Bánt téged, de félsz a szakítás anyagi következményeitől? Van segítség!

Kilépni egy bántalmazó kapcsolatból hatalmas lépés, de csak a kezdet! Az elválást követően a bántalmazott jó esetben a lelki és fizikai gyógyulás útjára lép, valamint megkezdi önálló egzisztenciája megteremtését. Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, de a problémákra léteznek megoldások, csak meg kell őket találni. Ebben nyújt segítséget a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, amely a prevenció és a krízishelyzetek azonnali kezelésén túl ma már pénzügyi tanácsadást is nyújt (ingyenesen, online és anonim módon!) azoknak, akik hozzájuk fordulnak segítségért.

bőrönddel utcára lépő nő és gyermek
A kép illusztráció – Forrás: segelyszervezet.hu

„Hogyan léphetek ki egy bántalmazó kapcsolatból? Akinek volt ilyen, az hogyan vette a bátorságot? A kapcsolatom szörnyű, amióta rajtakaptam a páromat valaki mással a közös ágyunkban. Mivel nagyon szerettem, és közös gyermekeink is vannak, úgy döntöttünk, kibékülünk. Azóta ver. Ha olyat mondok, ami neki nem tetszik, megüt, ha csak szimplán azt mondja, hogy fogjam be a számat, és merek valamit mondani, megver, vagy ha azt akarja, hogy menjek ki a szobából, de nem megyek. Tele vagyok lila foltokkal, a mai nap után a fejem tele van ütésekkel, a karom és a kezem véraláfutásos, lila a szemem, és vérzik az orrom. El szeretnék menni. De hogyan? Nincs családom (tényleg senki, intézetben laktam), kis faluban lakunk, jogsim nincs (nem engedte, hogy megcsináljam), a pénzem és mindenem ő kezeli. Sosem voltam még ennyire egyedül, és annyira félek, hogy mihez tudnék kezdeni” – áll egy kétségbeesett nő vallomásában, amelyet egy internetes fórumon tett közzé. 

„Nyugodtan maradj még és nyavajogj... nehogy már ennyi eszed ne legyen. Hogy lépj ki? Egyik lábad a másik után, és kész. Na, meg irány a rendőrség, idióta!” – és íme a legrosszabb reakció, amit adhatunk egy segélykiáltásra. 

Az, hogy Magyarországon még mindig ekkora a kapcsolati erőszak látenciája, nagyban köszönhető az ehhez hasonló válaszadók agresszív ostobaságának. Kijelenthető, hogy aki így reagál egy bajba jutott ember segélykiáltására, az maga is cinkossá válik a bántalmazásban. 

Talpra állni nehéz, de nem lehetetlen!

Nem ritka sajnos, hogy azok az emberek, akik soha nem voltak bántalmazotti helyzetben „lépj ki, és kész!” felkiáltással reagálnak, mert nincsenek tisztában azzal, hogy megszakítani egy bántalmazói kapcsolatot nemcsak pszichológiai értelemben nem könnyű, hanem gyakorlati szempontokat figyelembe véve sem az. Az áldozatokat akkor tudjuk jól támogatni, ha elismerjük, hogy talpra állni nehéz, de nem lehetetlen, utóbbihoz pedig segítséget is nyújtunk, például hiteles és gyakorlatias információkkal.

Hogyan lehet felkészülni a válásra pénzügyi szempontból? Mi lesz a CSOK-kal, babaváró hitellel, egyéb kölcsönökkel? Hogyan álljak meg a saját lábamon, ráadásul úgy, hogy a gyerekekről is nekem kell gondoskodnom? Teljesen érthető, hogy ezek a kérdések felvetődnek, de éppen az érzéketlen, hozzá nem értő kotnyeleskedők elkerülése végett fontos, hogy olyan helyen tegyék fel őket a bántalmazottak, ahol megértik a helyzetüket, és valós segítséget tudnak nekik nyújtani. 

A bántalmazó kapcsolatból való kilépést eddig is sok fronton segítette a Magyar Ökumenikus Szervezet (MÖS), amelynek tevékenysége nemrég új szolgáltatással bővült. A „Pénzügyi kisokos – Lépj ki a bántalmazói kapcsolatodból pénzügyileg felkészülten” című kiadvány megjelentetése mellett már online tanácsadást is nyújtanak, amely programot az AVON támogatásával valósították meg. 

Nem vagy egyedül!

„A Covid időszaka mindenkinek nagyon nehéz volt, a bántalmazottak össze voltak zárva a bántalmazójukkal, a segítő csatornák pedig el voltak vágva – magyarázta Rácsok Balázs, a Segélyszervezet szociális igazgatója egy sajtótájékoztatón nemrég. A szakértő felelevenítette, hogy ekkor kezdtek el azon gondolkodni, mit tehetnének még az áldozatokért. 

Sok olyan történetbe futottak, ahol az anyagi háttér akadályozta a kilépést a bántalmazó kapcsolatból. 

A bántalmazottnak a döntés meghozatalát követően nemcsak lelkileg (és fizikailag), hanem anyagilag is újra kell építenie magát. Nagyon gyakori például, hogy a bántalmazó a bántalmazottal veteti fel a hitelt, akinek még a mindennapi pénzügyei felett sincs semmiféle kontrollja. Itt jön a képbe Gabnay Ágnes pénzügyi szakértő, aki amellett, hogy összeállította a legfontosabb információkat tartalmazó kiskönyvet, online tanácsadást is nyújt, ami kiterjedhet komplex pénzügyi stratégia felállítására, vagy akár egy-egy nagyobb probléma megoldására is. 

„A segítségkérés anonim és online módon történik, ami azért fontos, mert a bántalmazó sokszor ellenőrzi a bántalmazottat” – mondta Ágnes, aki ugyan felkészült azokra a szakmai kérdésekre, amelyek ilyen helyzetben a leggyakrabban előfordulnak, de arra nem számított, hogy elsőre hétköznapinak tűnő dolgok elvégzéséhez kell majd terveket készítenie. 

„Kaptam már olyan levelet, amelyből kiderült, hogy a bántalmazottat még abban is akadályozzák, hogy felvegye a bankokkal a kapcsolatot. Az ügyfélazonosításhoz el kellett mennie egy másik városba, nehogy meglássák. Ráadásul a férj nyomkövetőt tett az autójára!” – emlékezett vissza a sokkoló történetre. 
Kérdésünkre Rácsok Balázs azt is elárulta, hogy nem csak nők lehetnek érintettek: az áldozatok nagyjából 5-10 százaléka férfi. 

Volt például olyan esetük, amikor a férj abban kért segítséget, hogy közösen felállítsák azt a stratégiát, ami megakadályozza, hogy a bántalmazó feleség válás után kisemmizze őt.

A szervezők azt tapasztalják, hogy a médiamegjelenések után megnégyszereződik a kimenekítések, segítségkérések száma, emellett egy-egy cikk nagy erőforrást is jelenthet az áldozatoknak, ezért arra kérik az embereket, hogy ha tehetik, vigyék hírét az ingyenes szolgáltatásnak.  

A kiskönyvek PDF-változata és az online anonim tanácsadás az alábbi linken érhető el: https://segelyszervezet.hu/penzugyi-tanacsadas-anonim-feluletunkon/
Országos Segélyközpont – Segélykérések kezelése:
Telefonszám: (+36-1) 289-0056
Mobil: 06 30 / 828-27-78,
email: [email protected]
(munkanapokon 9 és 13 óra között hívható)

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti