Lételem az ételem? – Dr. Forgács Attila gasztropszichológus az evés lélektanáról a Spiritusz podcastban
„Nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk.” Mindannyian ismerjük a már klasszikus mondássá vált Molière-idézetet – de vajon ennek megfelelően működünk-e? Miért van a hétköznapokban is egyre nagyobb szerepe az evésnek, és hogyan lehetséges, hogy miközben a fél ország fogyókúrázik, a legkövérebb nemzet vagyunk Európában? A Spiritusz második adásának vendége a hazai gasztropszichológia atyjaként is ismert dr. Forgács Attila klinikai szakpszichológus, gasztropszichológus, szociálpszichológus, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, akinek 1991-ben jelent meg „Az evés lélektana” című hiánypótló kötete.
Gondolnánk, hogy a gasztropszichológia egyidős az emberiség történelmével, és hogy a közösségi étkezések mellett a nassolásnak is több millió éves hagyománya van…? Hogyan alakult át az evés funkciója a kezdetektől napjainkig? Mi a krízis és a túlzásba vitt evés között az összefüggés?
A szakemberek és laikusok többnyire külső hatásokra hivatkoznak: megváltozott környezeti körülményekre, globális folyamatokra. Dr. Forgács Attila szerint ennél egyszerűbb a képlet: a történelmünkben, az identitásunkban, szinte a „vérünkben” van a kövérség: miközben szorongóvá tesz, biztonságot is nyújt.
A fogyasztói társadalom biztosította „jólét” az evésben testesül meg, amelynek fényes bizonyítéka egy 65%-ban elhízott populáció.
„Nem a környezeti hatások a felelősek a hízásunkért, hanem az ősvágy, ami arra sarkall minket, hogy minél többet együnk, amíg még van mit” – véli a szakember.
Hazánkban a rendszerváltással – több minden mellett – két dolog markánsan megjelent: az elhízás (az elmúlt 30 évben a túlsúlyosak száma megduplázódott) és a fogyókúra-marketing. De vajon milyen valós okok állnak az elhízás mögött? Genetikai hajlam, hormonális zavar, lelkialkat, depresszió és szorongás…? A műsorban szó lesz többek közt az evés „rituáléjának” szociális szerepéről, az éhség és az étvágy közti különbségekről és a mai kor egyik tipikus betegségéről, az egészséges ételfüggőségről (orthorexia nervosa) és a mögötte álló dogmatizmusról.
Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:
Dr. Forgács Attila hazánk egyik első gasztropszichológusa, aki több mint 30 éve kutatja többek közt az elhízás okait. Az egyetem elvégzése után a debreceni nőgyógyászati klinikán dolgozott pszichológusként, szexológusként. Egy amerikai ösztöndíj vezette be a gasztronómia világába, és 1991-ben megjelent „Az evés lélektana” című széles körben sikeres könyve, amelyet azóta már többször átdolgozott. Munkája során 1200 különböző fogyókúra-reklámot gyűjtött össze.
Spiritusz. Bátorító beszélgetések a lelki egészségért. A Képmás magazin pszichológiai podcast-műsora. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek életük legnehezebb és legörömtelibb időszakairól, küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. Tartsanak velünk!
A műsorvezetők, egymást váltva: Németh Szilvia rádiós műsorvezető, a Képmás magazin újságírója és Bóna Judit, a KarcFM műsorvezető-szerkesztője.
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>