Művészet a falra ragasztott banán?

2019. 12. 15.

Nemrég a miami Art Basel kiállításának falára valaki kiragasztott egy banánt, majd jött valaki, aki a szigszalaggal felragasztott gyümölcsért fizetett 120 ezer dollárt (36 millió forintot). Később valaki egyszerűen csak odasétált, lekapta a falról és megette. Aztán valaki hozott egy másikat, és minden rendbejött. A történet legnagyobb csavarja pedig: vannak, akik ezt művészetnek tartják.

Kép: Brando Makes Branding / Unsplash

A falra szigszalagozott banán a hírhedt olasz művész, Maurizio Cattelan legújabb „alkotása”. Ő az a kortárs szobrász, aki korábban egy 24 karátos színarany vécécsészét állított ki, hogy megbotránkoztassa a közönséget. Cattelan meg is magyarázta legújabb művének üzenetét: a falra szigszalagozott banánt a globális kereskedelem szimbólumának(!) szánta.

Ezek szerint ma már akkor is hívhatod magad művésznek, ha besétálsz a boltba, veszel egy fürt banánt meg egy guriga ragasztószalagot, felcuppantod a falra az „alkotásod”, adsz a kompozíciónak egy hangzatos nevet (ez esetben: Komédiás), és keresel vele 120 ezer dollárt (36 millió forintot). 

A hírek szerint a banánt egy francia nő vásárolta meg, de van még belőle kettő ugyanilyen, azok egyike is elkelt már. Az utolsó példányt viszont nem árvereznék el, hanem a múzeumra sóznák potom 150 ezer dollárért (kérdés, hogy a kiállított műtárgy folyamatos állagmegőrzését és a heti restaurálás költségeit is tartalmazza-e az ár?). Már az is kissé szokatlan, hogy valaki komolyan kiállíttat egy ilyen „alkotást”, de az talán még ennél is megdöbbentőbb, hogy van rá kereslet. És amikor azt hinnénk, hogy ez a történet már nem lehet furcsább, egyszer csak jön a hír, hogy valaki odalépett a nézelődő tömegből, letépte a „műalkotást” (ami a művészi érzékkel nem rendelkező látogató szemében tűnhetne akár egy sima banánnak is), és MEGETTE! 

Később kiderült, hogy az amerikai banánfaló David Datuna cseppet sem bánja tettét, hiszen ő is „performanszművésznek” hívatja magát, és kimondottan büszke arra, hogy egy ilyen nagyszerű dologba fektette az alkotó energiáját.

A műértő körök így legalább most azon tanakodhatnak, hogy ki a nagyobb művész: az, aki kiragasztott egy banánt egy falra, vagy az, aki megette? A miami műértők szerint mindkettő, szerintem pedig egyik sem.

Aggodalomra semmi ok, a megevett banán helyére a Guardian cikke szerint már találtak megfelelő dublőrt (értsd: elmentek a boltba és vettek egy másikat). Ha a debreceni Déri Múzeumba becsoszogna egy amerikai „performanszművész”, és egy látványos pörgőrúgással beleszállna a Munkácsy Golgotájába, akkor nem hoznának másikat. Nincs másik.

A műkincs pótolhatatlan.

Ha egy majom ragaszt a falra egy banánt, az tényleg attrakció. Ha ember teszi ezt, az egy marhaság. S bár kétségtelen, hogy a banán a természet igazi mesterműve, ha egy darabka szigszalaggal a Golgota mellé feszítenék, akkor se fogjuk többnek látni, mint ami: egy banánnak, amit már nagyon ununk.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek