Mentőmellényt mindenkire, aki csónakba, kajakba, kenuba, SUP-ra vagy vitorlásra száll!

2021. 08. 28.

Idén sajnos sok halálos vízibaleset történt az élő vizeinken. Ezért, valamint mert egyre többen kezdenek valamilyen vízisportba, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata a nyár közepén mentőmellényt népszerűsítő kampányba kezdett. Egyesületünk 22 éves működésére visszanézve elmondhatjuk, hogy a halálos vízibalesetek nagy része megelőzhető lenne, ha mindenki viselne mentőmellényt, amikor kajakba, kenuba, SUP-ra vagy vitorlásra száll. A szemléletformálás érdekében számos ismert és elismert ember csatlakozott a kampányunkhoz.

mentőmellény

Júliusban végeztünk egy kérdőíves felmérést, amelyet több mint 5100 hobbiszerűen sportoló töltött ki, leginkább SUP-ozók, vízibiciklizők, kajakozók, vitorlázók és csónakot használók. Azt kérdeztük, hogy milyen szituációkban hordanak mentőmellényt, és mi az oka annak, ha nem. Az eredmény nem lepett meg minket, mégis mellbevágó egy grafikonon látni (lásd alább), hogy milyen kevesen hordanak mentőmellényt mindig, ha vízre szállnak: mindössze 17 százalék. Mi azt mondjuk, hogy minden alkalommal hordjunk mentőmellényt a vízen!

Nézzük, mivel indokolták a válaszadók azt, hogy nem viselik a mellényt.

A legtöbben csak jó időben szállnak vízre, ezért nem tartják indokoltnak a használatát. Pedig szép időben is bármikor bárki lehet rosszul, fiatalok is. Egy váratlan kardiológiai, belgyógyászati probléma, de akár egy rossz mozdulat következtében, ami nagy ízületi, izomfájdalommal jár, eshet az ember ájultan a vízbe, vagy úgy, hogy nem tudja kontrollálni a levegővételt, és vizet lélegzik be, majd elmerül. Ezt üzenjük azoknak is, akik azzal érvelnek, hogy jól tudnak úszni, vagy épp azzal, hogy nem mennek messzire a parttól. Jó úszók is fulladtak már vízbe a fenti okok miatt, és egyméteres vízbe is bele lehet fulladni.

Sokan válaszolták azt, hogy azért nem hordanak mentőmellényt, mert kényelmetlen. Érdemes szakáruházban akár többet is felpróbálni, mert ma már nagy gondot fordítanak a gyártók az ergonómiára, a mellények állíthatók és többféle testalkatra méretezettek. Olimpiai és világbajnoki érmet is lehet nyerni mentőmellényben, hiszen például vitorlás vagy szörfversenyeken kötelező viselni, a sportolók pedig nem vennének fel olyat, ami akadályozza őket a mozgásban.

Sokan írták nekünk, hogy csak akkor hordják, ha egyedül mennek vízre, ám ha csoporttal, akkor nem. Ezzel az a baj, hogy a magyarországi élő vizek szinte mindegyike átláthatatlan. Ha valaki elmerül, minden másodperc számít, hogy meg lehessen menteni az életét. Tapasztalatból mondjuk, hogy nem átlátszó vízben nehéz megtalálni elmerült embertársainkat, pláne, ha valakinek nincs gyakorlata a keresésben.

Az az öt perc, ami az agyhalál beálltáig a segítő rendelkezésére áll, nem biztos, hogy elég.

Milyen a jó mellény?

A vízisportokhoz használatos mellényeknek két típusa létezik: a mentőmellénynek van gallérja, tehát a fejet is a víz fölött tartja; ezzel szemben az úszást segítő mellénynek nincs gallérja, de a testet a víz felszínén tartja. Előbbit akkor ajánljuk, ha egyedül megy sportolni valaki, utóbbit akkor, ha van legalább egy társunk, aki tudja tartani a fejünket baj esetén.

Vásárláskor két dologra kell figyelni. Az egyik a méret: a mellényeken feltüntetik, hogy hány kilós ember testét képesek fenntartani. (Természetesen fel is kell próbálni, ugyanis, ha túl nagy, kicsúszhat belőle az ember. Annak, aki ülő sportokat végez, érdemes ülve kipróbálnia, hogy nem túl szoros-e a mellény.) A másik a mellény típusa. Vannak automata mentőmellények, amelyek víz hatására vagy egy madzag megrántásával fújódnak fel. Ezek a legkényelmesebbek, de olyan sportokhoz ajánljuk, ahol kicsi a vízbe esés esélye, tehát SUP-ra, szörfre ne automata mellényt vegyünk.

A gyermekek számára is elérhető minden említett típus. Örömmel tölt el minket, hogy egyre több gyerek ebben játszik a vízben, ugrál a matracról vagy a vízibicikliről, mert a szülők egy része mellényre cseréli a karúszót. Jó látni, hogy a gyerekek pillantok alatt megszokják a mellényt, észre sem veszik, hogy rajtuk van. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy egy gyermek mellényben sem mehet szülői felügyelet nélkül a vízbe!

szoktalhordani

#EgyEletemEgyMellenyem

A mentőmellény-kampányunk legelső percétől sokan keresnek minket, akik szeretnének kapcsolódni a munkánkhoz, segíteni, hogy mindenkihez eljusson az üzenet. Amikor elkezdtünk mentőmellény-nagyköveteket felkérni, maguktól is jelentkeztek ismert emberek, hogy szeretnék vállalni a feladatot. Voltak, aki hirdetési felületeket ajánlottak fel, ennek köszönhető az is, hogy az egyik legforgalmasabb alsóőrsi kereszteződésben egy csaknem 100 négyzetméretes molinó hívja fel az arra járók figyelmét a mellény fontosságára. Voltak, akik rendezvényekre hívtak meg bennünket, ahol beszélgethettünk a látogatókkal a vizek veszélyeiről, a mellény fontosságáról. Ismerősök és ismeretlenek posztolnak #egyeletemegymellenyem hashtaggel a közösségi médiumokban arról, hogy mellény nélkül ne szálljon senki vízre. Rendkívül felemelő érzés látni, hogy sokan gondolkodnak hozzánk hasonlóan!

Könnyű megszokni

A biciklisek sem hordtak 15-20 évvel ezelőtt bukósisakot. De ma már a többség viseli, pedig nem gondol arra, hogy elesik és beüti a fejét, hanem természetes, hogy felteszi a fejére induláskor. Rendületlenül hiszünk abban, hogy ugyanezt a fejlődést lehet elérni a mentőmellények tekintetében is. Ma már nagyon sok helyen lehet kapni úszást segítő vagy mentőmellényeket, és a gyártók kifejezetten figyelnek arra, hogy az alapvető funkciójukon kívül kényelmesek és divatosak legyenek. Nem kell a 40.000 forintosat megvenni, 10.000 forint alatt is kaphatók jó mellények áruházakban és az interneten egyaránt. Annak, akit valamilyen kifogás akadályoz meg abban, hogy mellényt hordjon a vízen, érdemes átgondolnia, hogy ezek bármelyike  fontosabb-e az életénél. Higgyék el, nagyon hamar meg lehet szokni, hogy van rajtunk egy plusz “ruhadarab”.

Szakszolgálatunk nem a jogszabályokat szeretné megváltoztatni, az előírásoknál fontosabb az emberekben tudatosítani, miért elengedhetetlen a mellény a vizeken. Ebben a szellemben csináltunk egy közös akciót az Élmény Balatonnal, amiről filmet is forgattunk:

 

A társadalmi szemléletformálást nemcsak az idei szezonra tervezzük, tovább folytatjuk jövő nyáron is. Ebben mentőmellény nagykövetként segít minket Berecz Zsombor, olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok vitorlázó, Bodnár András, az elmenybalaton.hu vezetője, Dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora, Héder Bendzsi, ifjúsági vitorlásversenyző, Kraszkó Zita, műsorvezető, a Femcafé főszerkesztője, Litkey Farkas, világbajnok, Európa-bajnok, olimpikon vitorlázó, Straub Dezső, Jászai Mari-díjas színművész, Balsai Móni, színművész, Cholnoky Sára, szörfversenyző, olimpikon, Gerő András, vitorlázó-újságíró, Farkas Róbert, hegedűművész, a Budapest Bár zenekar vezetője, Liptai Klaudia, színművész, Kendeh-Hofherr Krisztina, menedzser, producer, Miseta Zoltán, a Balatonlelle-Karádi Általános Iskola iskolaigazgatója, Nagy Sándor, színművész, Papp Gergő Pimaszúr, riporter, Pataky Ágnes, producer, modell, Pipis Bernát, kajak-túraszervező, Pordán Petra, műsorvezető, Rasovszky Kristóf, olimpiai ezüstérmes, világbajnok, Európa-bajnok úszó, Sváby András, újságíró, Szabó Győző, színművész, Tóth Balázs, a BL Yachtclub & Apartments vezetője, Tunyogi Bernadett, színművész, Zenthe Ferenc, régi balatoni vitorlázó, mérnök-közgazdász, Zólyomi Zsolt, parfümőr, Vadon János, műsorvezető.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek