Lackfi János: Champion

A csónakmestert még soha senki nem látta csónakázni, sem fürödni, pedig mindig mélykék úszógatyát visel, amely szinte hozzánőtt a bőréhez. Azt hihetnénk, rá van festve vagy tetoválva, de látszik, hogy valódi anyag. Elöl az van ráírva, hogy Champion, hátul meg az, hogy Superior. Arra nézve senki sem ad felvilágosítást, miben bajnok, és mihez képest felsőbbrendű. Ez így van, el kell fogadni, mint a gravitációt vagy a hajszálcsövesség tényét. Vagy hallottatok már olyat, hogy az emberek kimentek tüntetni a fénysebesség ellen? Ugye, hogy nem. Mert ami van, az van. A csónakmester hézagmentesen illeszkedett a természet rendjébe.

Kép: Unsplash

Másik elidegeníthetetlen tartozéka a napszemüveg. Senki se mert volna tippet megkockáztatni a csónakmester szeme színét illetően. A napszemüveg rajta volt már nyitáskor, amikor a csónakláncokat bogozgatta és a lakatokat nyitogatta. És rajta volt alkonyatkor, záráskor is, amikor egy helyre vontatta, és egyetlen közös láncra fűzve, hatalmas lakattal lezárta az összes csónakot, vízibiciklit, kenut, kajakot.

A csónakmester mindig cigarettázott, beszéd közben is ott táncolt szája sarkában a bláz, ami kissé kásássá tette minden mondandóját. „Ösi, legkécsőbb féltizsenkettőre kéne vissahozsni, astán zsárás, ebédsünet!” A csónakmester bőre mindig egyöntetűen le volt barnulva, de sosem izzadt, és sosem égett le. Rejtély, hogyan csinálta, bár talán csak annyi a titok, hogy leginkább a csónakház eresze alatt álldogált és cigarettázott, csak akkor jött elő, ha valaki bérelni akart. Zsúfolt napokon két fiatal srác rohangászott a csónakok körül, kimerték a vizet, viccelődtek a kuncsaftokkal, segítettek a gyerekeknek a ki- és beszállásnál. Ilyenkor a csónakmester a pénzt számolgatta, a nyugtákat rendezgette, és kurta utasításokkal irányítgatta a fiúkat. Ha feldühödött, határozott léptekkel odament valamelyikhez, és lekevert neki egy tockost. Az illető srác duzzogott egy ideig, de utána zokszó nélkül csinálta tovább a dolgát.

A csónakmester minden délben kitöltötte a lottószelvényt, bezárta a csónakházat, és átvitte a szelvényt a lottózóba. Rejtély, mit vett volna, ha egyszer nyer. Egy másik csónakázat? Több másik csónakházat? Egész csónakház-láncot? Egy Armani-fürdőgatyát? Egy tucat Armani-fürdőgatyát? Egy jachtkikötőt? Sose derült ki.

A csónakmesternek hozták az ebédet a szomszédos kisvendéglőből. Levest, paprikás krumplit és kovászos ubit evett. Mellé keresztrejtvényt fejtett. Nem tudni, beküldte-e a megfejtéseket a kiadóba, vagy egyszerűen örömét lelte abban, hogy kitalálja a megfelelő szavakat. KAMCSATKA, BÁBKORLÁT, BOJTORJÁN, ZSIZSIK, JÓKAI, TURBULENCIA. Talán szavak keringtek a cigarettája füstjében álltó nap, ki tudja, néha munka közben is odament a törzsasztalához, valamit feljegyezni. Azért is törzsasztal volt, mert más nem ülhetett oda, meg azért is, mert fatörzsből szabta ki valaki. Köznapi sav, kilenc betű, köznapi sav – a fene vigye el. Néha egy nap kell egy szóhoz, és csak az esti láncok zörgése hozza meg, hogy ASZKORBIN, hát persze, hogy az, mi más lenne.

A csónakmester úgy nézte a tavat, mintha annak vize szülné vagy szőné a hiányzó szavakat, amelyeket neki haladéktalanul meg kell fejtenie, ki kell fejtenie, ki kell bányásznia estére vagy másnap reggelre. Belga fürdőváros, nyolc betű, még hogy belga fürdő, a franc essen belé, hát nem OOSTENDE... A két „O” zavarta meg a csónakmestert, átkozott északiak, mindig variálnak valamit, ez is rejtély, mit hogyan írunk át, KOPPENHÁGA például véletlenül sem KOBENHAVEN.

A csónakmester barátnője, vagy talán felesége, nem tudni, egyikük sem viselt gyűrűt, nos, ő volt az egyetlen, aki egyszer le mert ülni a törzsasztalhoz. A csónakmester úgy meglepődött, amikor reggel kilépett az ajtón, hogy a cigaretta is kiesett a szájából.

Ott ült a barátnője, vagy talán felesége, akkor talán még egyik sem, csak egy nő, fehér fürdőruhában, arányos testfelépítéssel, mondhatni bombanő, pedig már a negyvenes éveiben járhat, éppolyan egyöntetűen lebarnulva, mint a csónakmester. És éppolyan meghatározhatatlan szemszínnel, mert ő is mindig napszemüveget viselt. Rossz nyelvek szerint azért, mert tütükélt titokban, ezt akarta véka alá rejteni, egyöntetűen barna szemüveglencse mögé rejteni. Aznap a nő el se mozdult a törzsasztaltól, a csónakmester tette a dolgát, néha visszatért az asszonyhoz, halkan beszélgettek. Amikor a csónakmester épp nem ült ott vele, a bombanő rágyújtott, és hosszan fújta ki a füstöt, vagy a mobilját nyesztette elmerülten. Két adag paprikáskrumplit ettek, két adag kovászossal. Üveges sörrel koccintottak.

Attól fogva a csónakházban ott lakott a szőke bombázó is, fehér bikiniben. Reggel tízkor, amikor a csónakláncok javában zörögtek és a vízibiciklik javában placcsogtak, a szőke szirén macskaléptekkel lehullámzott a falépcsőn, pát intett, szia, nyuszi, beült a kis piros Nissanjába, és elhajtott. Rossz nyelvek szerint macskaléptei kissé lustábbak voltak a kelleténél, nem elég magabiztosak, ami a macskajajnak vagy a már kora reggel elfogyasztott italnak betudható. A nő késő este jött csak haza. Rossz nyelvek szerint egy parti bárban volt felszolgáló, és ki tudja, miféle szolgáltatásokat kínált még ez az intézmény az itallapon szereplőkön túlmenően.

Jó a rossz nyelveknek, soha semmiért nem vállalnak felelőséget, soha semmiről nem tehetnek, ezt csak úgy hallották, hát most továbbadják, mert kötelességüknek érzik!

A kevésbé rossz nyelvek szerint a nő idős édesanyját gondozza, teszi tisztába, eteti, tologatja kerekesszékben, éjszakára szakképzett ápoló veszi át a feladatokat, vagy egy otthonban vigyáznak rá. Tudni senki semmi biztosat nem tudott.

A csónakmester esőben is kinn állt az eresz alatt, nézte a dühöngő tavat, és szívta a cigarettát. Pedig akkor egy lélek sem járt erre. Ha kicsit megborzongott, vállára terített egy törülközőt Wimbledon felirattal. Talán szavak jártak a fejében: szabad levegőn bekövetkező kémiai folyamat, nyolc betű, hogy a tetű vigye el, megvan, OXIDÁCIÓ.

A csónakmester üvegből itta a sört, és ha nem keresztrejtvényt fejtett, unalmában a mobilját bizgette. A csikkeket egy üres kovászos uborkás üvegbe gyűjtötte. Senki se tudta, hogy a csónakmester mit csinál télen. Soha senki se kérdezte meg tőle. Mert erre soha senki nem volt kíváncsi.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti