„Nem őszinte az, aki azt mondja, hogy ebben a témában egyáltalán nincs érintettsége” – Már nem csak újságírók pályázhatnak a Média a Családért díjra

2025. 04. 26.

A Média a Családért díj évek óta elismeri azokat a tartalomgyártókat, akik munkájukkal hozzájárulnak, hogy a családokat érintő legfontosabb kérdések kellő figyelmet kapjanak. Idén a díj jelentős megújuláson ment keresztül. Miért volt szükség a változtatásokra? Milyen új irányokat vesz a kezdeményezés, és miért bővítették ki a pályázók körét úgy, hogy ne csak az jelentkezhessen, aki az írásból él, hanem az is, aki egyszerűen csak vágyik arra, hogy megírja a gondolatait? Szám Katit, a kuratórium tagját, a Képmás magazin főszerkesztőjét kérdeztük. 

pályázat Média a Családért díj
Illusztráció: Képmás kollázs

Miért éreztétek úgy, hogy a díj „nagykorúvá” válása után szükség van a megújulásra?

A kuratórium tagjaiban nagyjából egyszerre érett meg az elhatározás, hogy 18 év után érdemes markánsan változtatni, hiszen a világ és a média is sokat változott körülöttünk. Engem két dolog motivált ebben, az egyik az, hogy részt vettem más amatőrök számára kiírt pályázatok elbírálásában, amelyen a beérkező írások nagy része meglepően magas színvonalat képviselt. A másik, hogy a közösségimédia-felületeken egyre többen készítenek tartalmat, és nagyon felhígult ezek minősége. Nemcsak az írók, a hivatásos újságírók feladata és felelőssége is, hogy ezt a színvonalat emeljük, jó példákat mutassunk, ebben is segíthet ez a pályázat.

Idén először csak egy meghatározott témában lehet tartalmat küldeni. Miért éppen a család és a függőség kapcsolata került az alapítvány fókuszába?

 Olyan témát szerettünk volna választani, ami valamilyen formában mindenkit érint. A szerhasználat, a képernyőfüggőség vagy akár a társfüggőség minden családot érint bizonyos szinten, ezért fontos, hogy ezekkel a problémákkal mit kezdünk, tudunk-e velük szembesülni, van-e erőnk segítséget kérni. Sokunknak van erről továbbadásra érdemes tapasztalata, ismerünk nehéz vagy tanulságos történeteket, jó megoldásokat, segítő közösségeket. 

Leginkább azt szeretnénk megmutatni, hogyan hat a családban élőkre az egyik tag függősége, és hogyan befolyásolhatja a család akár a függőség kialakulását, akár a gyógyulást.

A függőségekről elsőre a drogok, a cigaretta, az alkohol, a szex jut eszünkbe, de ahogy említetted a képernyőfüggőséget, megfordult a fejemben: lehet, itt az ideje átkeretezni, kitágítani a függőségről alkotott képünket?

Egyre többen foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy a XXI. században miért jött létre a „függőségek társadalma”, hogy a ma embere miért olyan védtelen ezekkel az ingerekkel szemben? Sokféle résztéma rejlik ebben, többféle megközelítésben és műfajban készült pályaművekre számítunk: személyes történetekre, riportokra, interjúkra, publicisztikákra és cikkekre, videókra, podcastokra, képriportokra. A lényeg, hogy segítsük a probléma feldolgozását, mert a média legfontosabb feladata szerintem még ma is: jobbá tenni az életünket. És nem őszinte az, aki azt mondja, hogy a függőség témában egyáltalán nincs érintettsége.

Kép
Szám Kati, a Képmás magazin főszerkesztője
Fotó: Jónás Jácint

Miben változott még a díj? 

Idén nem máshol már megjelent tartalmakat várunk. A díj létrehozásakor a célunk az volt, hogy az újságíró szakmát arra motiváljuk, hogy minél fontosabb családdal foglalkozó témákat minél színvonalasabban jelenítsenek meg a saját médiumukban. Most fontosabb célnak látjuk, hogy bizonyos témák minél nagyobb mértékben kerüljenek a köztudatba, és ezen ne csak azok dolgozzanak, akik olyan médiumok munkatársai, amelyek ennek teret adnak. Teljesen új tartalmak létrehozására szeretnénk inspirálni a kollégákat és a nem hivatásos szerzőket. A külhonból érkező magyar pályázók közül, akik a meghirdetett témán belül saját közösségeik, családjaik problémáit és sikereit mutatják be, különdíjast is választunk.

Mi történik a pályázatokkal a beküldést követően?

Az alapítvány zsűrije által arra érdemesnek ítélt műveket a Képmás magazin vagy a Képmás.hu felületein honorárium ellenében megjelentetjük. Ezen a ponton válik az anonim beküldés azonosíthatóvá, a kiválasztás még csak a jelige ismeretében történik. 

Később a bekerült jelöltek közül kiválasztunk újabb tízet, az ő pályázatukat ezen felül bruttó 100 ezer forinttal jutalmazzuk, és belőlük fog kikerülni az év végi zsűrizésnél a fődíjas, aki 1 millió forintot kap.

A fődíjat az alapítvány kuratóriumi tagjaiból és médiaszakemberekből, valamint az éves téma szakértőjéből álló szakmai zsűri ítéli oda. 

Meddig lehet beküldeni a pályaműveket?

November 30-ig, de minél korábban küldi valaki, annál nagyobb esélye lesz a kiválasztásra, hiszen havonta egy jelöltet választunk, és feltehetően az utolsó időszakban több pályázatot kapunk majd. 

Mivel bíztatod azokat, akiknek van ötletük és tehetségük is, de még gyűjtik a bátorságot a jelentkezéshez?

Nyilván ez a többi műfajra is igaz, de tudom, hogy az írás terápia, tehát már azért is érdemes elkezdeni, hogy egy kicsit helyre tegyük magunkban az élményeket, traumákat. A hivatásos tartalomkészítőket is biztatom a jelentkezésre, hiszen nem mindig tudjuk megvalósítani a témaötleteinket egy-egy szerkesztőségben, vagy egy-egy ügy annyira magával ragad, hogy kevés hozzá a szerkesztőségi felület, marad még bennünk megvalósításra váró ötlet. Minden írni szerető embert, szakmabelit, hobbiírót vagy „első próbálkozót” arra biztatok, hogy pályázzon az idei Média a Családért Díjra.

 

PÁLYÁZZ TE IS!
Pályázati feltételek, határidők és további tudnivalók: mediaacsaladert.hu/palyazati-felhivas

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek