Édes otthon – Hogyan kezdd el a lakásod berendezését? 1.

Falak és nyílászárók

Amikor a betonozott alapon, a glettelt falak között állunk, tele reménnyel és tudásszomjjal, felvetődik a merre tovább, hogy megalapozzuk jövőbeli édes otthonunkat. A jó alap ugyanis minden lakberendezési stílushoz utat talál. Melyek azok a biztos alapok, amikre aztán később – a bútorozáskor és dekoráláskor – majd építhetünk?

lakásdekoráció
Kép: Freepik

A lakás öt nagy alapfelülete, amelyek már befolyásolják a lakás arculatát, karakterét:
1. falak (színe és struktúrája),
2. szegélylécek (lent és fent)
3. nyílászárók (ajtó, ablak, bejárati ajtó)
4. padló (hideg-, illetve melegburkolat)
5. kandalló/kályha/radiátor vagy annak eltakarása.

Minél karakteresebbek a fenti elemek, annál inkább behatárolják (leszűkítik) a későbbi stílust. Ha könnyen alakítható lakást szeretnénk, ha nem eldöntött még a stílus, ha szeretünk sokat változtatni, bátrak vagyunk az állandó újratervezés terén, vagy hosszú távon tervezünk a kiszemelt lakásban lakni, akkor ezeket az alapokat hagyjuk minél semlegesebbre. A legtöbb stílus lényegét ugyanis a részletek (textilek, dekorációk, lámpák, szőnyegek) adják, kivéve persze azokat, ahol maga az építészeti stílus válik stílussá. De ha pontosan tudjuk, hogy milyen stílust szeretnénk, nyugodtan megtehetjük már most is az előkészületeket: loft lakásba mehet a csupasz téglafal; a shabby chic-hez, az art deco-hoz vagy neo-stílusokhoz a régies, elegáns faajtók, stukkók, szegélylécek; a minimál stílushoz az egyszínű, dísz nélküli fal és a minőségi, de hatásában egyszerű nyílászáró.

„…brick in the WALL…”

A felső öt elem közül az egyik leglátványosabb kétségkívül a fal, amely beosztja a teret, elválaszt minket a külvilágtól, és állandóan szem előtt van. Miután sikerült a falak tologatásával a lakás beosztását a lehető legoptimálisabb formára hozni, adódik a kérdés, hogy milyen köntösbe bújtassuk őket. A fehér fal minden stílushoz illik, így ha a fal színével kapcsolatban bárminemű kétely merül fel, ha alacsony a belmagasság vagy sötét a lakás, akkor a fehér fal mindig jó ötlet, mivel letisztult, térnagyító és légies hatást nyújt. Ha pedig mindenképpen színes falról álmodunk, akkor kedvünkre válogathatunk a halvány (füstös) pasztellszínek közül.

Rikító/élénk/harsány színben (pl. pink, deep purple) lehetőleg ne gondolkodjunk, tartogassuk az élénkséget a kisebb felületekre.

A falakat díszíthetjük tapétával, posztertapétával (egy nagy kép tapétából), alsó, illetve felső szegélyléccel, stencilezhetjük (mintát festünk a falra stencilsablonnal), boríthatjuk falburkolattal vagy „csupaszíthatjuk” is, ha leverjük a vakolatot vagy valami érdesebb struktúrát alakítunk ki.

Kép
lakásdekoráció
Kép: Freepik

The Doors

A nyílászárók segítségével tudunk mi magunk, valamint a levegő és a fény is közlekedni a lakásban. Az ablakok azonban már építészeti elemek is, társasházak esetében pedig igazodási kötelezettségünk is van az egységes hatás érdekében. Az ablak formája, beosztása, kiugró jellege, régi vagy új volta, anyaga nagyon szembetűnő. Amennyiben a nyílászárókat már adottságként örököltük, és nincs idő, energia, pénz a cseréjükre, akkor egy festéssel és egy új kilinccsel is sokat igazíthatunk rajtuk a kívánt hatás irányába. A gerébtokos ablakok, ajtók nagyon masszívak, szépen kidolgozottak, kár veszni hagyni, inkább tiszteljük meg ezeket egy alapos felújítással.

A nyílászáróknál a méret is lényeges: nagy térbe nagy ajtó vezessen! Lehet bármilyen tágas is egy szoba, szűk(ebb)nek fogjuk érezni, ha egy kis „egérlyukon” át kell oda bejutni.

Funkció és tevékenység

Nálunk egy sajátos mix található, amit a funkciók, tevékenységek alakítottak így. A konyha-étkezőben, előszobában fehér a fal, mivel nem találtam ki jobbat, és a gyerekek miatt úgyis állandóan koszolódnak. Ez utólag jó döntésnek bizonyult, Egy és hároméves koruk között folyamatosan festenem kellett az ebédlőasztal környékét és az előszoba falát. A gyerekszobába tapétát akartunk, de a mancsnyomoktól félve csak 1,1 m magasról indítottuk, így a tapéta még hét év után is kiváló állapotnak örvend. Néhány éve a tapéta alatti részre pedig fehér falburkolatot tettünk, ami nagyon barátságos hangulatot varázsolt, és így a festés nyűgét is sikerült kiiktatnunk. A nappaliba egy halvány pasztell „gyapjú szőttes” szín került, ami remek hátteret ad a bútoroknak. Az elegánsabb hatás érdekében fent egy szélesebb holker díszléc is fut. Alul csak egy vékonyabb parketta szegélyléc van, de mostanában egyre jobban tetszenek a magasabb alsó szegélyek is… Az ajtókat is cserélgetnünk kellett, így a nappaliba most szép kétszárnyas ajtó vezet, míg az „egérlyuk”-ajtót a fürdőszoba örökölte meg. A szobákban a régi ablakokat felújíttattuk, újraüvegeztettük, de a konyhába, fürdőbe egységes méretű új ablakok kerültek, mert korábban nagyon szedett-vedettek voltak.

A nyílászáróknál tehát figyeljük meg, hogy a szoba méretével arányosak-e, menthetőek-e, egységesek-e a lakáson belül vagy nem gátolják-e túlzottan az elérni kívánt hatást.

A fal és nyílászárók ékszereit, a kapcsolókat és kilincseket külön odafigyeléssel válogassuk ki, mert rengeteget dobhatnak (és ronthatnak) az összhatáson.

Hamarosan következik a 4. és 5. pont kidolgozása…

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti