Láttál már hiúzt a Börzsönyben? – A magyar természetvédelem sikertörténetei

Lenyűgöző természetrajzokkal és olvasmányos történetekkel gazdagított könyv jelent meg a magyar természetvédelem sikertörténeteiről az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ gondozásában. A Természet_Védelem_Itthon kötet újszerűen közelíti meg a természetvédelem témáját: sikeres fajmentő akciókat mutat be, olyan történeteket, amelyek az érdekességen kívül inspirálják az olvasót egy zöldebb, fenntarthatóbb világ megteremtésére.

Természet_Védelem_Itthon

Az erdei kirándulások során gyakran a földre szegezzük a tekintetüket, abban reménykedve, hogy így megtudhatjuk, hogy milyen állatok nyomában járunk az ösvényen. Korábban azért, hogy medvére, farkasra vagy hiúzra utaló jeleket találjunk Erdélyig, vagy a Felvidékig kellett utaznunk, ma viszont akár a Zemplénben, a Bükkben, vagy a Börzsönyben sétálva is ragadozók lábnyomaira bukkanhatunk. Dévaványa közelében túrázva akár túzokot is láthatunk, amelynek jó szövetségese a vele egy területen táplálékot kereső őz. Ha megpillantjuk őket vigyázzunk, hogy ne csapjunk zajt, mert jelzik egymásnak, ha veszély közeleg!

A tavasz beköszöntével azon sem érdemes meglepődni, ha a talicska nyikorgására emlékeztető, fülsértő hangot hallunk este a városban sétálgatva. A zajt valószínűleg nem túlórázó építőmunkások okozzák, hanem egy közelben gubbasztó fülesbagoly.

Környezetvédelmi témákkal általában a problémás ügyek mentén foglalkozunk: eszünkbe jut a fogyasztói társadalom pusztító hatása, a levegőszennyezés és a szeméthegyek ellen folytatott sziszüphoszi küzdelem. Pedig nem mindenben vagyunk tehetetlenek! A magyar természetvédelem számos eredményt tud felmutatni, többek között ezeket a sikertörténeteket mutatja be az ifj. Vitray Tamás által szerkesztett Természet_Védelem_Itthon című album, amely az Aktív-és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ gondozásában jelent meg nemrég. 

A kötet kiadásához inspirációt adott az, hogy az Aktív-és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ tavaly közös cikksorozatot indított a National Geographic magazinnal, amely a hazai természetvédelem eredményeiről számolt be. Nem csak a magyar, de a tengerentúli közönség is lelkesedéssel fogadta a rovatot, a Kiskunság és állatvilága című cikk még az amerikai szerkesztőség Best edit- díját is megkapta.

A világhírű természettudós, Jane Goodall asszony Nálatok vannak még állatok? című könyve arról szól, hogy néhány kihalóban lévő faj megmentéséért milyen izgalmas és sikeres programokat indítottak elkötelezett természetvédők. Ez adta az ötletet, hogy Magyarországon is készítsünk egy könyvet arról, hogy minek köszönhető, hogy itthon újra vannak hódok, farkasok, sakálok, kócsagok a természetben – írja Révész Máriusz a kötet előszavában.

Kép
hiúz
Kép: Shutterstock

Az ötletgazda arra is felhívja a figyelmet a könyv elején, hogy a Természet_Védelem_Itthon segíthet megérteni, hogy van értelme óvni a természetet, és olyan eredményeket lehet elérni, amelyeknek köszönhetően a mi életünk is jobbá, boldogabbá válik.

Az albumot a gyönyörű fotók mellett Kókay Szabolcs lenyűgöző természetrajzai és Winkler Róbert személyes hangvételű beszámolói teszik teljessé. A kötetben sok érdekességet is olvashatunk. Megtudhatjuk például, hogy egy terjedelmesebb gólyafészek akár 250 kilogrammot is nyomhat, a kaszpi haragossikló 40 km/h-ás sebességgel csap le áldozataira, és még az is kiderül, hogy ha csendben leülünk a fűbe és várunk, a Przewalski ló akár oda is jöhet hozzánk barátkozni, annyira szeret új kötődéseket kialakítani.

Aki tehát arra számít, hogy egy száraz, tudományos disszertációkon alapuló szakkönyvet tart a kezében, az csalódni fog. A Természet_Védelem_Itthon ugyanis rendkívül olvasmányos, sokféle személyes nézőpontot mutat be, legyen szó a „gemenci valóságshowról” vagy Petiről, Vándorról és Hópehelyről, a fehérgólya fiókákról, úgy kapunk információkat a bennünket körülvevő teremtett világról, hogy közben azt érezzük, hogy egy történet részesei vagyunk, amelybe mi magunk is írhatunk fejezeteket. 

A Természet_Védelem_Itthon akár a környezetismeret órákon is jó segédanyag lehet, de a felnőttek számára is legalább annyira élvezetes olvasmány.  A kötet megvásárolható az Aktív Magyarország webshopjában.

Támogatott tartalom. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti