Az egész csapat szeretete benne van minden adag ételben – a kárpátaljai Kiscsikó étterem háború idején is üzemel
A hívószám +38-cal kezdődik. Ez Ukrajna. A szomszédos ország, ahol két éve harcok dúlnak, és amelyet mintegy 130 ezer magyar mondhat otthonának. Itt áll a beregszászi Kiscsikó, amely nem csupán a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola menzájaként, hanem a helyi magyar közösség fontos találkozóhelyeként is üzemel. Puskás Ildikónak az orosz-ukrán háború miatt olyan dolgokban kell egyedül helytállnia, amelyeket korábban mindig együtt csináltak a férjével. Családja azonban biztos háttérországként támogatja őt Vásárosnaményból, ahogy az anyaország sem hagyja őket magukra: a Nemzetpolitikai Államtitkárság számos lehetőséget kínál, amikkel élhetnek a vállalkozók.
Kedvesség, profizmus, határtalan vendégszeretet. Ez a három dolog jutott eszembe, miközben Puskás Ildikóval beszélgettem családi vállalkozásukról. A Kiscsikó menza 2017-ben indult, de nevétől eltérően a cég jócskán túlmutat a főiskolások jóllakatásán. „Ma már mindenféle rendezvényt kiszolgálunk, a közétkeztetéstől kezdve a cateringen át sokféle eseményen helytálltunk, díszvacsorák, elnöki ebédek is voltak már nálunk. Vannak alapmenüink, amiket mi találtunk ki, készítettünk igény szerinti fogásokat, nyitottak vagyunk, szeretjük a változatosságot, de arra figyelünk, hogy a nagy klasszikusokat azért megtartsuk” – meséli lelkesen Ildikó.
Férjével közös történetük a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával nem az étterem megnyitásakor kezdődött. Mindketten az intézményben tanultak, Róbert angol nyelvű képzésben vett részt, felesége filológus. Ildikó családjának korábban volt már egy kisebb vállalkozása az intézményben, ami bezárt.
A főiskola elnöke, Orosz Ildikó azonban nem feledkezett meg róluk, a diplomázás után két héttel megkereste a fiatal házaspárt, hogy nyissák meg az új tankonyhát.
A Covid-járvány idején a főiskola is bezárt, így a menza vendégköre egyik pillanatról a másikra teljesen eltűnt. „Ekkor a Nemzetpolitikai Államtitkárság vállalkozóképzésének keretén belül, csodálatos mentorokkal karöltve, a helyi igényeket felmérve kitaláltunk egy stratégiát, és bekopogtunk mindenhová szórólapokkal Beregszászon, s a városban egyedülálló módon kiszállításba fogtunk. Az államtitkársággal való kapcsolatnak olyan ismereteket köszönhetünk, amiket a gyakorlatba is át tudunk ültetni. A kapcsolati háló segít megismerni más vállalkozókat, a mentoroktól pedig nemcsak tanácsokat kapunk, hanem baráti a viszonyunk, odafigyelünk egymásra” – emlékszik vissza Ildikó.
„Aztán jött egy még szörnyűbb dolog, a háború – komorodik el a tulajdonos hangja. – Áttelepültünk Vásárosnaményba, a férjem és a gyerekem ott vannak, én pedig mindennap átjövök a határon, és igazgatom a vállalkozást. A férjem így sajnos nem tud a fizikai munkában segíteni, pedig korábban ebben is mindig mellettem állt, ebből a szempontból elvesztettem a »fél lábamat«, de van egy nagyszerű csapatunk, akikkel összedolgozunk, és ugyanúgy működünk. Szerencsére sok megrendelésünk van” – teszi hozzá az édesanya, akinek a szavaiból kisejlik, hogy a Kiscsikó a család számára nem pusztán pénzkereseti forrás.
„Ha csak az volna, már régen otthagytam volna az egészet. A Kiscsikót a nulláról indítottuk, szívünket-lelkünket beletesszük azóta is.”
„A csapat minden tagja magáénak érzi a vállalkozást, az ő szeretetük is benne van minden adag ételben” – mondja Ildikó, aki nagyon büszke arra, hogy a vendégek között olyan ismert emberek is megfordultak, mint Novák Katalin, Rúzsa Magdi, a Halott Pénz együttes vagy az Edda tagjai.
De nem csak a híres vendégek miatt érzi úgy, hogy mindennap érdemes felkelni és tovább csinálni. „Nagyon sok szeretetet kapunk az emberektől. Nemrég itt voltak egy helyi iskolából az ötödik osztályosok kirándulni, beültek egy forró csokira, és beszélgetni kezdtünk, hogy kiknek készítettünk már ételt, hogyan főzzük meg a fogásokat, minden érdekelte a gyerekeket. A főiskola gólyaavató estjén szponzorként segítettük a fiatalokat abban, hogy finomakat egyenek, jó estéjük legyen. A főiskola sokféle megmozdulást szervez: egy szőlőszüreten korábban 800 emberre kellett főznünk” – eleveníti fel a múlt eseményeit Ildikó, aki a körülmények ellenére is bizakodva várja, mit hoz számukra a jövő.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>