Kismamák, friss anyukák, ha összefognak – találkozásokkal az anyai szorongás ellen

2025. 03. 28.

Az első gyermek születése körüli időszak, a kisgyermekes lét tele van kihívásokkal. Jól jön, ha a szülők meg tudják osztani a kétségeiket, örömeiket, ha feltehetik a kérdéseiket. A baba-mama klubokban támogatják egymást az édesanyák, az időnként bekapcsolódó édesapák, aktív közösségi élet alakulhat ki. A szülőközösségek szerepéről, előnyeiről Bokros Judit édesanyákat kérdezett.  

Kép: Freepik
Kép: Freepik

Hogyan lehet még több tejem? Te hogyan kezdted a hozzátáplálást? Milyen mosipelust használtok? Melyik játszótér a legjobb szerintetek? Egy csomó hasonló kérdés vetődhet fel a friss édesanyákban, akiknek a családjában, baráti körében sokszor nincs olyan, akivel igazán jól meg tudnák beszélni a kisgyermekes léttel együtt járó problémákat. A többiek dolgoznak, más életszakaszban vannak, messze van már tőlük az anyaság, vagy más okból nem tudnak tapasztalatot megosztani. Ilyenkor (is) jól jöhet egy hasonló helyzetben lévő embereket tömörítő csoporthoz, például baba-mama klubhoz való csatlakozás.  

A tagok, az időnként be-becsatlakozók megtapasztalhatják a közösség erejét, azt, hogy együtt a gyereknevelés is könnyebb.  

Nem kell minden problémát egyedül megoldani, vagy ha igen, akkor is lehet hozzá tanácsot kérni a hasonszőrűektől. 

Barátokra lelni a szülőtársakban 

Ságiné Szabó Viktória kétgyermekes édesanya először egy flashmobon látta a Székesfehérvári Babahordozó Klub tagjait táncolni, szerepelni. Ő is hordozta a kisbabáját, ám segítség nélkül, magától, videókat, útmutatókat nézve jött rá, hogyan kell kendőben magára kötnie a picit. Később, a második gyermeknél csatlakozott a klubhoz, amelynek több éve elnöke is, és ahol szakszerű segítséget kapott a hordozásban. Ugyan volt több ismerőse, barátnője, aki segített a beilleszkedésben, az elején mégis idegenkedett kissé a többiektől, mert úgy érezte, hogy meg kell felelnie bizonyos elvárásoknak, gyermekgondozási módoknak.  

Néhány beszélgetés után azonban kiderült, hogy úgy fogadják el, ahogy van, s bár a csoportban vannak bizonyos irányelvek (például a kötődő, úgynevezett válaszkész nevelés), nem baj, ha valaki nem alkalmazkodik mindenhez.  

Viki ma is azt tartja a klub, a csoport egyik legnagyobb előnyének, hogy befogadók, nem akarják rákényszeríteni az általuk jónak tartott módszereket másokra.  

Sokan hordoznak, mások babakocsiznak, van, aki kipróbálja a mosható pelenkát, mást meg nem érdekel ez a lehetőség. Ő barátokra, szülőtársakra lelt a csoportban annak idején, most pedig jó érzés, hogy együtt tudnak segíteni más kisgyermekes szülőknek.  

Kép
Kép: Freepik
Kép: Freepik

A szolgáltatásuk alapja a hordozóeszköz-kölcsönzés, ezen felül azonban van havi rendszerességgel szoptatást támogató csoport, beszélgetős kör más-más témában, valamint egy anyakör is, ahol az anyukák kapcsolódhatnak ki és erősíthetik az önbizalmukat, oszthatják meg egymással örömeiket, bánataikat. Változó, hogy ezek közül éppen mi iránt van érdeklődés. Segítenek a csoporttársaknak a gyermekágy időszakában, amikor akár a komatál régi szokását is felelevenítik. Vagyis amelyik anya kéri, annak a többiek felváltva visznek ebédet egy-két hétig, hogy addig ne neki kelljen főznie. 

„Az sem gond, ha kis időre vigyázni kell a másik gyermekére” 

Támogatják a szoptatást, de ha az nem megy, akkor a tápszeres táplálást is, és igyekeznek más megoldást – például tejtestvérség – keresni a kismamáknak. A szoptatással kapcsolatos kérdésekben rendelkezésre állnak akár elméleti, akár gyakorlati tanácsokkal. A hozzátáplálás elkezdésében, a megfelelő módszer kiválasztásában is szívesen segít a szakértőjük. Mindez nagyon sokat jelent a kismamáknak, főleg, amikor az első gyermekről van szó, és még egyáltalán nincsenek tapasztalatok.  

„Az sem gond, ha kis időre vigyázni kell a másik gyermekére.  

Vannak anyukák, akiknek reggeltől estig dolgozik a párjuk, a szülők messze laknak, napközben pedig el kellene intézni valamit, baba nélkül. Ilyenkor is lehet valakihez fordulni a csoportban, biztosan meg tudjuk oldani a felügyeletet.  

De például hordozási tanácsadás közben, vagy öltözködéskor, ha csak pár pillanatig kellene megfogni a kisbabát, akkor is szívesen segítünk, átvesszük a kicsit. Látom, hogy ezen azért sokan csodálkoznak, pedig teljesen természetes” – teszi hozzá Viktória.  

A covid ezt a közösséget is érintette: nem mertek összejövetelt szervezni, de a levelezőlistájuk akkor is működött. Ezen keresztül szoktak sok mindent megosztani, akár „megbeszélni”, így akkor is tudták segíteni egymást, a friss kismamákat. Ugyanakkor nagyon hiányoztak a személyes alkalmak, bár, teszi hozzá Viki, amióta újra lehet találkozni, azóta kevesebben élnek a lehetőséggel, mint korábban. A levelezőlista azonban telitalálat, itt a pelenkafelajánlástól kezdve a nevelési kérdéseken át a játszótéri találkozók szervezéséig mindenről szó van.  

Melinda egygyermekes édesanyaként csatlakozott a klubhoz, elsősorban azért, hogy a hordozásban segítsenek neki, és tudjon válogatni az eszközök között. Ez működött is, és hamarosan látta, mennyi lehetőség van még a csoportban. Többször vett részt olyan rendezvényen, amelyet a klub szervezett, és sokszor megtapasztalhatta, mennyire nincs egyedül a problémáival, amelyek így már nem is tűntek annyira félelmetesnek.  

A levelezőlistát kifejezetten jó ötletnek tartja, ő is sok hasznos információhoz jutott hozzá online, így egy-egy felvetődött problémát is könnyebben tudott megoldani.  

A közösséghez annyira nem került közel, számára a klubtagság átmeneti időszak volt, miután gyermeke óvodáskorú lett, és már nem hordozta, kivált a csoportból. 

Ringató 
Ugyan nem baba-mama klub, de nagyon jól összehozza a kisgyermekes családokat például egy-egy Ringató foglalkozás is. Ezeket szerte az országban tartják különféle helyszíneken, s a célcsoport elsősorban az 1–3 éves gyerekek, valamint az ő hozzátartozóik. Egy-egy ringatós alkalom a közös éneklésről, játékról szól, a foglalkozásvezető irányításával. Az anyukák – olykor nagyszülők, apukák – az ölükben tartják a kisbabákat, a nagyobb gyerekek pedig már önállóan kúsznak, másznak, járnak. Ezeken az alkalmakon is kialakulhatnak új ismeretségek, barátságok az anyukák között, akik valójában ugyanazért, a kikapcsolódásért, a jó hangulatért járnak a foglalkozásokra. S ha már ott vannak, a Ringató előtt, után megbeszélhetnek fontos témákat akár a gyerekek gondozása, akár a saját életük kapcsán. Itt is érezhetik, hogy nincsenek egyedül, hogy van egy közösség, ahová lehet tartozni, ahová vissza lehet járni kisbabával vagy kisgyermekkel, ahol nem ciki, ha ordít a kicsi, vagy ha szoptatni és pelenkát cserélni kell. Ráadásul megoszthatják a friss élményeiket, a gyerekek barátkozhatnak – mindeközben sok-sok klassz dalt tanulhatnak, amiket otthon tovább lehet énekelni játék közben, vagy ezzel is megnyugtatva, altatva a kicsiket.  

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek