Mi tegyünk, ha gyermekünk égési sérülést szenvedett?

Az égési sérülés az egyik legfájdalmasabb és a szülők számára sokszor legijesztőbb gyermekbalesetek közé tartozik. A gyermek- és felnőttkori égési sérülések között jelentős különbség, hogy a gyermekek bőrének szerkezete vékonyabb és nagyobb a testfelszín–testtömeg arányuk, így ugyanaz a behatás súlyosabb sérüléseket eredményezhet az apróságoknál.

Kép: Profimedia - Red Dot

Sürgős és fontos teendők

Ha megtörtént a baj, a legfontosabb, hogy először a helyszínt tegyük biztonságossá, a saját magunk veszélyeztetése nélkül: a gyermeket távolítsuk el a sérülésforrástól (oltsuk el a tüzet, kapcsoljuk le a biztosítékot…).

Értesítsük a mentőszolgálatot! Ők eldöntik, hogy a sérülés mechanizmusa és kiterjedése alapján a gyermeket szükséges-e égési centrumba szállítani, illetve milyen első ellátást igényel.

A sérülés mélységének megítélése még szakemberek számára is sokszor kihívást jelenthet. A baleset jellege alapján azt mondhatjuk, hogy a napégések általában felületesek, azonban forró folyadékok és zsiradékok, elektromos égések, lángégések esetén mélyebb sérülésekre számíthatunk.

Ezek után a sérült területről minden ruhát, ékszert távolítsunk el, és szobahőmérsékletű folyó vízzel hűtsük a beteget 5–20 percig. Fontos, hogy a kisgyermekek kihűlésre hajlamosak, ezért a hűtést maximum egy végtagnyi területen végezzük! Ne hűtsük túl, hanem meleg takaróval fedjük a gyermeket, a vizes ruhákat távolítsuk el róla!

Minél nagyobb felületre terjed ki egy égés, annál fájdalmasabb, így az azonnali fájdalomcsillapítás kiemelkedő jelentőségű. Kis kiterjedésű sérüléseknél az otthon található fájdalomcsillapítók (pl. Nurofen szirup, Cataflam csepp a gyerekorvos utasításai szerint) megfelelőek.

Kiterjedtebb égések esetén valószínűleg erősebb fájdalomcsillapításra is szükség lesz. Minden égéssérült gyermeket a legközelebbi égési osztályra, ambulanciára kell vinni. Mivel elképzelhető, hogy a kórházban első ellátását altatásban kell végezni, amíg a kórházba be nem érünk, ne adjunk neki enni, inni. Nagyban megkönnyíti mielőbbi ellátását, ha nem kell még órákat várnia, hogy kiürüljön a gyomrából a táplálék.

Amennyiben mi látjuk el sérülését először, azt száraz, steril gézlappal vagy tiszta lepedővel fedjük, ne piszkáljuk! Végtagsérülés esetén a sérült kéz vagy láb polcolása, kímélete javasolt, így csökkentve az égés miatt amúgy is kialakuló duzzanatot.

Hogyan előzhetjük meg?

Az égési sérülésnél legfontosabb a prevenció, a megelőzés, hogy a baleset ne történjen meg. A háztartási balesetek leggyakrabban a konyhában és fürdőszobában történnek.

 

Az esetek többségében a sérülés véletlen, a gyerek magára húzza a lábast, hozzáér a sütőhőz. Leggyakrabban érintett a 3 év alattiak korosztálya, hiszen esetükben a menekülési lehetőség korlátozott, veszélyfelismerésük még nem megfelelő.

Kisgyermekeknél a forrázások és a kontaktégések a leggyakoribbak, nagyobbaknál már lángégések és elektromos égések is előfordulnak. Kisgyermeket ne engedjünk a tűzhely, áramforrás, forró folyadékok, tárgyak közelébe!

Amennyiben mi foglalatoskodunk ilyen dolgokkal, a gyermek másik helyiségben, felügyelet alatt legyen! A súlyosabb égés hosszan, sokszor maradandó hegekkel, számos műtétet követően gyógyul. Ne tegyük ki gyermekünket ennek, figyeljünk rá!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti