„Ma csodálatos dolog fog veled történni” – Alföldi Melinda teljes életet él lábprotézissel is

2019. 09. 09.

Több mint egy évtizede döntött a lábamputáció mellett Alföldi Melinda, mert úgy látta, ez az egyetlen útja annak, hogy tovább éljen szerettei körében. Azóta speciális protézist visel, sportol, dolgozik, két gyermek édesanyja. Üdítő vele beszélgetni, hangjából sugárzik a kedvesség és a közvetlenség. Hisz a mosoly erejében, és előre megfontolt szándékkal kutatja fel az élet apró örömeit. Mélypontokról, örökbefogadásról, sorsszerűségről és derűs látásmódról beszélgettünk vele.

Kép: Edit Photography

– A kálváriád egy ártalmatlannak tűnő lábfájással kezdődött…
– Nem gondoltam, hogy nagy lehet a baj, de mivel a fájdalom már szinte elviselhetetlen volt és akadályozott a járásban, elmentem a váci kórházba. Az ottani orvos csak egy lúdtalpbetétet írt fel, így hát kerestem egy magánorvost is, aki ultrahangos kezelést alkalmazott, és amikor az sem segített, szteroidos injekciót adott a talpamba.

Akkor még nem tudtam, hogy ez volt a lehető legrosszabb megoldás, ugyanis a borsónyi méretű daganat tojásméretűre nőtt.

Ezt az Ortopéd Klinikán kétszer kiműtötték, de később újra visszanőtt. Amikor harmadszor várakoztam műtétre, a folyosón a klinikai doktor odavetette nekem, hogy ha idősebb lennék, már az első alkalommal amputálta volna a lábam. Évekig alternatív gyógyászati megoldásokkal próbálkoztam, még varázslónál, kineziológusnál is jártam, hiszen próbáltam abba kapaszkodni, amibe lehetett, de sajnos nem lett jobb a helyzet. Egy ideig stagnált az állapotom, ekkor mertünk vállalni a férjemmel gyermeket. A fiam születése után egy évvel ismét nőni kezdett a daganat – egy másik orvos végül felrázott, és közölte:

„Ez már nem vicc, Melinda. Ha nem vágjuk le a lábát, másfél éve van hátra!” Beláttam, hogy nem menekülhetek el, és beleegyeztem az amputációba.

– Emlékszel, hogy milyen gondolatok fordultak meg a fejedben az amputáció szó hallatán?
– Talán megdöbbentő, amit mondok, de én ezt az egészet valahogy már gyerekkorom óta éreztem. Sejtettem, hogy történni fog valami a lábammal. Az amputáció hallatán nem ijedtem meg, nem sírtam, elfogadtam a helyzetet. Úgy voltam vele, hogy ha ez kell ahhoz, hogy tovább tudjak élni a családommal, akkor bele kell egyeznem. Tudtam, hogy teljes életet szeretnék élni. Sikerült. Sőt, talán a lábam elvesztése óta még jobban élvezem az életet, mint korábban.

Kép: Otto Bock Kft. 

– Ezután speciális protézisre szorultál…
– Igen. A kerekesszéktől mindig is féltem. Egyszer ültem bele a műtét után, hogy lezuhanyoztassanak, és akkor is azt mondtam, hogy ezt soha többet! Amit tudok, megoldom önállóan. Egyébként roppant nagy szerencsém volt – a bank, ahol dolgoztam, visszavárt a szülés és a műtét után is, és felajánlották, hogy a protéziscserék árában anyagilag maximálisan támogatnak.

– Mikor jött el az az idő, amikor anyagi segítséget kellett kérned?
– Nem szerettem volna, ha megítélnek vagy ha sajnálnak. Akkoriban meglehetősen nagy stresszel járt a munkám – folyton próbáltam bizonyítani, képeztem magam, túlórákat vállaltam. Hitelbíráló lettem, ami a korábbinál is több stresszel járt, és hétvégenként is dolgoztam. Egy vezetőváltás után az új gárda új támogatási elképzelésekkel érkezett: a protézisre eddig adott összeget megvonták tőlem, és ezzel csaknem egyidőben változott egy OEP-szabályozás is: a protézis, amit két-háromévente cserélni kell, még drágább lett. Nagyon megijedtem. Fogalmam sem volt, hogy fogunk fizetni (a férjem már így is három munkahelyen dolgozott). A médiához fordultam, ott beszéltem a problémáról. Szerencsére jött a segítség: megtalált a Baptista Szeretetszolgálat programigazgatója, aki mellém állt.

– A korlátozottsággal kapcsolatban még mindig dolgozik a társadalomban egyfajta szemérmesség, sőt, távolságtartás. Érezted valaha, hogy az állapotod tabu?

– Akkor éreztem, amikor az összes barátom elhagyott. Gyakorlatilag ketten maradtunk a férjemmel.

Nem voltak soha olyan barátnőim, akikkel sülve-főve együtt lettem volna, de volt baráti társaságunk, ismeretségi körünk. Rosszul esett, hogy mindenki eltűnt mellőlünk. Utólag azt mondták, hogy nem tudták, hogyan kezeljék, hogy protézissel élek.

– Az elmúlt több mint tíz év során volt olyan pont, amikor elveszítetted a türelmed és azt mondtad, hogy dühös vagy a világra, mert igazságtalan, ami a lábaddal történt?
– Volt ilyen. Nehéz volt elfogadni, hogy az állapotom végleges. A férjemnek mondtam egyszer egy kissé felindultan, hogy oké, most már megtanultam a leckét, de kérem vissza a lábam! Valószínűleg nem a jó irányban haladtam – a lábbal kapcsolatos problémák legtöbbször ilyesmit üzennek.

Kép: Otto Bock Kft.

– Annak ellenére, ami történt, azt érzem rajtad, hogy maximálisan megéled a nőiséged.
– Eleinte úgy éreztem, hogy a nőiségemből elveszett valami. Szembesültem azzal, hogy csak két centis sarokmagasságú cipők közül válogathatok az üzletekben, és hogy a művégtag miatt olyan szoknyákat előnyös viselnem, amik eltakarják a térdem.

– A lábprotézised nem feltűnő. Ennek ellenére gyakran megbámulnak?
– Igen. Ez az oka annak, amiért inkább Szlovákiába járunk át strandra. Külföldön, például Amerikában elfogadóbbak az emberek, ott az is trendi, ha burkolat nélküli protézissel jársz-kelsz. A Facebookra sem teszek ki olyan fotót magamról, amin látszik a művégtag. Nem ért még verbális atrocitás, de én inkább igyekszem előre elzárni magam az esetleges bántások elől.

– Említetted, hogy a hátországod egyik fontos pillére a fiad, illetve a férjed, és időközben új taggal, egy tündéri kislánnyal, Kamillával bővült a család.
– Kamillát két éve fogadtuk örökbe. Őt tulajdonképpen egy miómámnak, vagyis egy sorsszerű találkozásnak köszönhetjük.

A kórházban, ahol műtöttek, a mellettem lévő ágyon feküdt egy huszonéves, igazán szép, diplomás anyuka, akiről kiderült, hogy nem fogja hazavinni a kisbabáját.

Nagyon elcsodálkoztam ezen, hiszen anyukának lenni a világ legcsodálatosabb feladata. Próbáltam eltéríteni a szándékától, de hiába. Úgy éreztem, azonnal tennem kell valamit, így hát felhívtam a férjem, megbeszéltük, hogy örökbe fogadjuk a kislányt, akit akkor én még csak nem is láttam. A férjem sokkal zárkózottabb, mint én, de furcsamód nem tiltakozott. A kórházból egyhetesen már mi vittük haza Kamillát. Megmentettük a gyermekotthontól.

Kép: Alföldi Melinda / Facebook

– Rengeteg önmagával elégedetlen embert látni manapság. Sokan a tükör előtt állva ostorozzák magukat, koplalnak vagy habzsolnak, pánikolnak egy-egy ránc láttán, és vannak, akik elkeseredettségükben kés alá is fekszenek. Rajtad semmiféle félelmet nem érzek, sőt, egy pozitív hozzáállású nő képe bontakozik ki a beszélgetés során.
– Talán elcsépeltnek hangzik, de sok igazság van abban, hogy a szépség belülről fakad. Lehetsz szép, de ha frusztrált vagy, akkor a szépséget képtelen leszel közvetíteni a világ felé.

Én kiírtam magamnak a tükörre: „Ma csodálatos dolog fog veled történni.”  

Mindennap elolvasom, és törekszem arra, hogy belül (is) szép legyek, minden napot megéljek. Ami még fontos: eszem ágában nincs másokhoz méregetni önmagam vagy az elért eredményeimet.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek