Mesék a pénzről – Meseterápiás foglalkozás az olvasás éjszakáján

Rég tudjuk már, hogy a mese nem gyermekműfaj, és nem szégyen meglett emberként mesekönyveket forgatni. Hiszen a mese nemcsak elbűvöl, hanem gyógyít is. Csóka Judit meseterapeuta, akinek már a harmadik válogatott kötete jelent meg a Corvina Kiadónál, ingyenes meseterápiás foglalkozást tart a kiadóban (VIII., Dankó utca 4-8.) az olvasás éjszakáján, szeptember 28-án 18 órától. A foglalkozás, akár csak a legfrissebb gyűjtemény, a pénzhez, a gazdagsághoz, illetve annak hiányához való viszonyunkat járja körbe. Olyan kérdéseket tesz fel, hogy vajon boldoggá tehet-e az a gazdagság, amit nem oszthatunk meg másokkal. Pénzért valóban mindenre kapható az ember? Melyik a nagyobb úr az életünkben: a bölcsesség, vagy a gazdagság? 

Mesék a pénzről

Szerepel a könyvben tolvaj sah és fiskális cigány, csörgőkígyó és kapzsi pópa, sárga gólya, sőt, még rókatündér is. Már-már hihetetlen, milyen gazdag a világ meseirodalma: lám, a meseterapeuták egész sora képes köteteket megtölteni a népek bölcsességével.

Némelyik történet ismerősen cseng, új és új formában elmesélt toposz, olyan tanulság, amelyet, úgy látszik, szinte minden nép sajátjának tart; de a legtöbb az újdonság erejével lep meg.

Hiszen, ahogy egy lengyel mesében olvashatjuk: „… minden mesének igazság a magja: bár az emberek mindenféle rongyba burkolják, úgyhogy gyakran alig látni, mégiscsak ott van az a mag”.

Csóka Judit a mesék megfejtését nem a történetek után adja meg, hanem az előszóban sorolja fel a mesék csoportosításának szempontjait: melyek szólnak a pénz és a becsület kapcsolatáról, melyek a kapzsiságról, és melyek arról, hogy mi mindent áldozunk fel a pénzért. „Szomorú tapasztalat, hogy amikor egy 16-17 éves gyerekkel arról beszélgetünk, hogyan képzeli el az életét, a válasz általában az, hogy olyan munkát akar végezni, amivel sok pénzt lehet keresni rövid idő alatt. Az már nem érték a gyerekek szemében, hogy valaki hivatást választ, és azért dolgozik, hogy a hivatásának éljen és ezzel jobbá tegye a világot. Az egyetlen motiváló erő a sok pénz” – olvashatjuk a kötet összeállítójának bölcsességét, szintén az előszóban.

A gondos válogatásnak hála a szövegek jó fordításban kerülnek elénk, könnyű falni egyik történetet a másik után.

Akár szegénynek tartjuk magunkat, akár vagyonosnak, a kötet elolvasása mindenképpen gazdagít bennünket. A pénzről szóló mesék pedig még arra is ráirányítják a figyelmünket, hogy a legjobb dolgok az életben ingyen vannak.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti