Légkondi helyett - A lakás hűtése klímaberendezés nélkül

Nem csak zümmögő légkondi mellett lehet túlélni a nyarat, ráadásul ez a megoldás drága és nem éppen környezetbarát. Összeszedtük azokat a megoldásokat, amelyekkel kiválthatók az energiafaló gépek: a korszerű és környezetbarát módszerek mellett olcsó és praktikus tippeket is adunk.

Kép: Pixabay

Árnyékolás tervasztalon

A legegyszerűbb, ha a lakás hűtéséről és árnyékolásról nem utólag, hanem már az épület tervezésekor gondoskodunk. „Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy figyelünk a tájolásra, és az árnyékolóberendezéseket az épülettel együtt terveztetjük: a cél minden esetben az, hogy a nap ne fűtse fel az épület déli-nyugati kitettségű falait. Ez elkerülhető tetőtúlnyújtással, beépített redőnnyel, zsaluziával, de akár növénybeültetéssel is” – sorolja Kárpáti József, a Magyar Készház Szövetség elnöke, aki szerint a legkörnyezetbarátabb megoldás, ha jó a hőszigetelés, így esély sincs arra, hogy fölmelegedjen a ház.

„Az árnyékolásnál nagyon fontos, hogy az ne belülről, sötétítőfüggönnyel történjen, a behúzott sötét textil ugyanis radiátorként működik, hiszen fölfűti a ablaküvegen keresztül érkező napsugárzás, a hőt pedig a szobában adja le. Az ilyen jellegű hőhatás a panellakások legnagyobb problémája is, hiszen ott maga a paneltömb is radiátorként működhet. Erre megoldás a panellakások hőszigetelése”.

Modern megoldások

Több olyan lakáshűtésre is alkalmas módszer létezik, amely bár utólagosan is kiépíthető, de a leggazdaságosabban akkor üzemelhető be, ha a házzal együtt tervezik. Ilyen a szellőztető berendezés, amely egy hosszú, földbe fektetett vezetéken keresztül biztosítja a folyamatos levegő-utánpótlást. Ennél a módszernél friss, baktériummentes, 12–14 fokos kerti levegő jut a lakásba oly módon, hogy a melegebb kerti levegő a talaj hőmérséklete által lehűtve érkezik a belső terekbe. A módszer energiaigénye jóval szolidabb a klasszikus légkondiénál, hiszen itt a levegő semmilyen mesterséges beavatkozáson, hűtésen nem megy keresztül.

Megoldás lehet a mennyezethűtés alternatív alkalmazása is, amikor is a plafonon lévő sugárzó fűtőpanel hűti a fölfelé szálló meleg levegőt. Energiafelhasználás szempontjából ez a módszer is olcsóbb a légkondinál, kiépítésére viszont nagyjából annyit kell költeni, mint a padlófűtésére. A plafonhűtés úgy tehető még környezetbarátabbá, ha a rendszer egy kerti kútból szívja a vizet, és oda is engedi vissza, hogy újra lehűljön.

Textil és háló

A nyári meleget leginkább úgy zárhatjuk ki otthonunkból, ha eleve be sem engedjük, magyarán árnyékolunk. Teraszok, erkélyek, és a mögöttük lévő helyiségek árnyékolásakor leginkább a föltekerhető, rugós ernynők vagy napernyők jöhetnek szóba. Ha házilag készítünk ilyet, fontos, hogy a vászon időjárásálló legyen, azaz víznek- és szélnek ellenálljon. Elvárás az is, hogy a textil ragyogásmentes legyen, azaz ne szórja tovább a fényt, és főleg ne az épület irányába tegye azt. Nagyobb üvegfelületek (vagy akár télikertek) árnyékolására kiváló megoldás lehet a szúnyoghálónál három-négyszer sűrűbb napháló is, amelynek nagy előnye, hogy miközben a napsugárzás 60−80 százalékát kiszűri, teljesen átlátható marad, azaz nem veszi el a természetes fényt.

Variációk redőnyre

A legkézenfekvőbb árnyékoló megoldás persze a redőny, legyen az műanyag, csapágyazott műanyag vagy alumínium. Létezik redőny nélküli redőny is: ilyenkor a tokszerkezetbe vásznak, fényvisszaverő vagy hőszigetelő anyagok kerülnek. Nagyon hatásos megoldás lehet a tetőablakra szereltethető redőny is: ezzel teljes elsötétítés érhető el, azaz ha jó a tető hőszigetelése, a padlástérben lévő hálószobából teljesen kizárható a meleg. Egy hasonló szerkezet elkészítését persze házilag is megoldhatjuk: ez esetben fényzáró anyagból és polifoamból kell huzatot készítenünk az ablakra.

Világos megoldás

Bár az ablakok belülről történő árnyékolása nem a legszerencsésebb, jobb híján ez is jelenthet megoldást. Erre a célra függönyt, reluxát, bambuszrolót, vagy éppen vászonrolettát már egészen olcsón be lehet szerezni – vásárláskor a lényeg, hogy mivel ezekkel nem csak takarni, hanem árnyékolni is akarunk, mindenképpen világos, de nem átlátszó darabot válasszunk. Árnyékolásra tehát nem praktikus sem a finom szövésű muszlin- vagy csipkefüggöny, sem pedig a hálószoba elsötétítésére való sötét változat. Sajnos a reluxák, roletták és vászonrolók nagy hátránya, hogy – mivel az ablak belső oldalára kell szerelni – nem küszöbölhető ki velük az üvegházhatás.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti