Gluténmentes app – Ételallergiával sem kell lemondanunk az éttermekről

Aki diétázik vagy valamilyen ételallergiában szenved, tudja, mennyire nehéz az étteremválasztás. Gondosan előre meg kell tervezni, hogy olyan helyet találjunk, ahol biztosan jól is fogunk lakni. Egy szegedi házaspár gondolt egyet, és létrehozott egy alkalmazást, amely az allergiásoknak és diétázóknak segít eligazodni az éttermek világában.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Kép: Pixabay

A cöliákia, azaz a gluténérzékenység a kutatások szerint 100-ból 1 embert, a laktózérzékenység pedig a teljes lakosság 65 százalékát érinti. Tehát már csak ezek miatt is rengetegen szembesülnek gyakran azzal, hogy le kell mondaniuk egy közös baráti ebédről egy étteremben, mert nem találnak maguknak megfelelő helyet.

A Frezoon applikáció ötlete személyes indíttatásból indult. Rózsáné Illés Réka mesélt a kezdetekről:

„2016-tól ekcémás jellegű, el nem múló bőrtünetek jelentkeztek nálam. Bár a tesztek alapján nem igazolódott a gluténérzékenység gyanúja, a fórumokon hasonló témában olvasott tapasztalatok azt mutatták, sokak állapotán javított a gluténmentes diéta. Ezért gondoltam, hogy kipróbálom, hátha nekem is segíteni fog. Néhány hónapig szigorúan betartottam minden előírást, ez idő alatt ünnepeltem a születésnapomat, illetve ekkor voltunk egy wellness-hétvégén is.

Ott szembesültem azzal, hogy ha száz százalékig tartani akarom magam a diétámhoz, mennyi mindenről kell lemondanom. Az ’ugorjunk be egy sütire, menjünk el vacsorázni’ nagyobb előkészületet igényelt, hogy megtudjam, hol ehetek gluténmentesen.

A különböző csoportokban mindenféle lista kering a biztonságos éttermekről, de ezeket is úgy kellett összevadásznom. Annak ellenére, hogy nem vagyok cöliákiás, de diétázom, rengeteg munkát kellett belefektetnem egy-egy sütizésbe. Ekkor merült fel a kérdés, hogy egy ételérzékeny ember hogyan oldhatná meg egyszerűbben (akár naponta) azokat az étkezéseket, amiket nem otthon költ el. Kitaláltam, hogy készítsünk egy helykereső alkalmazást, és akkor már ne álljunk meg a gluténmentes ételeket kínáló éttermeknél, pékségeknél, cukrászdáknál, hanem keressünk még olyan diétákat, amelyek szintén szerepelhetnének benne.”

Közösséget építünk

Az applikáció megálmodója grafikusként, designerként dolgozik, nemrég ásta bele magát az alkalmazástervezésbe, elkészítette a vázat, majd feldíszítette. Férjének, Rózsa Dánielnek csak ezután mutatta meg az ötletet, aki leprogramozta az alkalmazást. „Hetekig-hónapokig gyűjtöttem hozzá a helyeket, együtt ötleteltünk az újabb designelemeken és funkciókon. A finisben pedig megszületett a kisfiunk is, volt, hogy vele és mellette is dolgoztunk.”

A helykereső alkalmazás olyanoknak szól, akik valamilyen ételintoleranciában vagy allergiában szenvednek. Egy folyamatosan bővülő, fejlődő és naprakészségre törekvő gyűjtőhely.

„Az alkalmazást a közösség építi. A felhasználók véleményezhetik és hozzá is szólhatnak minden helyhez, leírhatják a tapasztalataikat, fotókat is beküldhetnek. Emellett jelezhetik, ha bármilyen problémát találnak – például változást a diétás kínálatban, vagy egy hely új címét, telefonszámát. Új vendéglátóegységek beküldésére is biztosítunk lehetőséget, ahol a nyitva tartást, elérhetőségeket és képeket is feltölthetik a felhasználók. Egyszerre hatféle diétát is szerepeltet: glutén-, tej-, tojás-, cukormentes, vegetariánus/vegán és paleo. A benne szereplő éttermek nagy többsége egyébként nem kifejezetten ’mentes-hely’, de alternatívát kínálnak a diétázók számára is.”

 

Az alkalmazásban jelenleg több mint 2000 hely szerepel szerte a világból.

Biztonságossá kell tenni a konyhákat

Eszter kipróbálta az alkalmazást, nagyon örül a kezdeményezésnek, mert számos ételt nem tolerál a szervezete. „Sokszor oda kell telefonálnom egy-egy étterembe, hogy megtudjam, ami gluténmentes, az biztosan gluténmentes-e, illetve hogy van-e a választékukban olyan fogás, amit én is meg tudok enni. Ez az alkalmazás megkönnyíti a dolgomat, jól használható, egyre több étterem kerül fel rá, bár azt még nem jelzi, hogy melyek azok a helyek, ahol biztosan nincs keresztszennyeződés. Az egyelőre nehézséget okoz, hogy az alkalmazás csak androidos készüléken működik. Így ha a munkahelyi telefonomat szeretném otthon hagyni, akkor nem tudom használni az appot.”

Réka és férje folyamatosan fejlesztik az alkalmazást. Már dolgoznak az iOS elérhetőségen is. „Természetesen az elsődleges feladatunk most a közösség építése, a lista bővítése újabb és újabb helyekkel szerte a világban. A visszajelzések között szerepel egy megoldandó probléma is, a gluténmentesnek jelölt helyeket egyelőre óvatosan kell kezelnie a cöliákiásoknak.

Ha a normál liszteket és a gluténmenteseket egy helyen tárolják, vagy akár csak ugyanazzal a szivaccsal mosogatják el a főzéshez használt eszközöket, keresztszennyeződés lép fel, ami alkalmatlanná teszi a gluténérzékenyek számára az ilyen ételek elfogyasztását.

Sok étterem bár gluténmentes alapanyagokból készíti az annak jelölt ételeit, ezekkel a szabályokkal nincs tisztában, így jóhiszeműen jelölik gluténmentesnek az adott fogást. Ugyanakkor vannak olyan helyek is, ahol kiemelten figyelnek a biztonságra, külön konyhán és eszközökkel készítik ételeiket. Azt még ki kell találnunk, hogyan tudjuk kiemelni a ténylegesen biztonságos ételeket kínáló helyeket azok közül, amik egyébként szerepeltetnek a kínálatukban ilyen termékeket, de nem biztos, hogy megfelelő körülmények között készítik el azokat. Jelenleg annyit tudunk tenni az alkalmazásban, hogy az összes helyen felhívjuk a figyelmet, hogy aki ilyen diétát követ, fokozottan figyeljen oda, keresse fel az éttermet az elérhetőségein kérdéseivel, és ha kell, személyesen győződjön meg a konyhai körülményekről.”

Réka úgy véli, bizonyos mértékű edukációra van szüksége a vendéglátóhelyek üzemeltetőinek, annak ellenére, hogy sokuknál jóhiszeműen törekednek a mentességre. „A jövőben tervezzük, hogy dietetikusokat és étteremüzemeltetőket is felkeresünk, akár egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül, hogy kigondoljunk valami könnyen végrehajtható megoldást, amellyel biztonságossá lehet tenni a konyhákat, illetve, ami egyfajta garanciát tud adni a tényleges gluténmentességre.”

A tervezők szeretnék bővíteni a Freezon alkalmazás funkcióit.  „Egy receptkereső, receptbeküldő felületet fejlesztünk, ahova képekkel, videóval bárki feltöltheti a saját mentes receptjét. Szeretnénk létrehozni egy blogot, ahova a felhasználók bejegyzéseket írhatnának, egymást támogató csoportok alakulhatnának, de kiemelt, releváns tartalmakkal is készülnénk, így népszerű influenszerek, dietetikusok tartalmai és cikkei is megjelennének.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti