Megtalálja-e saját hangját a sokszavú poszáta? – Könyvajánló

Robert Spofforth nem felejt, nem öregszik harmincéves koránál tovább, nem betegszik meg, képes érezni, és ő az egyetlen, egyben utolsó Kilences Gyártmányú robot, amelyet már úgy programoztak, hogy képtelen legyen önkezével véget vetni életének. Vállalatokat vezet, kijavítja más gépek meghibásodását, felügyeli a munkát. Spofforth az emberiség alkotta legkifinomultabb eszköz, egy ember agyát lemásolva alkották meg. Vonzó megjelenéssel ruházták fel, de nemi szervet nem alkottak neki. Vágyik a halálra, ezért tetteinek egy része közvetettül azt a célt szolgálja, hogy ne kelljen tovább élnie, de sikertelenül. Ő a „Sokszavú poszáta” című regény egyik főszereplője.

Minden ember a Privát Élet, Zárkózottság és Önmegvalósítás szabályait követve él a saját kis belső világában, legfontosabb jelszavaik pedig a „Ne kérdezz; lazíts!” és „A gyors szex a legjobb szex”.

A folytonos marihuánahasználat, altatók, fájdalomcsillapítók elbutították már az emberiséget, a robotok irányítanak, az olvasás képessége pedig feledésbe merült. Az utcákon rendszeresek a csoportos öngyilkosságok. Gyerekekkel egyáltalán nem találkozni már, csak az állatkertben látni néhányat, mindig fagyival a kezükben, de Paul Bentley, a másik főszereplő szerint ők is csak robotok.

Bentley különleges képessége, hogy megtanult olvasni egy régről fennmaradt film és szókártyák segítségével.

Elbűvölik a régi némafilmek, és ezek hatására tesz föl magának egyre több kérdést az emberiség mostani helyzetével kapcsolatban. Miért nincsenek gyerekek? A filmekben megjelenő érzelmeket miért nem lehet már látni senkin? Hol van a szomorúság, hol van a szerelem? „Csak a poszáta dalol az erdő szélén” – ez a Bentley számára szomorúságot sugárzó mondat az, amely újra és újra felbukkan a regényben, különleges hangulatot adva egyes mozzanatoknak. Az emberek egykor részesei voltak egymás életének, ma pedig a Privát Élet szabálya éppen ezt tiltja meg nekik. Ennek a megszegésével, továbbá Olvasással, Olvasás Tanításával és Együttéléssel vádolják meg őt később.

Mary Lou, Bentley „bűntársa” a harmadik főszereplő. A lány lázadó élete, intelligenciája, egyedisége és tudásvágya elkápráztatja a férfit – és nemcsak őt, hanem a robotot sem hagyja hidegen. Bentley mellette jön rá, hogy milyen jó érzés valakivel törődni, hogy nem a „gyors szex a legjobb szex”, hogy jobb élni kábítószerek nélkül, és a mai tanítások sehogyan sem férnek össze a filmben látottakkal, de saját belső vágyaival sem...

Walter Tevis regénye, a „Sokszavú poszáta” rendkívül ötletgazdag a jövő lehetőségei tekintetében.

Egy robot emberi vágyaival szembesítve gondolkoztat el arról, hogy mi alkotja az emberségünket, mik az értékeink. A két emberfőszereplő amolyan „ketten a világ ellen” felállásban igyekeznek rájönni, hogyan jutott idáig az emberiség. Egymás után falják a könyveket, és tanulnak a régmúlt világról, egyre több kontrasztot fedezve fel múlt és jelen között, miközben egymás iránti érzéseik is folyamatosan alakulnak.

Az író nem egyenletesen dolgozta ki a regény jövőbeli világát, bőven hagy maga után „miérteket”, míg bizonyos részleteket remekül kidolgozott. A „Sokszavú poszáta” nemcsak a science fiction-kedvelők tetszését nyerheti el, hanem bárkinek ajánlom, aki már fantáziált valaha a távoli jövőről, vagy csak szívesen olvasna öleteket ezzel kapcsolatban.

Walter Tevis: Sokszavú poszáta. Budapest, Metropolis Media, 2018. Sorozat: Galaktika Fantasztikus Könyvek

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti