Kell-e fertőtleníteni a megvásárolt élelmiszereket?

A koronavírus-járvány idején csökkentettük a bevásárlások számát, azonban épp ezért a heti egyszeri élelmiszerbeszerzés annál jelentősebb szerepet kapott életünkben. Alaposan érdemes megtervezni, mit is szeretnénk beszerezni, honnan és hogyan csökkentsük a vásárlással járó fertőzésveszélyt. Például hogyan kezeljük a hazahozott élelmiszereket? Csak csomagoltat vegyünk? Fertőtlenítsük le a csomagolást? Felejtsük el a friss piaci gyümölcsöt és zöldséget? A Nébih legújabb közleményében erre is választ kaphatunk, íme egy válogatás a jótanácsokból.

Kép: Rawpixel

Csomagolva biztonságosabb

- Ha darabos termékekből, húsokból, felvágottakból, pékáruból, zöldségekből, gyümölcsökből előre csomagoltat vásárolunk, ezzel kivédhetjük, hogy esetleg szennyezett ételt vigyünk haza. Ezt a csomagolást viszont otthon ajánlott a lehető leggyorsabban eltávolítani, és helyette saját, tiszta tárolóeszközeinkbe átrakni a megvásárolt élelmiszert.

- A tartós ennivalókat, például a konzerveket, ha tehetjük, rakjuk félre, vagyis tegyük karanténba három napra, ugyanis nagyjából ennyi ideig életképes a vírus a különféle felületeken.

Amennyiben erre nincs időnk, minden előre csomagolt élelmiszert felbontás előtt törölgessük át a csomagolóanyagot nem károsító fertőtlenítőszerrel – pl. kétszázalékos hipós oldattal.

Piacra járóknak

- A nem csomagolt élelmiszerek felületén – ilyenek tipikusan a zöldségek és a gyümölcsök – jelenlegi ismereteink szerint alacsony a koronavírus túlélési esélye. Éppen ezért a gyümölcsök és zöldségek tisztítási gyakorlata nem változik a koronavírus miatt. Az alapos lemosás hideg vízzel és a súrolókefe használata a „földes” termékek esetében (mint például burgonya, sárgarépa, gyökér) megfelelőnek tűnik. De mindenképpen ajánlott az elővigyázatosság és az alapvető élelmiszer-higiéniai szabályok betartása.

- Csomagolatlan zöldségek, gyümölcsök vásárlásakor mindenképpen vegyünk igénybe egyszer használatos kesztyűt, zacskót, fogóeszközt, kerüljük a termékek kézzel érintését. Ne tapintással, hanem szemrevételezéssel válogassunk!

- A csomagolatlan gyümölcsöt hazaérkezést követően mossuk meg, majd szárítsuk meg.

Amely gyümölcsök és zöldségek esetében ez lehetséges, a leghatékonyabb tisztítási mód a hámozás. A salátaféléket bő vízben, rövid áztatással mossuk, hogy a rátapadt szennyeződéseknek legyen ideje leoldódni. Ezt követően helyezzük szűrőedénybe, és nagyon alaposan öblítsük le hideg víz alatt, majd ezután a megszokott módon, centrifuga segítségével vagy konyhakendőn távolítsuk el a fölösleges vizet. A külső néhány levelet érdemes eltávolítani. Jégsalátánál elegendő a külső levelek eltávolítása, a zöldség megmosására nincs feltétlenül szükség, mert a levelek szoros záródása miatt gyakorlatilag nem tud szennyeződés bejutni a salátafej belsejébe. A megmosott gyümölcsöket tiszta konyharuhára vagy papír törlőkendőre helyezve szárítsuk.

Kép

Kép: Freepik

- Ha a gyümölcs, zöldség felhasználási módja engedi, célszerű hőkezelést alkalmazni (párolás, főzés, sütés legalább 2 percen át tartó 72 °C-os maghőmérséklet megtartásával), hiszen ez elpusztítja a kórokozókat.

- A fagyasztás nem öli meg a mikrobákat, így a vírusokat sem, tehát „fertőtlenítésként” ezt ne alkalmazzuk.

- A zöldség és gyümölcs megmosása nem egyenlő a kézmosással. Ne felejtsük el, hogy két külön dolog a zöldségeket-gyümölcsöket és a kezünket megmosni. Más a cél, más a módszer. Így főzésnél az alapanyagok mosása nem helyettesíti a kézmosást!

És még pár apróság

- A pénztárca és a bevásárlótáska számos nem kívánatos, káros mikroorganizmust hordozhat. Tartsuk ezeket távol a munkafelületektől, edényektől, készételektől.

- A textiltáskákat rendszeresen mossuk ki. Járványos időben, hazaérkezéskor érdemes a pénztárcát is áttörölni fertőtlenítős törlőkendővel.

- Csöpögő étel a hűtőben, vagy kifröccsent maradék a mikrohullámú sütőben? A szennyeződésekben baktériumok szaporodhatnak el, ne várjunk vele – takarítsuk fel. Takarítsuk ki azonnal forró, mosogatószeres vízzel, hogy megszabaduljunk a nem kívánatos baktériumoktól.

- Ha betegek vagyunk, nem szabad másoknak főznünk.

A Nébih kiadványa a bevásárlás megtervezésétől kezdve, a csomagolt és csomagolás nélküli élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök és egyéb termékek megvásárlásán, szállításán, tárolásán, előkészítésén és elkészítésén keresztül, a maradékok tárolásáig és újra felhasználásáig számos jó tanácsot kínál. Ugyanakkor szót ejt a mosogatás, a hulladéktárolás, a konyhai kisgépek higiéniája és általában a konyha mint élettér fokozott tisztántartásának fontosságáról is. Részletesen itt olvasható.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti