Ne legyen az élelmiszer hulladék! – Egyre több az ételpazarlás elleni sikeres kezdeményezés

Európában 2023-ban 58 millió tonna étel ment a kukába. Ez fejenként átlagosan 131 kilogramm élelmiszer-hulladéknak felelt meg, miközben 37 millió ember nem engedhetett meg magának minőségi étkezést. Magyarországon 2022-ben 59,9 kilogramm ételt dobtunk ki fejenként; ebből 24 kilogramm megmenthető lett volna. Jó hír viszont, hogy 2016-hoz (68 kilogramm fejenként) képest 27 százalékkal csökkent hazánkban az élelmiszer-hulladék mennyisége.

Munch app
Illusztráció forrása: GettyImages Hungary

Az önkiszolgáló pénztárnál várakozom az egyik népszerű kiskereskedelmi bolthálózat üzletében. A sorban állás közben bámészkodom: mellettem egy nagyobb polc előtt több ember is nagy dobozok közül válogat. Körülöttem szinte minden második embernek van a kezében egy ilyen doboz. „Megy?” – zökkent vissza hirtelen a valóságba a mögöttem várakozó úr. Én következem. Gyorsan a pénztárgéphez lépek. 

Miközben pakolok, még visszapillantok a ládás polchoz: Mentsük meg! – így szól a felirat. 

No, majd rákeresek a neten, gondoltam.

A Lidl akciója nem új: már 2022 őszén elindult, és 2023 tavasza óta az összes üzletükben elérhető. A még fogyasztható, de külső megjelenésükben már nem tökéletes zöldségekből és gyümölcsökből készítenek 3,5 kilogrammos csomagokat, és ezeket egységesen 399 forintért vásárolhatjuk meg.

De hasonló ételmentő lehetőségeket találunk szinte minden bolthálózatunkban. Az Aldinál például A nap fogása akcióban mindennap délig féláron elérhetők az előző napról megmaradt pékáruk. A zöldség-gyümölcs részlegnél pedig 30-50 százalékos kedvezménnyel vásárolhatunk szépséghibás termékeket.

Ma már a Spar, Interspar és Auchan minden áruházában muncholhatunk. A Munch olyan alkalmazás, amelyen keresztül éttermek, pékségek, szállodák és élelmiszerláncok el nem adott, de jó minőségű ételeit vásárolhatjuk meg kedvezményesen. A népszerű szolgáltatáshoz 2023 tavasza óta egyre több Penny áruház is csatlakozott, 2023 végére már nyolc vármegyében és Budapesten volt elérhető. De egyes CBA és Coop áruházak ajánlatait is megtalálhatjuk az alkalmazásban.

A Munchot 2020-ban négy, az ételpazarlás ellen küzdő fiatal hozta létre Magyarországon. Mára számos élelmiszerbolt, pékség és egyéb szolgáltató csatlakozott hozzá, így egyre bővülő kínálatból válogathatunk, ha letöltjük az alkalmazást. Saját tartózkodási helyünk vagy egy tetszőlegesen megadott hely környékén láthatjuk a Munch-kínálatokat, vagyis azokat a csomagokat, melyeket az adott Munch-partner aktuálisan elérhetővé tesz a vásárlók számára. Az appban megtudhatjuk a csomagok kedvezményes árát és azt, hogy mikor vehetők át a nap során. De csatlakozhatunk a Munch Markethez is; ebben az esetben kedvezményes áron vásárolhatunk élelmiszereket, amelyeket házhoz szállítanak számunkra.

A kifli.hu oldalán is megtalálhatjuk az ételmentő célkitűzést. A Mentsd meg az élelmiszereket! felhívás alatt sárga mentsd meg ma / holnap ikonnal jelzett termékeket vásárolhatunk, amelyek lejárata már közeli, de még fogyasztásra kiválóak. Együttműködését a Tesco Élelmiszerbankkal idén Civil Díjjal jutalmazták. 

Az áruházak nyolcvan százaléka adományoz napi szinten élelmiszert a rászorulóknak, 2016–17-hez képest hetvennégy százalékos élelmiszerhulladék-csökkentést értek el. 

Két budapesti Tesco Express áruházban pedig 2023 végén elindult a hagyományos Munchhoz hasonlóan működő MunCharity szolgáltatás is, amelynek segítségével rászorulók ingyenes csomagokhoz juthatnak.

Kép
Munch app
Kép forrása: Profimedia – Red Dot

A Magyar Élelmiszerbank Egyesület tizenkilenc éve foglalkozik élelmiszerek mentésével Magyarországon. A Tesco mellett az Aldi, a Lidl, az Auchan, a Metro, a Penny, a foodora market, a kifli.hu és a KFC is partnerei közé tartoznak. Indulásuk óta 107 200 tonna élelmiszert osztottak szét az országban rászorulóknak. Adományaik összesített értéke meghaladta a nyolcvanmilliárd forintot. Tavaly összesen 239 ezer emberhez juttattak el ingyenesen 10 103 tonna élelmiszert. 

Globálisan naponta egymilliárd adag étel ment a szemétbe 2022-ben. Ez éves szinten egymilliárd tonna ételhulladékot jelentett, amelynek 60 százaléka a háztartásoktól, 28 százaléka a szolgáltatóktól és 12 százaléka a kereskedelemből származott. Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai közül a 12.3 számú azt tűzi ki maga elé, hogy 2030-ra (2015-höz képest) a felére csökkentsük az élelmiszer-hulladékok mennyiségét.

Az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. 2022-ben jött létre, és állami szervezetként 2023 karácsonyán és idén húsvétkor is bekapcsolódott az ételmentésbe a civil szervezetek mellett. Karácsonykor az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége, húsvétkor pedig a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége segítségével juttattak el tartós élelmiszerekből álló csomagokat a rászoruló családoknak.

A fenti kezdeményezések mellett még számtalan kisebb-nagyobb akciót találhatunk egyéb civil és szakmai szervezetek szervezésében.

Globális probléma – helyi megoldások

Az élelmiszermentés célja, hogy az élelmiszerek minél kisebb hányada váljék hulladékká – mondja dr. Brandenburg Tamás, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztályának vezetője. Ez közvetlen anyagi érdeke a termelőnek és a forgalmazónak, emellett további költségeket és többlet környezeti terhelést is okoz az eladatlan élelmiszerek hulladékként való elhelyezése. 

A főosztályvezető arra is felhívja a figyelmet, hogy erkölcsi kötelességünk támogatni a feleslegek eljuttatását, adományozását a rászorulókhoz, karitatív szervezetekhez. 

Az élelmiszerpazarlás kérdése világszintű problémákra világít rá, de helyi megoldásokra van szükség.

Magyarországon az Agrárminisztérium az évente 10 ezer tonna élelmiszer újraelosztását végző Magyar Élelmiszerbank Egyesület közreműködésével elindította Az élelmiszer érték fórumot (www.azelelmiszerertek.hu), amelynek célja a széles körű szemléletformálás mellett, hogy megoldási lehetőségeket találjon az érintett szereplők bevonásával. 

Dr. Brandenburg Tamás kiemeli, hogy 2021 óta európai szinten, így hazánkban is megnyílt a lehetősége a lejárt minőség-megőrzési idejű élelmiszerek adományozásának. Hozzáteszi, hogy kereskedelmi forgalomban árusítani továbbra is tilos lejárt élelmiszereket, azonban megfelelően tárolt tartós élelmiszerek ingyenesen adományozhatók.

A legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi láncoknak törvényben előírt kötelességükké vált, hogy élelmiszermentési felelőst alkalmazzanak, és élelmiszerhulladék-csökkentési tervet készítsenek – hangsúlyozza a főosztály vezetője. Az élelmiszermentési tevékenység koordinálására az állam létrehozta az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot.

Az élelmiszerek adományozása során is fontos az élelmiszer-biztonsági szabályok betartása. Hűtést igénylő termékek esetében fontos a hűtési lánc megtartása egészen a végső felhasználóknak történő átadásig. Lehetséges a vendéglátásból és közétkeztetésből származó feleslegek adományozása is – itt különösen fontos a gyors és megfelelő körülmények közti szállítás és tárolás – ismerteti dr. Brandenburg Tamás.

A digitális technológiák fejlődése új lehetőségeket nyitott az élelmiszermentés területén is.

Különböző mobil­alkalmazások és online felületek segítik a felesleges élelmiszer gyors és hatékony elosztását. Az ilyen platformok lehetővé teszik a kereskedők és a vendéglátóegységek számára, hogy a megmaradt élelmiszert kedvezményes áron kínálják fel, ezzel csökkentve a pazarlást. 

A cikk a Pest Vármegyei Kormányhivatal támogatásával készült. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti