Labirintusban kardozni jó – A geszti Tisza-kastélyban a gyerekek is otthon érzik magukat
„Visszaforgatjuk az idő kerekét, és visszarepítünk benneteket a Tisza család múlt századi hétköznapjaiba. Megismeritek a Tisza család történetét, a nevezetesebb Tiszák cselekedeteit, életük eseményeit. A végén kastélymakettet vagy öltöztetőbabát készítünk cserélhető ruhatárral!” Így hívogatja a gyerekeket a felújított geszti Tisza-kastély az egyik múzeumpedagógiai foglalkozására a sok közül. A kastély, amely bő fél éve nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, változatos programokkal, helyszínekkel, interaktív kiállítóterekkel várja a látogatókat. Az egész család számára kiváló kikapcsolódási lehetőséget kínál a Tiszák egykori otthona.
Múzeumlátogatás régen és most
Régen a múzeumlátogatás sok gyereknek egyet jelentett egy unalmas délutánnal, amikor a felnőttek kedvéért órákon át teremről teremre kellett sétálni, nézegetni a kiállított képeket, tárgyakat, és olvasgatni a végtelen hosszú leírásokat a falon – már akinek volt hozzá kedve és türelme. Mindeközben rettenetesen kellett figyelni arra, nehogy bármihez hozzáérj, még véletlenül se, és nehogy hangoskodj, illetve gyorsan lépkedj, mert az a teremőr szemében esetleg már szaladgálásnak tűnik.
Ma ez már koránt sincs így, a legtöbb múzeum, kastély, kiállítótér kiemelt figyelmet fordít a legfiatalabbakra, hogy a látogatás számukra is igazán érdekes és szórakoztató legyen.
Így a múzeum izgalmas hellyé válik, ahol sok a felfedeznivaló, és ahonnan új ismeretekkel, életre szóló élményekkel távozhatnak a gyerekek is. Sőt sokszor emlékkel, amiket maguk készítenek el a foglalkozás keretében.
Tisza-kastély a gyermekekért
A megújult geszti Tisza-kastély igazán gyermekközpontú hely, itt változatos programokkal, helyszínekkel, interaktív kiállítóterekkel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várják a fiatalokat. Már a foglalkozások helyszíne is egyedülálló: a padlástérben kialakított üvegszoba az. „A múlt és a jelen találkozik ebben a helyiségben, igazán különleges atmoszférája van” – mondja Tárnok Balázs múzeummenedzser. A kastély múzeumpedagógusai tizenöt különböző foglalkozást dolgoztak ki, amelyek bepillantást engednek a Tisza család múlt századi hétköznapjaiba, bemutatják a család történelmi jelentőségét és a korabeli eseményeket.
A Kalandozás a konyha körül című foglalkozáson például kincskereséssel és rejtvényfejtéssel fűszerezve a századelő és a Tiszák étkezési szokásaival, a család szakácskönyvének történetével ismerkedhetnek meg a vendégek. Zárásként néhány Tisza-recept alapján készült ételt is megkóstolhatnak. A Vándorlegény című foglalkozáson arról tanulhatnak, milyen volt az élet gyerekként a kastélyban: miképpen teltek a hétköznapok, hogyan és mit tanultak, milyen feladataik és kötelezettségeik voltak, kik nevelték, tanították a kicsiket, hogyan töltötték a szabadidejüket.
A másfél órás program során a korabeli illemszabályokról is szó esik, és a résztvevők, ha akarnak, be is öltözhetnek, eljátszhatják, hogyan zajlott egy tanóra vagy az ünnepi készülődés.
A foglalkozás végén vándortarisznyát készítenek velük. Egy harmadik foglalkozáson, amelynek Beszédes képek, képes beszélgetések a címe, a Tisza család történetével – tetteikkel, mindennapjaikkal, ünnepeikkel, jelentősebb életeseményeikkel – ismerkedhetnek meg a gyerekek 1636-tól napjainkig. Eközben bepillantást nyerhetnek a ritka és értékes műtárgyak világába. Ezen a programon családfát is létrehoznak velük. „Ha leültetjük őket, és elmondjuk nekik a Tisza család történetét, nem jegyzik meg, lehet, hogy el is megy a kedvük tőle, de ha mindezt játékos formában, interaktívan tesszük, biztos, hogy hazavisznek belőle valamit, és másokkal is megosztják” – mondja a múzeummenedzser.
A foglalkozások többségét az általános és a középiskolás korosztálynak szánják, ám vannak olyanok is, amelyekre az óvodásokat, illetve a nyugdíjas korosztályt is várják. Sőt az SNI-sekre és a fogyatékossággal élőkre is gondoltak, nekik a Játék a Babilonban című programot ajánlják, amelynek keretében a környék csodálatos növény- és állatvilágával, valamint a századelő csodaszép falfestményeivel, a gyerekszobák rejtelmeivel ismerkedhetnek meg. A résztvevők szalonbelsőt festhetnek, amelyhez a múzeumpedagógiai helyszín üvegfalait használják háttérnek.
Tárnok Balázs kollégáival együtt azt tapasztalja, hogy a fiatalok körében a kastély labirintusszerű pincéje a legnépszerűbb, ahol virtuális kardokkal is lehet játszani.
Ugyancsak a pincében lehet meghallgatni felvételről Reviczky Gábor tolmácsolásában Tisza Domokos és tanítója, Arany János kastélyhoz kötődő verseit, illetve különböző kosztümös kisfilmek is megtekinthetők itt. A tágas borospincében kapott helyet egy üvegbúrával borított étkezőasztal is, amely a Tisza-konyha jellegzetes illatait mutatja be, kis tölcséren keresztül egy porlasztó pumpa megnyomása segítségével.
„Manapság sokkal nehezebb helyzetben vannak a szakemberek egy kiállítás összeállításakor, mint 20-30 évvel ezelőtt, hiszen ma már nem lehet csak festményekkel, bútorokkal megfogni a nézőközönséget” – mondja Tárnok Balázs, aki szerint a Tisza-kastélyban kiválóan sikerült ötvözni a műtárgyakat és az interaktív eszközöket, ami még izgalmasabbá teszi a helyszínt.
A kastély környezete is családbarát
A megújult kastélykert és park is számtalan kikapcsolódási lehetőséget kínál a családosoknak. A legkisebbek tematikus játszótéren élvezhetik a szabad játék örömét. A nagyobbakat többfunkciós sportpálya (tenisz-, röplabda- és kézilabdapálya), futballpálya, valamint egy petanque-pálya várja. A sportpályák és a park sétaútvonalai esti kivilágítást kaptak, így a késő délután érkezőknek télen sem kell aggódniuk, hogy lemaradnak a külső helyszínekről.
A kastély parkja kerékpárral is bejárható, a bicikliknek külön tárolókat alakítottak ki.
A Tisza család egykori otthona annyi programlehetőséget nyújt minden korosztálynak, hogy érdemes több napot is eltölteni Geszten.
A kastély mellett lévő Arany János Vendégház nagyobb csoportok, osztályok elszállásolására is alkalmas, kényelmes szálláslehetőséget kínál.
A megújult műemlékhelyszín a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. hálózatán belül is egyedülálló, komplex turisztikai fejlesztési mintaprojekt, ugyanis az állandó kiállítás mellett szálláshely, étterem, kávézó és multifunkcionális sportpálya is helyet kapott itt. A 2024 júniusában megnyílt kastélyba már 25 ezren látogattak el. A nyitvatartásról, belépőkről a kastély honlapján (www.tiszakastely.hu) lehet tájékozódni.
Támogatott tartalom
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>