A virtuális közösségi terektől a balkonkertészkedésig – Jaskó Bálint és Bajzák Anna a Világjobbítók podcastban
Nyugalmasan, magunkra és a környezetünkre figyelve élni nincs mindig idő. Hallgatni a madárcsicsergést, piacra járni, egészséges ételeket főzni sokszor luxusnak tűnik. Pedig elmerülni egy beszélgetésben, kicsit barátkozni az irodalommal, a minket körülvevő világgal lélekjobbító dolgok. Ha odafigyelünk a természetre, ha óvjuk, ha megtanuljuk olvasni jeleit, magunkról is sokat tanulhatunk. A világjárvány otthon töltött napjaiban lehetőséget láthatunk egy más minőségű létezés kialakítására.
Ehhez ajánljuk ötven percnyi társnak Bajzák Anna és Jaskó Bálint beszélgetését a növényvakságról, a balkonkertészetről, a magcseréről, a közösségi kertekről és a vaktérképes fakeresésről. Gyulay Eszter dramaturg a művészet felől közelítve kérdez, hogy szavakra válthassuk a környezetvédelem aktív, cselekvő oldalát.
Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:
Bajzák Anna, kreatív tanácsadó, oktatásfejlesztő, zöld rendezvények, mozgalmak és brandek alapítója, aki szereti felismerni a madarak hangját, enni és kínálni, amit magról nevelt, nézni a felhőket. No meg az erdőillatot patakostul, mohástul, korhadó kérgestül, és amikor egy széllökés vagy hőmérséklet pontosan felidéz egy emléket. Nem szereti a zöld ipar nyomulását, a köménymagot, ha fáj a feje, ha manipulálni próbálják, és amikor már majdnem eszébe jutott valami, de aztán mégsem. Bosszantja, ha túl nagy a zaj, és utálja, ha a háta mögött figyelik.
Jaskó Bálint, színész, aranykalászos gazda, aki szereti a hajnalt, a friss kalács illatát, a tűz ropogását, az avar zörgését, a frissen őrölt kávét, a sült fokhagymát, amikor a bazsalikom vizet kap, Grieg Peer Gyntjét, a hangszer és a pipa illatát. Nem szereti az instant kávét, a leveskockát, a rossz cipőket és a rövid ujjú ingeket, a fölösleges zajt, az index nem használatát vezetésnél, elaludni reggel vagy késni valahonnan. Nem szeret veszíteni, és nem szereti az indulás előtti szöttyögést, és azt sem, ha eltörik valami vagy ha hirtelen kell dönteni.
És aki a vendégeket kérdezi: Gyulay Eszter színháztörténész, dramaturg, a Nézőművészeti Kft. művészeti vezetője. Tágabb értelemben véve asztronauta, amatőr felhőnjáró.
A podcastban elhangzó idézetek szerzői:
1. Szép Ernő
2. Győrffy Ákos
3. Julio Cortázar
Az idézeteket Pálfi Kata színésznő felolvasásában hallhatjuk.
A Világjobbítók a Képmás magazin közérzetjavító, összművészeti podcastja egyedi aláfestő zenével és elgondolkoztató irodalmi idézetekkel. Környezetünk tele van olyan emberszerelő, lélekfoltozó és világjobbító emberekkel, akik bár közöttünk élnek, inkább cselekszenek, létezésükkel üzennek, mintsem beszélnek. Velük és sokoldalúan színes/színességükben sokoldalú művészekkel próbáljuk meg szavakra váltani a titkuk. A beszélgetést moderálja: Gyulay Eszter, szìnháztörténész, dramaturg. Szerkesztőtárs: Fodor Krisztina.
A Világjobbítók podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában, a Facebookon, és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>