Megint középfülgyulladás. Mi okozza?

Megosztás Megosztás
2016. 07. 26.

Kép: Profimedia - Red dot

A gennyes középfülgyulladás  az egyik leggyakoribb fájdalmas fülbetegség gyermekkorban. Van, akinél mindig visszatér egy-egy egészséges időszak után. Ennek oka nemcsak az immunrendszeri sajátosságokban keresendő, hanem az életkori és az anatómiai tényezőkben is. Szerencsére ma már nem kell beletörődni abba, hogy a betegség mindig kiújul - írja a csalad.hu.

Már csecsemőknél is megjelenhet

A középfülgyulladás nagyon gyakori betegség, de legfőképpen kisgyermekkorban fordul elő; felső légúti fertőzés vagy megfázás után. A becslések szerint az óvodáskorúaknál minden második beteg gyermeknél középfülgyulladást állapít meg az orvos. Fél éves korig nehezen diagnosztizálható a fertőzés, mert a csecsemő nem tudja jelezni, hogy mije fáj. Ilyenkor a nyugtalanság, a láz, a hányás, a hasmenés, az evés közbeni felsírás lehetnek az árulkodó tünetek. Idősebb csecsemők már a fülükhöz kapkodnak a fájdalom miatt vagy a párnába fúrják a fejüket. Súlyos esetben a fül mögötti rész kipirosodhat, megduzzadhat, a hallószerv kifakadhat, váladékozhat és a hallás is romolhat. A betegség lehet akut, vagyis hirtelen jelentkező és gyorsan gyógyuló, valamint lehet krónikus, amikor egy hosszan elhúzódó, nehezen múló vagy visszatérő fertőzésről van szó. Mindegyik esetben fontos, hogy fül-orr-gégész lássa a gyermeket, néha ugyanis a betegség mellé társul a tüdő, a bélrendszer és az emésztőrendszer megbetegedése, ami nehezítheti a helyes kórkép felállítását. A gyermekeknél könnyebben előfordul, hogy a kórokozók a fülkürtből eljutnak a középfülbe, és ott elszaporodnak. Ekkor alakul ki a gennyes fülgyulladás, amit a fül felszúrása követ a váladék távozása érdekében.

Életkori és anatómiai sajátosságok a háttérben

A gyermekek fejletlenebb immunrendszere nehezebben küzd meg a fertőzésekkel, de nem csak emiatt újulhat ki a középfülgyulladás időről-időre – mondta a csalad.hu-nak Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter. Kifejtette: a fülkürt a középfület az orrgarattal összekötő cső. Fő feladata, hogy a dobhártya dobüreg felőli részén a megfelelő légnyomást biztosítsa: időnként kinyílik, hogy szellőztesse a középfület. Ezáltal a középfül nyomását a környezeti nyomással kiegyenlíti, ami a dobhártya és a hallócsontok optimális működéséhez szükséges.  A fülkürt a gyermekekben rövidebb, keskenyebb és egyenesebben fut, a laza környéki kötőszövetek duzzanata miatt gyulladásban gyorsabban elzáródik, lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. Mindezek mellett az orrgaratban a még meglévő orrmandula is ronthatja a helyzetet.

Gyakori megfázások és orrdugulás is okozhatnak középfüllgyulladást – teszi hozzá Holpert Valéria. Nátha esetén az orrgarati részen és a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, ezáltal beszűkül, sőt el is záródhat a fülkürt nyílása, így a középfül nem tud szellőzni.  A kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a betegek által érezhető tünetek: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás-érzés és halláscsökkenés. Amennyiben ez a folyamat hosszabb ideig fennáll, az elzárt középfülben folyadék halmozódik fel, amely a zárt fülkürtön keresztül nem képes kiürülni. Ez az állapot már fájdalommal nem jár, de a hallás élessége mérséklődik.

A megnagyobbodott orrmandula is hajlamosít

A megnagyobbodott orrmandula kialakulásának oka lehet, ha egy fertőzés után a duzzadás szűnik ugyan, de a mandula mégsem húzódik vissza eredeti méretére. Okozhatja allergia is, de sokszor nincs igazi kiváltó oka, a mandula mérete egyéni adottságtól is függhet. A megnagyobbodott orrmandula akadályozza a fülkürt megfelelő szellőzését, visszatérő középfülgyulladás esetén ezért indokolt lehet a műtéti eltávolítása.

Helytelen orrfújás az okok között

A fülkürt megfelelő szellőzéséhez fontos a rendszeres orrfújás, kisebbeknél az alapos orrszívás, és a nyálkahártya lohasztó orrcseppek használata. Óvodás kortól kezdődően már elkezdhetik a szülők megtanítani a helyes orrfújást.  Fontos, hogy a gyermek ne „pumpálja” az orrát, mert ha mindkét orrlyukat befogja, az orrgaratból az orrban lévő kóros váladékot, illetve az ebben lévő baktériumokat és vírusokat is bejuttatja a fül dobüregébe. „Orrfújásnál egyszerre csak az egyik orrlyukat szabad befogni, a másikon kicsit erősebben fújjuk a levegőt. Ezt a mozdulatot gyakorolhatjuk például kis papírfecnik vagy pingpong labda elfújásával asztalnál, de a kádban, vízben is lehet buborékokat fújni először szájjal, majd orron keresztül” – javasolja az orvos.

Gyógyítás antibiotikummal

A középfülgyulladásnál tehát fontos a rendszeres és alapos orrfújás (kisebbeknél az orrszívás), az orrnyálkahártyát összehúzó készítmény használata és egy antibiotikumos kúra a  bakteriális fertőzés esetén (a megbetegedések 75%-a ilyen). Az orvos felírhat még antihisztamint és gyulladáscsökkentőt is. A kezelés általában 5-7 napig tart, a fülnek legkésőbb két hét alatt meg kell gyógyulnia. A fül fájdalmának csökkentésére, a mihamarabbi gyógyulás érdekében törekedhetünk a fül melegítésére. Ez történhet infravörös lámpával, vászonba tett sóval vagy speciális fülmelegítő sapkával. A kezelést mihamarabb érdemes elkezdeni, mert ha szövődmények lépnek fel, akkor gennyes agyhártyagyulladás vagy ideggyulladás alakulhat ki, sőt, az ellátatlanul hagyott betegnél egész életre szóló halláscsökkenés is bekövetkezhet.

http://csalad.hu/2016/07/17/miert-gyakoribb-a-kozepfulgyulladas-gyermekeknel/

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek