„Nem leszedált anyára van szüksége a gyerekemnek” – Király Kitti szabadulása a pánikbetegségből

2023. 11. 24.

Király Kitti csinos, kiegyensúlyozott és sikeres rádiós műsorvezető. Őt hallgatva és látva aligha hinnénk, hogy már kisgyerekként is pánikbetegséggel küzdött. Immár felnőttként sok kanyar után, nagy elszántsággal kiutat talált a labirintusból, megszabadult a gyógyszerfüggőségétől, és rendbe tette az életét. Betegségéről, az elmúlt évtizedek viszontagságairól és a kiút megtalálásáról Keresztes Ilona mikrofonja előtt beszélt a Mégis podcast adásában.

Király Kitti, aki legyőzte a pánikbetegséget
Király Kitti, aki legyőzte a pánikbetegséget – Forrás: Király Kitti

Kitti az első pánikrohamát hatévesen élte át, később pedig sokáig gyötörte az a kényszerképzet, hogy meg akarják mérgezni. Aludni is csak kislámpa mellett tudott, mivel attól félt, hogy ha a sötétben elalszik, nem ébred föl többé. Mindez a kilencvenes években történt, amikor még nem volt általánosan elfogadott pszichológushoz fordulni. Mivel Kittinek testi tünetei is voltak, a szülei különböző vizsgálatokra vitték, de minden lelete negatív lett. A nővére férjhez ment, ez nagyon megviselte, mivel őt érezte a legközelebb magához a családban. A veszteségérzést némileg enyhítette, hogy sokat lehetett testvére új családjával. Ettől megnyugodott, de az érettségi vizsgák időszaka ismét előhozta a szorongásait, és a pályaválasztás terhe is megviselte. A pszichiáterek gyógyszerrel kezdték kezelni, egy idő után már vénásan kapta a nyugtatót. Közben a szülei régóta rosszul működő házassága – amely valószínűleg erősen közrejátszott abban, hogy Kitti megbetegedett – végképp tönkrement. Rosszullétei egyre súlyosabbá váltak.

„Amikor mindennap van három rohamod, az olyan, mintha egy maratonnak tennéd ki a testedet. Borzalmas napok voltak. Gyakorlatilag a szívinfarktus és az agyvérzés tüneteit éreztem többször is.”  

„Hol mellkasfeszülés, hol kéz-, hol nyelvzsibbadás gyötört, hol folyt a nyálam, és nem tudtam beszélni. Időnként az ájulás környékezett, fájt a fejem, a szememet is alig tudtam nyitva tartani.” 

„Megesett, hogy autóvezetés közben egyik pillanatról a másikra leesett a kormányról a kezem, és csak annyi lélekjelenlétem volt, hogy beletapostam a fékbe, és megálltam” – idézi fel Kitti e gyötrő állapot fázisait, és vallja, hogy aki pánikbeteg volt, vagy aki pánikbeteg, az az is marad. Ugyanis nagyon kevés olyan ember van, akinél ez varázsütésre eltűnik. Inkább az történik, hogy a pánikbetegségben szenvedő ember, mint ahogyan Kitti is, megtanulja a tudatosabb énjével kezelni a rohamokat. 

Kitti fiatalon, 25 évesen anyuka lett. Áron, a kisfia nem volt tervezett gyerek, védekezés mellett fogant, de az édesapával elfogadták és vállalták őt. Kitti a gyermekvállalás előtt sem volt jól. Állandó gyógyszerei közé tartozott a napi három Xanax, két hangulatjavító, plusz egy másik nyugtató a rohamokra. Azonban a várandósság idején a megváltozott hormonális állapotnak köszönhetően jobban lett, abba tudta hagyni a gyógyszerek szedését, kitisztult a szervezete, a párjával házat újítottak fel, a sok feladatot örömmel végezte. 
Ha jöttek is a rohamok, kevesebb, mint korábban, és úrrá tudott lenni rajtuk. A szülés után azonban az állapota még súlyosabbá vált, mint korábban. Párjával, aki a pánikrohamokat hisztinek könyvelte el, eltávolodtak egymástól. A picivel való minden feladat csak rá hárult, ő pedig megrettent a hatalmas felelősségtől. Jogi tanulmányait is félbehagyta, ebben az időszakban ébredt rá arra, hogy senki fölött nem merne ítélkezni. Ekkor már tudta, milyen az, amikor valaki otthonról kap egy „csomagot”.  

S hogy miképp lehet ebből felállni? Kellett hozzá kívülről érkező segítség, de kellett hozzá az is, hogy Kitti akarja elfogadni ezt a segítséget, amely végül élete nagy lehetőségévé vált. Így idézte fel a sorsfordító napot:
„Nem hiszek a véletlenekben azóta sem. Éppen autóztam, amikor a kalocsai helyi rádió reggeli adásában a pánikbetegség és a hipochondria volt a téma. És annyi butaságot hordtak össze a műsorvezetők, hogy írtam nekik egy üzenetet, hogy figyi, ha ezt a kutya megenné, akkor biztos, hogy szörnyet halna tőle, illetve, hogy nekem huszonhat évesen több leletem van már, mint némelyik hetvenévesnek. Visszahívtak, hogy akarok-e élő adásban beszélni minderről. Akartam. 

Így történt, hogy néhány nap múlva bementem a rádióba, és negyedórát beszélhettem a hallgatóknak a betegségemről. Akkora mázlim volt, hogy pont a főnök volt a műsorvezető. Ezt követően pedig munkát ajánlott fel nekem. 


Először azt hittem, hülyéskedik.”

Kép
Király Kitti pánikbetegség
Fotó forrása: Király Kitti

Kitti végül belevágott a nagy kalandba. Fél éven keresztül minden áldott nap autodidakta módon tanulta a szakmát. Bement a stúdióba, figyelte a többieket, sok könyvet elolvasott a kommunikáció és a rádiózás témájában, külföldi adásokat hallgatott. Végül a rádió lett az útja és a mentsvára. 

Az új hivatással kinyílt előtte a világ. Ő pedig rájött arra, hogy önerőből sok mindenre képes, ahogyan arra is, hogy a párjával a kapcsolatuk nem működik tovább, és ki kell szállnia a negatív spirálból. Búcsút vett gyermeke apjától, de azt mindketten megfogadták, hogy a közös kisfiuk ennek nem lehet a vesztese. Ehhez tartják magukat ma is. 

Kitti eldöntötte, hogy teljesen leáll a gyógyszerekkel: „Tudtam, hogy támaszra van szükségem, de az már nem lehet a gyógyszer, hiszen a gyerekemnek nem egy leszedált nőre van szüksége, hanem egy teljes értékű anyára, akire, ha később majd visszagondol, nem azt fogja mondani, hogy valahol ott ült a kanapén, hanem azt, hogy milyen sok jó időt töltöttem vele.” A leállás az orvosok szerint legalább nyolc hónapot szokott igénybe venni, Kitti azonban nem akart ennyit várni. „Fogtam a gyógyszereket, beleraktam őket egy csíkos nejlonszatyorba, és kidobtam mindet a kukába. De senki ne csinálja ezt utánam, mert az elvonási tünetek brutálisak voltak.” 

„Megkértem anyukámat, hogy vigye el magához a kisfiamat, én pedig napokig ültem a víz nélküli fürdőkádban ruhában, mert nem mertem onnan kiszállni. Az volt nekem akkor az anyaméh.” 

Hosszú napok, hetek, sőt hónapok teltek el küzdelemben, hiszen a rohamok még sokáig szabdalták Kitti mindennapjait, de ő eltökélt volt. A legfőbb célul azt tűzte ki, hogy a gyereke egészségesen lássa őt. „Ez volt a mantrám, és tudtam, hogy csak az agyam játszik velem. Tudtam, hogy nem fogok belehalni, és sikerülni fog.”

Kitti ahhoz, hogy valóban jól legyen, sok mindent – jóga, családállítás, meditáció – kipróbált. Végül az önfejlesztő könyvek, mások életútja, példája segített neki abban, hogy teljesen rendbe tegye magát. Később a kisfiával Budapestre költözött, itt kapott továbblépési lehetőséget a rádiózásban. Ekkor tényleg teljesen új fejezet kezdődött az életében. Egy társkeresőn megismerkedett azzal a férfival, akihez nyolc hónap múlva férjhez is ment, s akivel igazán megértik egymást a mai napig. Egy új hivatás is rátalált, a műsorvezetés mellett esküvői szertartásvezetőként is dolgozik.

Kitti ma hálás azért, ha a történetét megoszthatja másokkal. Szeretné, ha minél több embernek segíteni tudna a saját példáján keresztül. 

A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva hallható:

A cikk és a podcast megjelenésének támogatója a Szerencsejáték Zrt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek