Ezért éri meg kézzel írt levelet küldeni a Messenger-üzenet helyett

Pár perc alatt megírhatunk egy e-mailt, ami pillanatok alatt eljuthat a világ bármely pontjára. Folyamatosan tudjuk tartani a kapcsolatot szeretteinkkel a családi cseten. Videóhíváson keresztül könnyedén beszélgethetünk térben távol lévő barátainkkal. Csináljuk is naponta, óránként. Ha valami izgalmas dolgot látunk, fotót akár percenként is küldünk. Akkor mégis miért írnánk kézzel levelet, vagy miért küldenénk képeslapot a nyaralásról? Mert valami különlegeset szeretnénk.

levélírás
Illusztráció forrása: Freepik

Van egy vidéken élő barátnőm, akivel többnyire ezen a módon tartom a kapcsolatot, és ugyan lehet, hogy lassabb, időigényesebb, mégis alig várom, hogy végre tollat ragadhassak! Sőt az egész nem is itt kezdődik. Először kiválasztom a levélpapírt, a tollat. Esetleg egy kis apróságot, amit a borítékba rejthetek ajándékként: tavasszal virágmagot, nyáron képeslapot, ősszel könyvjelzőt, télen zsebnaptárt. Aztán alkalmat és teret teremtek a levélírásnak, megadom a módját. Ritka tevékenység ez, egyfajta szertartás lett belőle. Oly sok előnye van!

„Önnek egy új üzenete érkezett”

A kézzel írott levél sokkal személyesebb, mint egy e-mail vagy SMS. 

A kézírásom, az egyedi papír, az általam címzett – és néha díszített – boríték, a gondosan kiválasztott bélyeg mind-mind hozzátesznek valami egyedit. 

Lehet, hogy ezért is szeretem ezeket az alkalmakat, mert ilyenkor lehet kicsit kreatívkodni, játszani: a levél rajzzal, pecséttel, matricával díszíthető, illusztrálható. A néhány éve még újbóli virágkorát élő kalligráfia, egy-egy spéci toll használata tovább fokozhatja az élményt, ami természetesen nemcsak a külsőségekből áll.

Nem minden nap állok neki kézzel levelet írni, így aztán a mondanivaló is szépen növekszik: ritkán, de hosszabban, tartalmasabban mesélek ilyenkor. Az írás folyamatában szépen összeáll – néha még engem is meglepve – a kép, gyakran segít összegezni, nagyobb összefüggésben látni az eseményeket az, ha nem a billentyűzetet első érzésből püfölve, hanem lassabban, a betűket a saját kezemmel kanyarítva öntöm szavakba a gondolataimat. Az érzelmeket olykor őszintébben, mélyebben tudjuk így kifejezni. Az pedig, hogy több idő és energia van egy kézzel írt levélben, a címzett számára is különlegessé teszi azt. Éppen ezért esetenként újraolvashatja, elteheti emlékbe is; nekem például külön dobozom van ezeknek a leveleknek, képeslapoknak, amelybe jólesik időnként belefeledkezni pakolás közben/helyett.

Kép
képeslap feladása
Illusztráció forrása: Freepik

„Türelmes az a papír / az ember valamit ír”

Nem akarom újra feltalálni a meleg vizet. Tudom, hogy mindaz, amit próbáltam most kedvcsinálóként összeszedni, egy-két évtizede még teljesen kézenfekvő volt. Mégis néha újra emlékeztetni kell magunkat a korábban teljesen természetes dolgokra. Hiszen a digitalizáció teljesen behálózta a mindennapjainkat, esetenként az uralmat is átvéve felettünk – gondoljunk csak arra, mennyi időt töltünk kikapcsolódásként a közösségi média görgetésével, rövid videók végeláthatatlan sorának megnézésével, játékkal, cseteléssel. A levélírás és a levél olvasása lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit kiszakadjunk ebből. Lelassulhatunk. 

Ismét gyakorolhatjuk, milyen várni a válaszra. Nyugodtabban, lassabban, tudatosabban kommunikálhatunk a leveleinkben. Mindannyiunk életében vannak olyan témák, amelyek megkívánják ezt. 

Bármilyen idegenül hangzik is tehát a kézzel írt levél ötlete, mégiscsak különleges dologról van szó. Érdemes kipróbálni, újrapróbálni! Ráadásul nem kell mindig nagy feneket keríteni a dolognak. A postai levelezésben is vannak gyorsabb, rövidebb lehetőségek: különleges alkalmakra, ünnepekre, születésnapokra küldhetünk egy darab képeslapot. Emlékezetesebb, értékesebb ajándék lehet egy egysoros Facebook-üzenetnél. De akár a nyaralásunkról is küldhetünk egy rövid üzenetet, bármilyen ódivatúnak tűnik is, kellemes meglepetést szerezhetünk vele a címzettnek. És magunknak is, hiszen értékesen telik majd az idő, amíg kiválasztjuk, megírjuk, elküldjük a levelet.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti