Becket Tamás, a „szent diplomata”

2016. 07. 29.
Becket Szent Tamás-ereklyetartó
Becket Szent Tamás-ereklyetartó

Kép: Esztergomi Bazilika

Becket Szent Tamás élete fordulatokban és izgalmakban gazdag volt. Pályafutásának erőpróbái és dilemmái annyira „modernek”, annyira aktuálisak a mi korunkban is, hogy érdemes felidéznünk. A tiszteletadás és az emlékezés volt a célja a Becket Hétnek és Zarándoklatnak, amelyet Angliában rendezett a magyar nagykövetség 2016. május 23. és 29. között.

Az 1118-ban született Becket Tamás nemcsak jelentős szereplője az angol történelemnek, hanem – kultusza révén – kulturális diplomata szerepet is betöltött a középkori és újkori Angol Királyság és Magyar Királyság között. Bánfi Lukács esztergomi érsek ugyanis ifjúkorában diáktársa volt Párizsban, és 1170-es mártírhalála után templomot és prépostságot emeltetett tiszteletére Esztergomban. (Más források szerint későbbi utóda, Jób érsek emeltette a templomot, és III. Béla király francia felesége, Margit királyné hathatós támogatása segítette Tamás kultuszának meghonosítását.) Ezért viseli az a városrész ma is a Szenttamás nevet. Relikviája (könyökcsontjának darabja) 1538-ban került Esztergomba, éppen abban az időben, amikor hazájában VIII. Henrik király felségárulásért újra halálra ítélte a már régóta halott érseket, ezért földi maradványait is megsemmisítették.

Becket Szent Tamás (1118–1170) II. Henrik angol király kancellárja és bizalmasa volt. Politikai szerepét meghatározta a királyi és az egyházi hatalom rivalizálása, amelyben kezdetben a király érdekeit képviselte. Pappá, püspökké szentelése, majd kinevezése canterbury-i érsekké megváltoztatta világnézetét és életvitelét. Ettől kezdve nem hagyta, hogy a király az egyház hátrányára növelje hatalmát, így kapcsolatuk ellenségessé vált. Száműzetésbe kényszerült, végül – látszólagos kibékülésük ellenére – négy királyhű főúr meggyilkolta a canterbury-i katedrális oltára előtt. Halála után három évvel szentté avatták, sírja pedig zarándokhellyé vált. Kultusza az anglikán reformáció idején búvópatakként élt tovább.

A Becket Szent Tamás tiszteletére emelt templom a török háborúk áldozatául esett. Mai hírmondója, a kis kápolna az esztergomi Tamás-hegyen nemcsak a helybeliek kedvenc sétáló és pihenőhelye, hanem széles körben ismert turisztikai célpont és kultuszhely is. Falán emléktábla idézi az angliai szent alakját.

Becket Tamás kulturális kapcsolatépítő szerepét tisztelettel idézte fel az az ünnepsorozat és zarándoklat, amelyet az Esztergomban őrzött Becket Szent Tamás-relikvia angliai bemutatása tiszteletére rendezett a magyar nagykövetség Londonban, Rochesterben és Canterbury-ben. Az esemény rávilágított az angol-magyar kulturális kapcsolatok régi gyökereire, és kimagasló eseményévé vált az angol-walesi katolikus egyháznak. Az ökumenét, a keresztény felekezetek közötti megbékélést is segítette, mivel a Westminster-apátság, az anglikán egyház londoni főtemploma is ünnepélyes szertartással fogadta és kiállította az ereklyét. Az ünnepség megszervezésében kiemelkedő szerepe volt Szabadhegy Péter londoni magyar nagykövetnek.

A hét nap kiemelkedőbb eseményeit fotók segítségével idézzük fel.

2016. május 23-án az angol-wales-i katolikus egyház központjában, a Westminster-katedrálisban oltárra helyezték Becket Szent Tamás magyarországi ereklyéjét – az Angliában őrzött ereklyék mellé. (A magyar ereklyetartó Lenzsér-Mezei Kata ötvösművész munkája. Anyaga titánlemezek közé szorított aranyozott nemesacél. Felső részében foglal helyet az aranyozott ezüstlemezből készült kapszula, amely magában rejti Becket Szent Tamás könyökcsontjának egy darabját. A kapszulát körülölelő glóriát kör alakú üveglemezbe homokfúvással mart és aranyozott minta alkotja.)

Kép: MTI

Vincent Nichols westminsteri érsek volt a házigazdája az angol-wales-i katolikusok központi templomában, a Westminster-katedrálisban tartott megemlékezésnek.

Kép: Westminster Cathedral

2016. május 23-án este dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a magyar katolikusok képviseletében ünnepi szentmisét mutatott be a Westminster-katedrálisban. Mellette az angol és wales-i katolikusokat Vincent Nichols westminsteri bíboros-érsek, az anglikán híveket Richard Chartres, London püspöke és John Hall, a Westminster-apátság Deanje, valamint a mögöttük bevonuló nagyszámú papság reprezentálta. Részvételük az istentiszteleten kifejezte a három egyházrész elkötelezettségét a Becket Hét üzenete iránt.

2016. május 24-én Áder János köztársasági elnök találkozott David Cameron miniszterelnökkel a Downing Streeten.

Kép: MTI

Áder János és felesége, Herczegh Anita koszorút helyeztek el az Ismeretlen Katona sírjánál a Westminster-apátságban. Kíséretükben imát mondott John Hall, a Westminster apátság Deanje. A koszorúzás után az apátság hívei Evensonggal (esti imával) ünnepelték az esztergomi relikviát.

Kép: MTI

2016. május 27-én délelőtt tudományos szimpóziumot rendeztek Becket Tamásról az anglikán érseki palotában. Előadást tartott Justin Welby canterbury-i érsek és Vincent Nichols, westminsteri érsek. Egyháztörténeti pillanat volt a két főpap egymást kiegészítő megnyilatkozása Becket Szent Tamás életének mai üzeneteiről, az egyház és az állam viszonyáról és a kereszténység értékeiről. Mellettük előadásokat tartott még több, középkorral foglalkozó történész.

Kép: Magyarország Londoni Nagykövetsége

2016. május 28-án Canterbury városa és katedrálisa fogadta a relikviát. Itt Romanek Etelka, Esztergom polgármester asszonya, Mikola István államtitkár és Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök vezették a magyar delegációt. A két testvérváros kapcsolatát a Becket Szent Tamás-zarándoklat is elmélyítette. Canterbury-ben, a Szent Mihály templom előtti gyülekezőhelyről több száz zarándok indult három órakor a kb. egymérföldes útvonalon a canterbury-i katedrális felé. Közöttük vonultak a jövő nemzedéket képviselő magyar cserkészek is, magyar népdalokat és egyházi énekeket énekelve.

Kép: Magyarország Londoni Nagykövetsége

2016. május 28-án délután a relikviát és a zarándokokat ünnepélyesen fogadta Canterbury anglikán székesegyháza. Másnap az altemplomban tartott katolikus szentmisén annak az eseménynek az évfordulójára emlékeztek, amikor II. János Pál pápa és a székesegyház akkori Deanje együtt imádkoztak Becket Tamás mártírhalálának helyszínén a 20. századi vértanúkért és áldozatokért. Ennek emlékét elevenítette fel ugyanúgy, ugyanazon a helyen dr. Robert Willis Dean és Kiss-Rigó László püspök.

Kép: Magyarország Londoni Nagykövetsége

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek