Minden jót tesz, ami mozgásterápia?

Manapság egyre többször találkozunk mozgásterápiát kínáló hirdetéssel. Az egészségügy mellett a szolgáltatásban is megjelent a mozgásterápia. Már az óvodában van gyógytorna, és szinte nem is számítunk komoly sportembernek az edzőteremben, ha nincs rajtunk színes ragasztócsík (kinezio-tape). A mozgásterápia azonban betegség, sérülés esetén a terápiának is fontos eleme, ebben az esetben komolyan véve a szlogent, kérdezzük meg a kezelőorvost!

Minden jót tesz, ami mozgásterápia?
Kép: Profimedia - Red dot

 

Mégis kinek és mikor kell gyógytorna?

A válasz akár lehetne az, hogy mindenkinek. A gyógytornának bizonyos elemei egészségmegőrző céllal végezhetők, sőt ajánlhatók, szabadidős tevékenységbe beépíthetők. Ezen gyakorlatok célja a helyes testtartás, a testtudat kialakítása, amely játékos, csoportos formában már kisgyermekkorban elkezdhető.

Betegség, sérülés esetén azonban már nem ilyen egyszerű a válasz. A mozgásterápia és gyógytorna a terápia része, amelynek vannak indikációi és kontraindikációi.

Ilyen esetben orvosi indikáció kell a gyógytornához, azaz szakorvosi elrendelés és felügyelet nélkül nem kezelhet beteget a gyógytornász. Ez még működik, ha a felnőtt vagy a gyermek egészségügyi ellátás keretin belül kapja a gyógytornát. A szakorvos kiírja a kezelést és a kezelések számát, ezt követően pedig kontrollvizsgálaton dönt a további kezelés szükségességéről. Sajnos a magángyógytornánál ez sokszor elmarad, a szomszéd, rokon tanácsára keresnek sokan gyógytornászt, anélkül, hogy orvoshoz fordulnának például egy derékfájás miatt. A panaszok okának kiderítése nélkül pedig akár súlyos következménye is lehet a gyógytornának. Egyes társbetegségek, (pl. magas vérnyomás, visszerek) a gyógymódot szintén befolyásolják, fennállásuk esetén ellenjavallt is lehet a gyógytorna vagy bizonyos speciális kezelés.

A terápia fontos része

Gyermekek esetében egy-egy baleset, műtét után szükség lehet gyógytornára, hasonlóképpen mint a felnőtteknél, ami általában az egészségügyi ellátásban hozzáférhető. Itt is fontos a kivizsgálás és a szakorvosi javaslat. Például a kezdetben banálisnak tűnő hanyag tartás vagy gerincferdülés mögött ortopédiai kezelést igénylő gerincbetegség, vagy neurológiai betegség is állhat, mindkettőnél a terápia része a gyógytorna, de más a terápiás módszer, különbözőek a gyakorlatok. Súlyosabb esetekben vagy általában az idegrendszert érintő betegségeknél (pl. születés körüli agysérülés), ahol mozgási és értelmi képességek elmaradásával lehet számolni, komplex rehabilitációs, habilitációs terápia szükséges, amelynek egy része a mozgásterápia.

Egymást segítő szakemberek

Jelenleg mozgásterápiát három különböző szakember végezhet: gyógytornász, konduktor, szomatopedagógus. Sokszor még a szülő sem tudja, a gyermekét ki kezeli. A gyógytornász egészségügyi végzettség (orvosi egyetem egyik tagozata), a konduktor (Pető Intézet) és a szomatopedagógus (gyógypedagógiai szak) pedagógiai végzettség és pedagógiai alapokra épül. Mindháromnak megvan a maga helye a terápiában, és optimális esetben, ha szükséges, mind a gyógytornász, mind a konduktor vagy szomatopedagógus együtt, egymást segítve (és nem egymás ellen) kezelik a gyermeket.

Nincs két egyforma gyermek

Számos, a gyermekek mozgás- és értelmi fejlődését segítő mozgásterápiás módszer hozzáférhető jelenleg Magyarországon, sajnos ezek közül kevés elérhető az egészségügyi ellátáson belül (OEP-finanszírozással). A teljesség igénye nélkül: Dévény torna (DSGM), HRG, TSMTI-II, Huple, Szenzomotoros integráció, Therasuit, Bobath. Ezen terápiák mindegyikére igaz a fenti szabály: „kérdezze kezelőorvosát”.

Nincs két egyforma gyermek, még akkor sem, ha a diagnózisuk azonos.

A károsodás mértékétől, helyétől, a tünetektől és a kísérő betegségektől függően kell kiválasztani a speciális kezeléseket. Sajnos ezen terápiák többnyire komoly anyagi terhet rónak a családra, főleg mivel hosszú éveken, akár életen át tartó mozgásterápiás kezelésre van szükség a fejlődéhez, az elért állapot megtartásához. Tudni kell, hogy egyik sem csodamódszer és nem biztos, hogy a legdrágább, a legmesszebb lévő és a legújabb a legjobb. Az itt felsorolt módszerek neuroélettani alapjait ismerjük és hatásosságukat tanulmányok is alátámasztják.

Ki tud a terápiákban eligazodni?

Ha a gyermek fejlődése, betegsége miatt felmerül a mozgásterápia szükségessége, esetlegesen speciális terápiát javasolnak, érdemes mozgásszervi rehabilitációs szakorvoshoz fordulni, tanácsot kérni. Befejezésül még egy fontos tanácsot fogadjanak el: a speciális gyógytorna és mozgásterápiás módszerek külön képzésekhez kötöttek, és erről az azt elvégző terapeuta írásos oklevelet kap. Még a mosógépszerelőtől is elkérjük a szakértelmét igazoló papírt, tegyük meg ezt a gyermekünket vagy családtagunkat kezelő szakembernél is!

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti