállaláshoz és gondozáshoz szükséges belső folyamatok értékeléséhez legalább 30 év szükséges, hogy valós képet kaphassunk. Ha egy édesanya (ritkább esetben édesapa vagy nagyszülő) ebben a korai, szenzitív időszakban valamilyen oknál fogva nem képes szeretettel tekinteni a gyermekére, figyelni annak minden rezdülését – vagyis nem tud "válaszkész gondozóvá" válni – az olyan maradandó sérüléseket okozhat a gyermekben, ami később komoly önértékelési, párkapcsolati nehézségekhez is vezethet.

Az édesanyák számos stresszfaktornak és külső elvárásnak is ki lehetnek téve, amelyek akadályozhatják őket a babához való odafordulásban.  

„A kulcs a bizalomalapú gyermekkor, ami nem a félelemből táplálkozik. A szülőnek nem a külső elvárások, hanem a belső igények mentén kéne működnie.” – véli a szakember.

Vajon ezek a korai gyermekkorban elszenvedett kötődési hiányosságok később kiküszöbölhetők? Hogy válhat valaki elhanyagolt csecsemőből önbizalommal teli, gondoskodó szülővé? A kötődés szempontjából mi a különbség az anya és az apa szerepe között?

A szülés közbeni vagy utáni oxitocin adagolás hatásairól, az „aranyóra” jelentőségéről, a testkontaktus megfelelő szintjeiről is szó lesz a Spiritusz különkiadásának harmadik, befejező adásában. Tartsanak velünk!

Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:

Spiritusz. Bátorító beszélgetések a lelki egészségért. A Képmás magazin pszichológiai podcast-műsora. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek életük legnehezebb és legörömtelibb időszakairól, küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. Tartsanak velünk!
A műsorvezetők, egymást váltva: Németh Szilvia rádiós műsorvezető, a Képmás magazin újságírója és Bóna Judit, a KarcFM műsorvezető-szerkesztője.
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek