Már tavasszal védd a fénytől az arcod, hogy elejét vedd a hiperpigmentációnak!

Tavaly tavasszal bukkantak fel az arcomon. A barna, szabálytalan apró foltok csipkeszerűen terítették be a homlokom felső harmadát és a halántékomat. Később megjelent néhány pötty az orrnyergemen és az államon is. Gyerekkoromban a nagymamám bőrén láttam hasonlót, ebből gondoltam, hogy talán örökletes dologról van szó. Vagy az is lehet, hogy a sok szoláriumozás és a sminkben napozás bosszulta meg magát?

hiperpigmentáció
Képünk illusztráció! - Forrás: Unsplash / Erik Mclean

Nem estem kétségbe, rögtön kivettem a hűtőből egy citromot, félbe vágtam, és elkezdtem dörzsölni vele a homlokom. Még szódabikarbónát is szórtam rá, aztán húsz perc múlva lemostam a kutyulékot. Csupán annyit értem el vele, hogy pirosra csípte a citromsav a homlokomat.

Másnap vettem epret és ananászt, mert azt olvastam, hogy ha a húsukkal bedörzsöljük a foltokat, azok jelentős mértékben halványodhatnak. Nos, nem így történt. Próbálkoztam banánhéjas bedörzsöléssel is, az eredmény azonban hasonlóan lelombozó volt.

A foltok gyakorlatilag kinevették a házi praktikámat.

Elővettem a bombabiztos, tökéletes fedést biztosító alapozóimat és korrektoromat, de a barna csúfságok továbbra is ott éktelenkedtek az arcomon. A sírás határán álltam, mert hát mégiscsak sérült az önbizalmam, de még volt bennem annyi erő, hogy elgyalogoljak a patikába. Vásároltam két arckrémet (amikor megtudtam az áraikat, már nem a sírás határán álltam, hanem valóban el is sírtam magam). Naiv voltam, mert azt hittem, hogy csodát tesznek a drága kencék. Májusban veszettül elkezdtem radírozni a bőröm, kentem kövirózsa habkrémmel, oxigénes fehérítő krémmel és tormás géllel, kéthetente egyszer kozmetikushoz jártam gyümölcssavas kezelésre, de az arcom a barna „csipkével” még mindig olyan volt, mintha koszos lenne. Beláttam, hogy nem halogathatom tovább a bőrgyógyászatot, elmentem hát a kerületi szakrendelőbe. A doktor szemügyre vett, és közölte, hogy ez bizony menopauza.
–Hogy micsoda?! De hiszen én csak 34 éves vagyok! – csattantam fel.
–Az nem számít. Van, hogy egyeseknél korán jelentkeznek a menopauza tünetei – mondta a doktor.
– Engem életemben még nem sértett meg ennyire orvos! – kiabáltam rá, és kis híján elbőgtem magam, de még időben sikerült kiviharzanom a rendelőből.
Elhatároztam, hogy bejelentkezem egy másik bőrgyógyász szakorvoshoz.

A doktor szerint hiperpigmentációval állok szemben. Olyan nappali krémet és bőrszínemhez illő folyékony alapozót ajánlott, amelyek thiamidolt tartalmaznak.

A thiamidol hatékony és szabadalmaztatott összetevő, mely a hiperpigmentáció kiváltó okára hat: csökkenti a melanintermelést. Még csak két hete használom a kencéket, de már láthatóan sokat halványodtak a foltok. Van remény!

A melanin felel a bőrön megjelenő sötétebb foltokért

„A hiperpigmentációt, vagyis az arcbőrön megjelenő sötét foltokat számtalan tényező kiválthatja: a szennyezett légkör, a túlzott napsugárzás, az idő múlása, a várandósság, az akne utáni hegesedés, a hormonális egyensúly felborulása vagy a genetikai hajlam. A foltok elsődleges kiváltó oka minden esetben a rendellenes melanintermelés, ugyanis a melanin felel a bőrön megjelenő sötétebb foltokért. A napfény UV-sugarainak hatására elindul a melanintermelés, ennek hatására a melanintartalmú sejtek „befestik” a bőr legfelső rétegét, tehát a melaninnak köszönhetjük a nyári barnaságot. Előfordul azonban, hogy néhány melanocita nem áll le a termeléssel, és folyamatosan nagy mennyiségű melanint állít elő – ekkor keletkeznek azok a bizonyos sötét foltok, azaz a hiperpigmentáció, amelynek több formáját ismerjük: a melazmát, a gyulladás utáni hiperpigmentációt és a napfoltokat” – avat be dr. Tóth Orsolya bőrgyógyász.

Krémezés, hámlasztás, lézerezés

A bőrgyógyász figyelmeztet, hogy ha nem törődünk azzal, hogy a nap mely szakában és hogyan napozunk, a napsugárzás akár éltre szóló nyomokat is hagyhat a bőrünkön, az UV sugárzás ugyanis megnöveli a sötét foltok kialakulásának esélyét. „Akik hajlamosak erre a bőrproblémára, kerüljék a napot, illetve az első tavaszi napsugarak megjelenésekor használjanak széles spektrumú fényvédő termékeket, s ha mindenáron szoláriumozni szeretnének, takarják le egy kendővel az arcukat. Jó hír, hogy ha nagyon elegünk van a sötét foltokból, akkor lehetőség van az eltávolíttatásukra. Ez történhet lézerterápiával vagy kémiai hámlasztással. A lézer a bőr felszíni és mélyebb rétegeiből is képes eltüntetni a hiperpigmentált sejteket. A kémiai hámlasztás során a bőr felső rétegét távolítják el savas oldattal.

Fontos tudni azonban, hogy ha nem vigyázunk kellően a napozással, akkor a sötét foltok bármikor újra kialakulhatnak.

Ha valaki a sötét foltjaitól szeretne megszabadulni, jól teszi, ha a kezelést még a fényszegényebb hónapokra időzíti, hiszen bizonyos bőrgyógyászati készítmények fényérzékennyé tehetik a bőrt, illetve egyes kozmetológiai kezelések után kifejezetten kerülendő a direkt napfény.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti