Csoda vagy trauma? – Dr. Bálint Sándor a szülésélmény pszichológiájáról a Spiritusz podcastban

2021. 09. 16.

Valakinek könnyen megy, kifejezetten szép emlékként tekint rá, valakinek pedig fájdalmas és traumatikus élményt jelent egy gyermek világrahozatala. Miért van ez így, milyen okok húzódhatnak a háttérben? „A szülés-születés misztériuma a női tökéletesség csodájában rejlik. Az asszonyokban kódolva van a komplikáció- és fájdalommentes szülés képessége, csupán abban kell segíteni nekik, hogy újra el tudják ezt hinni” – vallja dr. Bálint Sándor szülész-nőgyógyász, pszichoterapeuta, a Spiritusz különkiadásának vendége. Németh Szilvia a szülést és születést körülvevő félelmekről, a nőiség elfogadásáról, az önbizalom fontosságáról és az orvoslásban bekövetkező szemléletváltásról beszélgetett a neves szakemberrel.

Spiritusz podcast
kepmas.hu

Dr. Bálint Sándor szülész-nőgyógyász, pszichoterapeuta, a kórházi körülmények között is megvalósítható természetes szülés egyik hazai úttörője. Öt évtizede van a pályán és közel harminc éve foglalkozik a várandós, szülésre készülő nők lelkének ápolásával. Nevéhez fűződik az ország első családbarát szülőszobájának létrehozása is.

„Az egyetemen alapvetően arra készítenek fel bennünket, hogy a női test egy nagyon szép és fontos területével maximálisan tisztában legyünk. Közel 15 évembe telt, mire rájöttem, hogy a női lélek kifürkészése, alapos megismerése is elengedhetetlen ahhoz, hogy valóban segíteni tudjunk” – árulja el dr. Bálint Sándor.

Mit takar a tünetváltó nőgyógyászati páciens fogalma? Milyen tényezőkön múlhat a teljes gyógyulás? Dr. Bálint Sándor névrokona, dr. Bálint Mihály alapelvét követi, aki szerint nem a betegséget, hanem a beteget kell gyógyítani, amelyhez legfőbb gyógyszer maga az orvos. „Megtapasztaltam, hogy a hozzám forduló asszonyoknak igazán arra volt szükségük, hogy beszélgessek velük. Amikor időt szántam erre, kiderült, hogy pl. az illetőnek párkapcsolati problémái voltak, ez okozta részben a tüneteket. Fontos, hogy kialakuljon egy bizalmi légkör, amelynek alapja a páciens lelkére is fordított idő.”

Az orvosképzés megreformálása sürgető feladat ugyan – fontos lenne a várandósságra nem betegségként, a szülésre pedig nem „veszélyes üzemként” tekinteni –, de ezzel párhuzamosan már gyermekkortól érdemes felkészíteni a nőket a fogantatás, a várandósság és a szülés csodájára.

Az elmúlt néhány évtizedben a korábbi szemléletben szerencsés változás következett be, a „terhesség” kifejezést is felváltotta a „várandósság”, „áldott állapot” szavak használata. Ennek ellenére a császármetszések magyarországi átlaga még mindig 41% körül mozog, amely a műtéti beavatkozások túl gyakori előfordulását jelzi.

A babázás fontossága, az első menstruáció és szexuális együttlét, az önelfogadás, a saját testünk szeretete mind-mind olyan témák, amelyekkel – ha kellő érzékenységgel beszélünk ezekről –felvértezhetjük a fiatal lányokat számos, tudat alatt is munkálkodó információval, amelyeket később, a szülés alkalmával is segítségül hívhatnak. A szakember szerint a kislányok születésüktől fogva rendelkeznek egy különleges „kincsesládával”, amelybe a női felmenőktől öröklött tapasztalatok mellett egész életükben gyűjtögetik az asszonyi lét misztériumával kapcsolatos élményeket. Amennyiben ezek pozitívak, szintén segíthetnek a szülés során.

Számos tényező nehezíti, hogy elfogadják a nők magukat ebben a megváltozott állapotban. Bálint doktor szerint a létezés gyönyörűsége és csodája egyszeri – tegyünk tudatosan azért, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben!

Asszonyként ne csak a külvilágtól várjuk a megerősítést, higgyünk önmagunk képességeiben, adottságaiban, és ami a legfontosabb: tudjunk ÖRÜLNI az életnek, amit kaptunk.

Hisz nem véletlenül született valaki nőnek, nem véletlenül lett feleség, aki most várandós…

„Ha nincs félelem, nincs (elviselhetetlen) fájdalom sem. A megnyílás azonnal megtörténik, hogyha egy asszony számára biztonságos, támogató közegben van. Ekkor csoda történik: egy ember születik.” – Dr. Bálint Sándor a Spiritusz különkiadásában elárulja azt is, hogy a babakelengye beszerzése mellett hogyan érdemes lelkileg is felkészülni a szülésre. Tartsanak velünk!

Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:

Spiritusz. Bátorító beszélgetések a lelki egészségért. A Képmás magazin pszichológiai podcast-műsora. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek életük legnehezebb és legörömtelibb időszakairól, küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. Tartsanak velünk!
A műsorvezetők, egymást váltva: Németh Szilvia rádiós műsorvezető, a Képmás magazin újságírója és Bóna Judit, a KarcFM műsorvezető-szerkesztője.
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti