Játék határokkal - esély egy függőségektől mentes életre
Hamarosan már akkreditált rendszerben tanulhatják a pedagógusok a játékfüggőséget megelőző módszereket, ugyanis az Ökumenikus Segélyszervezet és a Szerencsejáték Zrt. tovább bővíti „Játék határokkal” elnevezésű programját.
2018-ban háromszorosára nőtt a játékfüggők száma 2015-höz képest Magyarországon – derült ki a Szerencsejáték Zrt. március végén közzétett jelentéséből. A probléma ma 2,5 millió embert érint hazánkban, ebből 300 ezer személy krónikus játékfüggő, 800 ezren mérsékelten, a többiek pedig az alacsony rizikófaktorú csoportba tartoznak. A Szerencsejáték Zrt. felmérése szerint az érintettek hatodának ment tönkre a házastársi, élettársi kapcsolata, hetedük a közeli hozzátartozóival veszett össze, s minden tizenkettedik függő elveszítette az állását.
Amikor függőséget tapasztalunk, lépni kell
A játékokhoz köthető szenvedélybetegség kialakulása, illetve terjedésének megállítása miatt bővíti, és további 12 iskolára terjeszti ki a játékfüggőség elleni, „Játék határokkal” elnevezésű közös programját az Ökumenikus Segélyszervezet és a Szerencsejáték Zrt.
A kezdeményezés célja nemcsak a játékfüggőség okainak kezelése és megelőzése – ezt Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója mondta a két szervezet közös sajtótájékoztatóján. „E hosszútávú partnerség és kölcsönös elköteleződés jó alapot biztosít arra, hogy az eddig felhalmozódott tudásra és tapasztalatokra építve folyamatosan fejlesszük, bővítsük a programot. A most induló szakaszban az Információs pontok ismertségének növelése és a prevenciós foglalkozásba bevont iskolák számának megduplázása egy irányba mutatnak: minél többeknek esélyt kínálni a függőségektől szabad életre.”
„A szerencsejáték elsősorban szórakozás, azonban amikor már játékfüggőséget tapasztalunk, akkor szükség van a társadalmi felelősségvállalásra” – hangsúlyozta dr. Czepek Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója. Azt is elmondta, állami vállalatként jogszabályi kötelezettségük tenni ezen társadalmi tendenciák ellen.
Ez nem szégyen, hanem betegség
„A játékfüggőség egy olyan probléma, amit rengetegen szégyellnek, amiről nem mernek beszélni sem az érintettek, sem a rokonok, hozzátartozók”– hívta fel a figyelmet Rácsok Balázs, a segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója. A program részben abban próbál segíteni, hogy ezek az emberek is fordulhassanak valakihez, legyen egy olyan hely, ahol bátran megnyílhatnak. „Ez nem szégyen, hanem betegség, amire van gyógymód”. Másrészt a megelőzésre koncentrálnak, szeretnék, ha minél több fiatalhoz eljutnának és közösen beszélgetnének a problémáról. „A Szerencsejáték Zrt-vel közös együttműködés egyik különlegessége, hogy a gyerekeket nem tiltani, lebeszélni akarjuk valamiről, hanem egyrészt őszintén beszélni velük a szerencsejátékkal kapcsolatos élményeikről és érzéseikről, másrészt segítjük őket, hogy a játékban megtalálják a megfelelő kereteket, szabályokat, illetve magát az élményt is.”
A Játék határokkal elnevezésű kezdeményezés 2012-ben indult az Ökumenikus Segélyszervezet, illetve a Szerencsejáték Zrt. összefogásával, céljuk nem egy egyszeri akció megszervezése volt, hanem egy fenntartható, hosszútávon is működtethető program létrehozására törekedtek. A Segélyszervezet szociális igazgatója elmondta, a program indulása óta évente 1700 gyermeket értek el. Tucatnyi iskolában tartottak rendhagyó tanórákat és szabadidős klubfoglalkozásokat.
A program függőknek és hozzátartozóiknak szervezett csoportfoglalkozásokon 2012 óta 680 szenvedélybeteg és családtag vett részt, 2017-ben pedig létrejött az információs pontok hálózata, amelyeket Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Kaposváron, Orosházán, Sopronban és Szolnokon kereshetnek fel a segítséget kérők. Az Információs Pontok hálózatának kialakításával annak hangsúlyozása volt a cél, hogy van segítség, van olyan hely, ahol ezzel a betegséggel tudnak foglalkozni.
A kezdeményezésben dolgozók azt tapasztalták, hogy a halmozottan hátrányos helyzetben lévők veszélyeztetettebbek a szerencsejáték-függőség tekintetében, mint a társadalom többi tagja. Ezért tanodai környezetre is átdolgozták a program prevenciós elemeit, így 2017-ben a tanodákban is megkezdődhetett a prevenciós tevékenység.
Továbbképzésben a jövő
Azt is megtudtuk, hogy 2019-ben tovább szeretnék bővíteni a programot. „Jelentős tudást halmoztunk fel, amelyet közzé szeretnénk tenni”- hangsúlyozta Rácsok Balázs. A két szervezet célja, hogy a „Játék határokkal” elnevezésű kezdeményezést nyitott pályáztatási rendszeren keresztül elérhetővé tegye minél több olyan oktatási intézmény számára, amely megfelel a program feltételeinek, hogy saját intézményében, saját pedagógusaival megvalósítsa a programot. Az eddig résztvevő 12 iskola mellett további 12 iskolát szeretnének bevonni az iskolai prevencióba. A pályázó, új iskolák pedagógusainak felkészítése már akkreditált tananyag szerint zajlik majd, ezzel is hozzájárulva a program fenntarthatóságához. „Úgy bővülünk, hogy az értékek megmaradjanak” - emelte ki Rácsok Balázs.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>