„Most kéne abbahagyni!” – Amit a falászavarról tudni érdemes

„Nincs őszintébb szeretet, mint az étel szeretete” – mondta a neves drámaíró, George Bernard Shaw. Köztudott tény, hogy a falatok akkor esnek igazán jól, ha társaságban étkezünk. De mi van olyankor, ha éppen nincs kivel megosztanunk ételünket? Természetesen azzal még semmi baj nincs, ha egymagunkban vacsorázunk. Viszont ha vacsora után kétóránként megrohamozzuk a hűtőszekrényt, és minden egyes alkalommal addig eszünk, amíg szét nem durranunk, az már probléma. Ha pedig ez a mechanizmus rendszeressé válik, akkor már betegségről beszélünk.

Kép: Pexels.com
Kép: Pexels.com

Kép: Pexels.com

A betegség persze ennél jóval összetettebb. Pontosan mit értünk falászavar alatt? – Erről kérdeztük dr. Babusa Bernadettet, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének adjunktusát.

– Rohanó világunkban sokszor hajlamosak vagyunk összevissza étkezni. De ez még nem elegendő ahhoz, hogy falászavarról beszéljünk. Hogyan ismerhető fel a betegség?
– A falászavart kontroll nélküli falásrohamok jellemzik, amelyek során olyan mennyiségű ételt fogyaszt el az illető, ami biztos, hogy nagyobb, mint amit a legtöbb ember ugyanannyi idő alatt meg tudna enni. Falásroham akkor is jelentkezhet, amikor az illető nem éhes. Ilyenkor az illető a szokásosnál gyorsabban eszik egészen addig, amíg kellemetlen teltségérzet nem jelentkezik.

A falásrohamok általában egyedüllétben zajlanak le, és nagyfokú bűntudat kíséri azokat.

Jellemző továbbá, hogy a falásrohamot nem követi kompenzáló viselkedés (pl. hánytatás, hashajtózás, túlzott mértékű testedzés), mint a bulimia esetében, aminek következtében a falászavarban szenvedők fele elhízott.

– A falászavart gyakran összekeverik az elhízással. Miben különbözik egymástól a két betegség?
– A falászavar szoros összefüggésben áll az elhízással, viszont a táplálkozási szokások terén több különbség is jelentkezik közöttük. A falászavaros elhízottak a falásrohamok alatt és a köztes időszakokban is több kalóriát fogyasztanak, és jellemzőbbek rájuk a kaotikus evési szokások. Jobban foglalkoztatja őket a testsúlyuk és az alakjuk, mint a falászavar nélküli elhízottakat, illetve gyakrabban fordulnak elő náluk egyéb pszichiátriai zavarok, például depresszió.

– Milyen összefüggés van a falászavar és a depresszió között?
– A kapcsolat igen szoros: a falászavaros emberek megközelítően fele szenved depresszióban. Sokan közülük a falásrohamokkal próbálnak megküzdeni a negatív érzésekkel. Azok pedig, akiknél jelenleg nem állnak fenn depressziós tünetek, gyakran számolnak be múltbeli sérelmekről.

– A diagnosztizálás után pszichoterápia segítségével kezelik az ilyen tünetektől szenvedő betegeket. Hogyan segít ez a módszer?

– A falászavar kezelése komplex módon zajlik, amelynek két fő célja a falásrohamok megszüntetése és a testsúly csökkentése.

A pszichoterápiáknak több formája is hatékonyan működik a falászavar kezelésében, így például a kognitív viselkedésterápia, az interperszonális terápia és a dialektikus viselkedésterápia.

A gyógyítás során kiemelt cél – az evések feletti kontroll visszaszerzése és az egészséges evési szokások kialakítása mellett – a negatív érzelmekkel való megküzdés elsajátítása és új megküzdési stratégiák tanulása. Lényeges megismerni a falászavarban szenvedőknek azt is, hogy az ő esetükben mi váltja ki a falásrohamot (negatív érzések, konfliktusok, rosszabb hangulati állapot, szorongás). Meg kell tanulniuk olyan hatékony technikákat, amelyek az érzelmek megfelelő szabályozásában és a feszültségtoleranciában lehetnek segítségükre.

Kép: Designed by rawpixel.com / Freepik

 

A kezelés során az egyik alapvető problémát az jelenti, hogy a falászavarban szenvedő betegek nagy része elhízott, ezért nem feltétlenül a falászavar miatt kérnek segítséget, hanem inkább azért, mert fogyni szeretnének. Ennek következtében több szakma is érintett a kezelésükben.

Az első irány pszichológiai módszereket alkalmaz, a második pedig testsúlycsökkentő eljárásokat. Azonban a nemzetközi irányelvek ajánlása alapján a két módszer egyidejű alkalmazása bizonyul a leghatékonyabbnak.

– A klasszikus evészavarokhoz képest sokkal több férfi szenved falászavarban. Mi lehet ennek az oka?
– Az evés- és testképzavarok jellegzetesen női betegségeknek számítanak, így a kutatások is elsősorban a nőkre és a karcsúság által meghatározott testképzavarra koncentráltak, elhanyagolva ezzel a férfiaknak a testükkel kapcsolatos aggodalmait. Azonban az utóbbi két évtized kutatásai rávilágítottak arra, hogy a férfiak is érintettek az evészavarokban. Ma már azt mondhatjuk, hogy az összes klasszikus evészavaros (anorexiás és bulimiás) eset 15 százalékát a férfiak teszik ki.

Ugyanakkor a falászavarnál az esetek 40 százalékát a férfiak teszik ki.

Évtizedekig élt az a nézet, miszerint a férfiak esetében nem olyan erős a médiából érkező testi megjelenéssel kapcsolatos nyomás. Ma már azt látjuk, hogy a férfiak is felzárkóznak e tekintetben, rájuk is igen nagy befolyással van a média által sugallt ideális férfi testkép. Sokan annak érdekében, hogy elérjék azt az áhított izmos, szikár alakot, egészségtelen diétába kezdenek, amely hozzájárulhat a falászavar kialakulásához. Az egészségtelen illetve a sikertelen diéta is a kiváltó tényezők egyike lehet.

A falászavar tekintetében talán közrejátszik az a tendencia is, hogy míg a női evészavarok esetén gyakran találkozunk az önhánytatással vagy a hashajtózással, addig a férfiak sokkal inkább hajlamosak a szigorú diétázásra vagy a túlzásba vitt testedzésre mint kompenzáló eljárásra.

– A kilencvenes évek elején írtak először erről a betegségről. Lehetséges, hogy már korábban is fennállt ez a kór, csak nem tudtunk róla?
– A betegség már korábban is létezett, azonban ahhoz némi időnek kellett eltelnie, mire új evészavar-kategóriaként jelenhetett meg. Ugyanez volt a helyzet a bulimiával is, amelyet először az anorexia egyfajta altípusaként írtak le kezdetben, majd később önálló betegségként nevezték meg.

– Az Egyesült Államokban évek óta jegyzett gyógyszer a lizdexamfetamin-dimezilát hatóanyagú Vyvanse perorális kapszula. Van rá esély, hogy Magyarországon is meg lehet majd vásárolni ezt a gyógyszert? 
– Jelenleg hazánkban nem érhető el, arról pedig nincs információm, hogyan áll a gyógyszerengedélyezés folyamata. A gyógyszeres kezelést a pszichoterápia sikertelensége esetén szoktuk csak javasolni.

– Talán a legfontosabb kérdés: hogyan előzhető meg a falászavar?
– Az evészavarok megelőzése több színtéren is zajlik, viszont kiemelkedő jelentősége van annak, hogy az evészavarban szenvedő minél hamarabb megfelelő szakértői segítséget kapjon, már a korai tünetek jelentkezése során. Maga a megelőzés az egészséges evési szokások elsajátításánál, továbbá a testtel és ételekkel kapcsolatos valós attitűdök tanításánál kezdődik.

A falászavarban szenvedőkre általában jellemző, hogy mozgásszegény életmódot élnek. A sportnak számos pozitív hatása van a lelki egészségre, így például javítja az általános közérzetet, csökkenti a szorongást és a depresszió érzését, növeli az önbecsülést, és jótékony hatással van a testképre. A rendszeres testmozgásnak ilyen szempontból nemcsak a megelőzésben, hanem a kezelésben is fontos szerepe lehet.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti